Wielkanoc - kolejne żniwa dla oszustów

Tłok, rozkojarzenie i pośpiech są nieodłącznymi towarzyszami przedświątecznej gorączki. To najkrótsza droga do tego, by paść ofiarą kieszonkowców albo na przykład zostać naciągniętym na szybkie pożyczki od niesprawdzonych dostawców. Policja zaleca wzmożoną czujność.

Zaaferowani przedświątecznymi przygotowaniami często zapominamy o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Tymczasem święta to często prawdziwe żniwa dla oszustw.

Uważaj na pieniądze w święta. 5 zasad ostrożności
Uważaj na pieniądze w święta. 5 zasad ostrożności

Żeby nadchodzące dni nie były wstępem do finansowych problemów, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przestrzeganie ich powinno pomóc uchronić domowy budżet przed wymiernymi, długoterminowymi konsekwencjami.

1. „Szybka pożyczka na święta”? Najpierw sprawdź

Wiele firm, korzystając z okazji nadchodzących świąt, oferuje „szybkie pożyczki gotówkowe", przeważnie pod hasłem zakupów. Ważne jest, by każdorazowo sprawdzić taką firmę, szczególnie w sytuacji kiedy jest nam nieznana lub mamy jakiekolwiek podejrzenia. Dodatkowo warto przeanalizować warunki umowy, tj. oprocentowanie, czy terminy spłat, w celu uniknięcia późniejszych kłopotów. Pośpiech przeważnie jest złym doradcą, dlatego należy poświecić więcej czasu na rzetelne zapoznanie się z podpisywanym dokumentem.

2. Kieszonkowcy lubią tłok

Przygotowując się do świąt, warto zachować szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, m.in. w centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej, targowiskach. Pamiętajmy, aby podczas płacenia za zakupy nie afiszować się z większą ilością gotówki. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie ilości pieniędzy niezbędnej na dane zakupy. Dodatkowo portfel zawsze warto trzymać blisko siebie, najlepiej by był schowany w najgłębiej położonej kieszeni.

3. Złodzieje zawsze wykorzystają okazję

Środki ostrożności warto również zachować, gdy pozostawiamy auto na parkingach. Pamiętajmy o niepozostawianiu w nim wartościowych przedmiotów, które mogłyby skusić złodzieja oraz o domykaniu szyb. Jeśli padliśmy ofiarą kradzieży, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

4. Zabezpiecz dom przed wyjazdem

Wybierając się w odwiedziny do rodziny czy urlop świąteczny, należy pamiętać, aby każdorazowo zabezpieczyć swoje mieszkanie. Należy pamiętać o zamknięciu kurków z gazem, wodą oraz dokładnie zamknąć drzwi i okna. Dobrym sposobem na pozostawienie śladów obecności jest włączenie światła przynajmniej w jednym pomieszczeniu. Ponadto, jeśli jest to możliwe, warto poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada o doglądanie naszego mieszkania oraz wyjmowanie poczty ze skrzynki na listy, która jest sygnałem dla złodziei o nieobecności domowników.

5. Zadbaj o spokojną podróż

Jeśli wyruszamy w podróż własnym samochodem, pamiętajmy, aby wcześniej sprawdzić jego stan techniczny. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Podczas postojów warto upewnić się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Najlepiej parkować w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~rero

Może tak trochę mniej plujcie w Święta, nienawistnicy

! Odpowiedz
5 11 ~endi

Wielkanoc - żniwa dla oszustów , żniwa dla kleru - też ...

! Odpowiedz
0 6 ~norma

"promocje" ze sprzeda tanio a wychodzi jak zawsze ..........

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 4 ~Obserwator

Po co ta manipulacja i budowanie negatywnych skojarzeń ze świętami.

! Odpowiedz
3 21 ~StanRS

Najwięksi złodzieje, pani Katarzyno, to finansowi grandziarze to nadreprezentacji tych z "narodu wybranego". Oni to okradają wręcz całe państwa. Jacyś kieszonkowcy, włamywacze, to przy nich najwyżej maleńkie płotki.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~Leszcz_giełdowy

Po tytule spodziewałem się, że nowe debiuty na szulerni.

! Odpowiedz
0 17 ~hehe

Po tytule myślałem, że znowu chodzi o polityków :-)

! Odpowiedz
8 20 ~Synek

... a to niby taki katolicki i uczciwy kraj - ciekawe?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl