REKLAMA

Warren Buffett kupił akcje kopalni złota

Michał Żuławiński2020-08-17 06:53analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-17 06:53
fot. Rick Wilking / Reuters

Warren Buffett przez lata krytycznie oceniał inwestowanie w złoto. Opinia ta nie przeszkodziła mu w nabyciu akcji Barrick Gold, jednego z największych producentów żółtego metalu na świecie.

O transakcjach dokonanych przez kontrolowaną przez legendarnego inwestora spółkę Berkshire Hathaway jak co kwartał dowiadujemy się z dokumentów złożonych do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

W najnowszym sprawozdaniu największą uwagę przykuwa zakup 20,9 mln akcji Barrick Gold Corp o wartości 563,6 mln dolarów. To drugi największy producent złota na świecie (ustępujący pod względem wydobycia jedynie Newmont Corporation), z rocznym wydobyciem na poziomie ok. 5 mln uncji złota. Poza złotem, Barrick zajmuje się również wydobyciem srebra i miedzi.

Pikanterii ostatnim zakupom 90-letniego inwestora dodają dwie kwestie. Po pierwsze, inwestując w akcje kopalni złota, Buffett jednocześnie ograniczył zaangażowanie w sektor bankowy. W ciągu kwartału Berkshire sprzedała 26 proc. posiadanych przez siebie akcji Wells Fargo, 62 proc. akcji JP Morgan oraz zupełnie wyszła z inwestycji w Goldman Sachs.

Po drugie, przez lata Buffett znany był znany z krytycznego podejścia do inwestowania w złota, od którego zawsze wyżej cenił akcje spółek, głównie amerykańskich (w ostatnim czasie np. Apple czy Coca-Cola.

- Oczywiście złoto ma zastosowanie w przemyśle i jubilerstwie, natomiast popyt w tych dwóch obszarach jest zarówno ograniczony, jak i niezdolny do uruchamiania nowej produkcji. Jeżeli posiadasz uncję złota przez wieczność, to wciąż masz tylko uncję złota – mówił Buffett w 2013 r.

- Złoto jest wydobywane z ziemi w Afryce albo gdziekolwiek indziej. Następnie się je przetapia, kopie następną dziurę i przechowuje je tam, płacąc ludziom za pilnowanie go. Złoto nie ma użyteczności. Każdy, kto patrzy na ten proces z Marsa, byłby tym zdziwiony – mówił z kolei w 1998 r.

Rzecz jasna akcje producenta złota to nie to samo, co kupno złota fizycznego lub „papierowego”, w postaci kontraktów czy jednostek funduszy inwestycyjnych. Nie można jednak pominąć faktu, że wycena spółek takich jak Barrick Gold jest nierozerwalnie związana z cenami kruszcu.

Od początku roku akcje, w które zainwestował Buffett podrożały o 46 proc. (+57,8 proc., jeśli uwzględnimy piątkowe wzrosty w handlu pozasesyjnym, już po ogłoszeniu informacji o zakupach Buffetta). Dla porównania, w tym samym czasie złoto zdrożało o 28,5 proc.

Po ostatnich roszadach, największą pozycją w portfelu Berkshire Hathaway pozostają akcje Apple'a (115 mld USD). Numer dwa zajmuje Bank of America (27,3 mld USD), a trzecia jest Coca-Cola (19,4 mld USD).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
saintclair
Czy on pije napoje bez cukru?, zajmuje krótkie pozycje na cukier?
open_mind
Tak powiedział Buffett stary kupuj złoto zżuć dolary.
pstrzezek
Szanuję Buffeta ale trudno nie ulec wrażeniu że powoli odbiega od swoich zasad. Jego naczelną regułą jest inwestycja w wartość i przez dekady uważał złoto jako nie przynoszącą zysku (dywidendy) błyskotkę. Druga kwestia że włożył masę kasy w Apple: cena do wartości księgowej: 27, dla branży 4. A zgodnie ze szkołą Szanuję Buffeta ale trudno nie ulec wrażeniu że powoli odbiega od swoich zasad. Jego naczelną regułą jest inwestycja w wartość i przez dekady uważał złoto jako nie przynoszącą zysku (dywidendy) błyskotkę. Druga kwestia że włożył masę kasy w Apple: cena do wartości księgowej: 27, dla branży 4. A zgodnie ze szkołą Buffeta i Grahama który był jego mentorem, trzeba szukać spółke wycenionych w okolicach wartości księgowej. Ale zobaczymy bo już nie raz wszystkich zaskoczył
sel
Ale kiedyś zainwestował w kilkadziesiąt ton srebra i zarobił na tym kilkanaście razy tyle?
mk77
przeciez on nie kupil zlota ale akcje spolki. Co jedno do drugiego? To tak jakby kupil akcje spolki ford, apple czy kghm.
itso_who_has_time
''Izraelici długo czekali na Mojżesza, aż zaczęli myśleć, że już nie wróci. Powiedzieli Aaronowi: ‛Chcemy, żeby ktoś nam przewodził. Zrób nam boga!’. Aaron powiedział, żeby dali mu swoje złoto, a potem przetopił je na posąg cielca, czyli młodego byka. Ludzie powiedzieli: ‛Ten cielec to Bóg, który ''Izraelici długo czekali na Mojżesza, aż zaczęli myśleć, że już nie wróci. Powiedzieli Aaronowi: ‛Chcemy, żeby ktoś nam przewodził. Zrób nam boga!’. Aaron powiedział, żeby dali mu swoje złoto, a potem przetopił je na posąg cielca, czyli młodego byka. Ludzie powiedzieli: ‛Ten cielec to Bóg, który wyprowadził nas z Egiptu!’. Zaczęli oddawać mu cześć i zorganizowali święto. Czy było w tym coś złego? Tak, ponieważ wcześniej obiecali czcić tylko Jehowę, a teraz złamali tę obietnicę.''

source: https://www.jw.org/pl/biblioteka/ksi%C4%85%C5%BCki/uczymy-sie-z-biblii/5/mojzesz-10-przykazan-zloty-cielec/
drzaraza
Zazdrość przez ciebie przemawia.
henk54 odpowiada drzaraza
Zawsze mówił że jest przeciwko złotu, a teraz okazuje się że kupuje złoto na lewarze. Pewnie tego nawet nie rozumiesz.
Tak samo narzeka, że płaci zbyt niski podatek. W takim razie czemu nie płaci więcej? Przecież nikt mu nie broni. Zamiast tego korzysta z konstrukcji żeby unikać opodatkowania.
Zawsze mówił że jest przeciwko złotu, a teraz okazuje się że kupuje złoto na lewarze. Pewnie tego nawet nie rozumiesz.
Tak samo narzeka, że płaci zbyt niski podatek. W takim razie czemu nie płaci więcej? Przecież nikt mu nie broni. Zamiast tego korzysta z konstrukcji żeby unikać opodatkowania. Hipokryzja.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki