Wenezuela: prawie milion procent inflacji

Załamanie się gospodarki i systemu świadczeń socjalnych wprowadzanych od początku "rewolucji boliwariańskiej", zainicjowanej przez zmarłego w 2013 r. prezydenta Hugo Chaveza, powoduje lawinowe narastanie protestów społecznych w Wenezueli: we wrześniu było ich blisko tysiąc - średnio 33 dziennie.

(fot. Handout via REUTERS / FORUM)

Według opozycyjnego Wenezuelskiego Obserwatorium Konfliktów Społecznych oznacza to wzrost liczby wymierzonych przeciwko rządowi demonstracji o blisko 400 proc. w porównaniu z wrześniem 2017 roku.

Uczestnicy demonstracji domagali się najczęściej przestrzegania przez przedsiębiorstwa państwowe i prywatne umów zbiorowych i polepszenia warunków pracy, zwłaszcza w takich sektorach jak ochrona zdrowia, szkolnictwo wyższe, telekomunikacja, transport publiczny i przemysł hutniczy.

Ponad czterysta z 983 protestów dotyczyło złego funkcjonowania usług publicznych, takich jak dostawy wody pitnej, energii elektrycznej i gazu.

Przedmiotem stosunkowo niewielu - 11 proc. - z blisko tysiąca akcji protestacyjnych była obrona praw człowieka i żądanie przestrzegania swobód politycznych w ogarniętym głębokim, wszechogarniającym kryzysem kraju. Wenezuela boleśnie odczuwa skutki inflacji, która przekroczy w tym roku 1 milion procent.(PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 30 joshep

do bankier.pl, zróbcie coś z tymi reklamami bo przez nie czytać i oglądać się nie te tego portalu i trzeba stosować adblock. Ja wiem że z reklam zarabiacie i nie mam nic przeciwko tym bardziej że treść dostaję za darmo ale jeśli przez reklamy nie da się czytać to niestety musi być adblock

! Odpowiedz
2 0 pogo0

Polecam dodatek AdNauseam.
Trochę zamula przeglądarkę ale wydaje się, że ukrywa reklamy jednocześnie dając zarobić twórcom treści.
Niestety trochę kłóci się z uBlockiem (na którym bazuje) i chętnie bym ustawił, że jest wyłączony gdy uBlock działa... i odwrotnie... niestety nie widzę nigdzie takich opcji :/

Ostatecznie trochę to drażniące, ale da się dopasować ręcznie. Problem tylko na stronach odwiedzanych pierwszy raz, bo brakuje tam domyślnych ustawień.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 pis_po_jedno_zlo

Adblock plus, ublock i ghostery, polecam:) Zostaje tylko ten irytujący filmik w dolnym rogu, ale na szczęście się nie włącza automatycznie.

! Odpowiedz
1 41 dmarch1

Ciekawe. Przeciez ten rezim broni interesow ludzi a ludzie zyja w takiej nedzy. Hmm...

! Odpowiedz
35 2 silvio_gesell

Ludzie się bronią gdy żyją w nędzy. A słowa „reżim” sam nie wymyśliłeś tylko media podpowidzieł to słowo. Musisz się bardziej postarać po swojemu by się ze mną socjalizować. ;)

! Odpowiedz
0 23 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Komuna za spekulację (do której sama doprowadziła) wieszała. Nie wiem więc dlaczego tak ich kochasz :)

! Odpowiedz
13 5 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Nie kocham, po prostu przypadek Wenezueli służy ludziom do poprawiania sobie humoru, a mediom do zwiększenia oglądalności reklam. Stanowi także wygodne potwierdzenie, że przyczyną kryzysu jest socjalizm, po czym wszyscy wracają do swoich zajęć. Nikt nie zastanawia się nad tym, że wszystkie państwa w kryzysie utrzymywały wcześniej sztywny kurs do nieswojej waluty, a wszędzie gdzie jest hiperinflacja jest boom demograficzny. Czemu nikt głośno nie powie, że reżimy, także te najbardziej totalitarne, są skutkiem kryzysu gospodarczego, a nie przyczyną?

Poza tym ja nie spekuluję dobrami których brakuje, tylko derywatami których jest nadmiar.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Oczywiście że reżimy są skutkiem biedy wywołanej przez kryzys, tylko co niby mieliby robić ludzie na całym świecie widząc sytuację w Wenezueli? Zbawiać ich na siłę? Każdy ma swoje sprawy i jedno życie (chyba że wierzysz w co innego), dlaczego miałby się zajmować innym, zmądrzeć trzeba samemu.
A przyczyną biedy jest niestety głupota ludzi, którzy wierzą zbawcom pokroju pana Maduro. Dzięki temu mają duży przyrost naturalny, duża inflację i jest super.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 13 open_mind

Właśnie formują ogromną kolejną falę nachodzców na USA. Bo tam jeszcze coś jest do skomunizowania.
The open borders group behind the illegal alien caravan marching to the US border is funded by several liberal organizations including Soros’s Open Society.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil