Władze Wenecji wprowadzają opłatę za wstęp do miasta

Zgodnie z zapowiedziami władze Wenecji wprowadzą opłatę za wstęp do miasta; w tym roku ma ona wynosić 3 euro. Od przyszłego roku, w zależności od terminu, będzie to od 6 do 10 euro. Od 2022 roku konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja wizyty.

(fot. Andrea Merola / Ansa)

Opłata zacznie obowiązywać prawdopodobnie od maja, gdy rozporządzenie w tej sprawie zostanie przyjęte przez radę miasta.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wyjaśnił w poniedziałek, przedstawiając projekt rozporządzenia, że w dni powszednie każdy będzie musiał zapłacić 6 euro, 8 euro w dniach zwiększonego napływu turystów, a w okresie jego kulminacji 10 euro. Opłata dotyczyć będzie tych, którzy przyjadą pociągiem, autokarem, samochodem lub przypłyną statkiem.

W ten sposób zarząd miasta postanowił ograniczyć i kontrolować zjawisko przyjazdu turystów tylko na kilka godzin. Stanowią oni większość zwiedzających i są główną przyczyną tłoku nad Canal Grande.

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie miasta i konserwację zabytków oraz poprawę pracy służb komunalnych. Z opłaty zwolnieni będą mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska, rodziny mieszkańców miasta, studenci i ci, którzy tam pracują.

Kary dla turystów, którzy wjadą bez wniesienia opłaty, mają wynosić od 100 do 450 euro - wyjaśnił burmistrz, przedstawiając projekt przepisów przygotowany we współpracy z kancelarią prawną.

Ogłosił też, że planuje się wprowadzenie od 2022 roku wymogu rezerwacji wizyty w Wenecji. Jak zaznaczył, nikomu nie zostanie zabroniony wstęp, ale będzie on trudniejszy dla tych, którzy nie dokonają takiej rezerwacji.

Nie jesteśmy zainteresowani tym, by zapełnić kasę, ale by doprowadzić do zarządzania napływem turystów, prognozowania przyjazdów na podstawie realnych liczb- zapewnił burmistrz.

Celem - dodał - jest poprawa jakości życia mieszkańców historycznego miasta i okolicznych wysp.

Miasto jest i pozostanie otwarte - oświadczył Brugnaro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 fan-tomas

W tym pomyśle chodzi zarówno o to by ulżyć lokalnym mieszkańcom, jak również o to by zadbać o portfele lokalnych restauratorów i hotelarzy. Polecam http://www.globtrotuar.pl/turystyka-limitowana.php

! Odpowiedz
2 9 wizytator

Byłem 3 razy, więc ode mnie juz nie dostani. A tak swoją drogą to mam wrażenie, że im więcej zarabiamy tym bardziej nas doją i ładują w ...

! Odpowiedz
5 42 prs

Najpierw, niech burmistrz zrobi porzadek z handlarzami podrobek i roznorodnego drobiazgu, polikwiduje te stragany, zwlaszcza na schodach w miescie czy ciasnych od turystow mostach, waskich przejsciach, tam im najwygodniej..
Tylko przewodnicy ich opieprzaja z gory na dol wiedzac o co chodzi..
Niech wystawi toalety publiczne i podremontuje niektore domy bo tynk na glowy ludziom leci a na koniec wyczysci te swoje kanaly, plyniesz gondola a sa miejsca gdzie mozna zdechnac ze smrodu..
Wtedy bedzie mogl pomyslec co dalej zrobic w "romantycznej" Wenecji i proponowalbym by obnizyl ceny w miescie bo miejscowi na suchy ląd od lat uciekaja i tak naprawde Wenecja sie wyludnia..
Kto byl ten wie.
Podwyzki i oplaty mu w glowie, oczadzial chyba..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne