REKLAMA

Ważne zmiany w e-fakturach. Resort finansów planuje wprowadzić nowy obowiązek

2022-12-01 15:42
publikacja
2022-12-01 15:42

Wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur zakłada projektowana nowelizacja ustawy o VAT, nad którą pracuje MF – wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera.

Ważne zmiany w e-fakturach. Resort finansów planuje wprowadzić nowy obowiązek
Ważne zmiany w e-fakturach. Resort finansów planuje wprowadzić nowy obowiązek
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach kancelarii premiera, opublikowana została informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Jej celem jest wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur.

„Ogólne obowiązkowe e-fakturowanie będzie stosowane w Polsce począwszy od 1 stycznia 2024 r. System ten będzie działał w oparciu o infrastrukturę wykorzystywaną przez dobrowolny model fakturowania elektronicznego, który został wdrożony od 1 stycznia 2022 r., tj. odpowiednio wcześniej, aby umożliwić przedsiębiorcom płynną adaptację do modelu obligatoryjnego” – podano w informacji opublikowanej na stronach KPRM.

Zgodnie z zapowiedzią, model obligatoryjny e-fakturowania obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania jest możliwe na podstawie uzyskanej przez Polskę derogacji od unijnego systemu podatku od wartości. Odstępstwo to pozwala naszemu krajowi na akceptowanie wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.

„Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie czynności podlegające VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (zwanego dalej: KSeF) będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę w Polsce. Pozostali podatnicy zasadniczo będą mogli korzystać fakultatywnie z tego systemu. Ponadto w KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane faktury VAT RR” – podano w informacji.

Zgodnie z proponowaną regulacją, od 2025 roku zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie będzie także uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł. „Dzięki objęciu obowiązkowym fakturowaniem w KSeF generalnie faktur, istnieje możliwość usprawnienia i przyspieszenia weryfikacji zasadności zwrotów VAT w urzędach skarbowych. W związku z tym projekt zakłada generalne skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 1/3, z 60 do 40 dni” – dodano.

Jednocześnie zapowiedziano, że wraz z wprowadzeniem obowiązkowych faktur elektronicznych zostanie wprowadzona regulacja, pozwalająca na korzystanie przez konsumentów z udostępnionej przez Ministra Finansów narzędzia informatycznego umożliwiającego dostarczanie nabywcom paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej.

„Rozwiązanie to pozwoli na zbudowanie systemu dystrybucji paragonów elektronicznych i przyczyni się do ograniczenia wydawania i stopniowej eliminacji paragonów papierowych, ograniczenia szarej strefy. Wpłynie również pozytywnie na środowisko. Rozwiązanie przyczyni się również do zwiększenia dostępności zwrotów VAT dla podatnika bezgotówkowego – uregulowany w ustawie o VAT zwrot w terminie 15-dniowym w związku z przyjmowaniem płatności bezgotówkowych i zasadniczo prowadzeniu sprzedaży detalicznej” – czytamy w informacji na stronach KPRM.

Projekt ustawy ma zostać przedłożony Radzie Ministrów w I kw. 2023 r.

MF: ruszają konsultacje publiczne projektu o e-fakturach

Ruszają konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił, że e-fakturowanie przynosi wiele korzyści dla podatników oraz gospodarki.

W czwartkowym komunikacie MF przypomniało, że obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od 2024 r. system ma się stać obowiązkowy.

"Ministerstwo Finansów stale analizuje możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii w zwalczaniu oszustw podatkowych i zapobieganiu nieprawidłowościom. Patrzymy także uważnie na to, jak inne państwa wdrażają najnowsze technologie dla celów podatkowych. Koncepcja Krajowego Systemu e-Faktur jest efektem tych działań" - wskazała cytowana w informacji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Według MF e-faktura jest kolejnym elementem uszczelnienia systemu podatkowego, a ponadto przynosi rozmaite korzyści podatkowe i biznesowe dla podatników i gospodarki. Wymieniono przy tym: szybszy zwrot VAT (podatnicy otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, co oznacza, że termin zwrotu skróci się o 20 dni, z 60 na 40); łatwiejsze i szybsze korygowanie faktur; podatnicy nie będą musieli wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury.

Ponadto - jak wskazał resort - obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone, np. nastąpi ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją. "W sytuacji, gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach" - wyjaśniono.

Dodano, że ustrukturyzowany jednolity wzór faktury pozwoli na automatyzację wielu procesów i zapewni zamianę dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe oraz cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania. "Rozwiązanie to przyczyni się nie tylko do szybszego i sprawniejszego dokumentowania transakcji, ale również do przyspieszenia realizacji płatności. Powszechny i dostępny dla wszystkich system szybkiego generowania, wystawiania i udostępnienia e-faktury, spowoduje szybsze otrzymanie faktury" - czytamy.

Zaznaczono też, że obligatoryjne e-fakturowanie będzie miało wpływ na usprawnienie obrotu gospodarczego przez wprowadzenie jednego standardu e-faktury, zamianę dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe, cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania. Rozwiązanie to przyczyni się nie tylko do szybszego i sprawniejszego dokumentowania transakcji, ale również do przyspieszenia realizacji płatności.

Wskazano również, że usługa przechowywania oraz archiwizacji e-faktur przez okres 10 lat zapewniona jest przez administrację, co daje możliwości oszczędności związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów.

MF podkreśliło, że e-faktura wiąże się również z szeregiem korzyści biznesowych, m.in. w związku ze zwiększeniem szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami (wystawiona faktura będzie udostępniona dla odbiorcy przez administrację praktycznie w czasie rzeczywistym), oszczędnością czasu pracowników (ustrukturyzowany jednolity wzór faktury pozwoli na automatyzację procesów księgowych) i zredukukowanie liczby pomyłek.

Jak poinformowano, publiczne konsultacje projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania potrwają do 23 grudnia 2022 r. (PAP)

autorzy: Ewa Wesołowska, Marek Siudaj

ewes/ mk/ ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
karbinadel
Zamordują nas tą biurokracją.
jas2
W tym wypadku chyba wprost przeciwnie. To uproszczenie a nie komplikacja.
wic
Skoro wszystko będzie w systemie to zwrot vat powinien następować automatycznie 15 minut po zakończeniu okresu rozliczeniowego bez potrzeby składania jakiejkolwiek deklaracji
emulgator
To tak jak w bankach. Jakby wszyscy nagle chcieli wyciągnąć kasę z banków to by sie okazało że nie ma kasy. Z VATem jest podobnie - jakby rząd oddał VAT w 15 minut to by był na minusie setki miliardów zł.
jas2
"zwrot vat powinien następować automatycznie 15 minut"

Nie zaszkodzi zaczekać ze zwrotem do wystawienia następnej deklaracji.
andregru
A ile milionów zł wydamy na ten system i jego utrzymanie ?
karbinadel
Raczej pytanie ile miliardów będą musieli wydać drobni przedsiębiorcy, żeby się do tego koszmara dostosować. Ale miejmy nadzieję, że do 2024 ślady nie będzie po tych partaczach
samsza
Teraz idę do np. marketu budowlanego i system sam wydaje fakturę...
Nie sądzę, że idzie to przez ten rządowy rejestr, bo działa sprawnie.
karbinadel
System musi być centralny i narodowy
jas2 odpowiada karbinadel
Dokładnie tak. Tylko wtedy księgowania zrobią się same, automatycznie.
Jeszcze lepiej, gdyby to było rozwiązanie na szczeblu UE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki