REKLAMA
PIT 2023

Wall Street kończy dzień lekkimi wzrostami

2023-11-28 22:22
publikacja
2023-11-28 22:22

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy analizują perspektywy dla rynków akcji w kolejnych miesiącach oraz politykę monetarną Fed przed piątkowym wystąpieniem prezesa Jerome'a Powella.

Wall Street kończy dzień lekkimi wzrostami
Wall Street kończy dzień lekkimi wzrostami
fot. K.C. Alfred / /  Zuma Press / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,24 proc. i wyniósł 35.416,98 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,10 proc. i wyniósł 4.554,89 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,29 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.281,76 pkt.

- Zasadniczo rynek jest całkowicie zakotwiczony w scenariuszu miękkiego lądowania, w którym dezinflacja trwa nadal przy powolnym wzroście PKB, co pozwala Fed na czterokrotną obniżkę w przyszłym roku, począwszy od marca. To scenariusz pełen samozadowolenia – powiedział ekonomista Lombarda Odiera, Sami Chaar.

- Wydaje się, że akcje spółek znajdują się w fazie pauzy po silnych listopadowych zwrotach i w oczekiwaniu na trendy w wydatkach świątecznych. Przeciąganie liny między obozami byków i niedźwiedzi pozostaje zrównoważone. A to naszym zdaniem sugeruje, że zmienność na rynku jest raczej normą niż wyjątkiem – powiedział Terry Sandven, główny strateg ds. akcji w U.S. Bank Wealth Management.

Rob Ginsberg, strateg Wolfe Research, wskazywał w raporcie, że inwestorzy mogliby obecnie skorzystać na bardziej defensywnym nastawieniu.

- Na podstawie kilku czynników uważamy, że rozsądnie będzie zebrać i spieniężyć trochę zysków po gwałtownym wzroście, jaki miał miejsce w zeszłym miesiącu. Sygnał wykupienia, o którym mówiliśmy w zeszłym tygodniu, jest oczywisty, ale jak wszyscy wiemy, stan ten może się utrzymać, dlatego ważne jest, aby szukać oznak wskazujących, że dynamika zaczyna słabnąć– napisał Ginsberg.

- Nie jest zaskoczeniem odpływ kapitału z rynków, zwłaszcza gdy oczekuje się, że EBC nie obniży stóp procentowych aż do połowy 2024 r. pomimo lepszych niż oczekiwano danych o inflacji – powiedział Kumar Pandit, zarządzający pieniędzmi w Somerset Capital Management.

Inwestorzy czekają na dane o inflacji w USA, a póki co obstawiają, że Rezerwa Federalna prawie zakończyła swój cykl podwyżek stóp procentowych. Rośnie za to optymizm co do prawdopodobieństwa obniżek kosztu kredytu w USA.

Prezes Fed Jerome Powell będzie miał wystąpienie w piątek, a jego słowa zostaną przeanalizowane przez rynki, aby ocenić, w jakim kierunku mogą podążać stopy procentowe.

- Lipcowa podwyżka stóp procentowych przez Fed była prawdopodobnie ostatnia. Jeśli rynek słusznie spodziewa się, że obniżki stóp procentowych w USA mogą rozpocząć się nawet już pod koniec I kwartału 2024 r., wymagałoby to w pewnym stopniu słabszego otoczenia gospodarczego i na rynku pracy, niż to, co teraz widzimy w USA - powiedziała Liz Ann Sonders, główna strateg inwestycyjna w Charles Schwab.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w listopadzie spadł do -5 pkt. z +3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie +1 pkt.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w listopadzie do 102 pkt. z 99,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 102,6 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 101 pkt.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł we wrześniu o 3,92 proc. rdr i wzrósł o 0,67 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 3,9 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 2,14 proc. rdr.

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł we wrześniu o 0,6 proc. mdm - podała FHFA. Rynek oczekiwał, że indeks wzrośnie o 0,5 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł o 0,7 proc. mdm, po korekcie z +0,6 proc

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 76,35 USD za baryłkę, po wzroście o 1,98 proc., a styczniowe futures na Brent rosną o 1,96 proc. do 81,56 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
od_redakcji
Jak zwykle, wtorkowa sesja na Wall Street potoczyła się powoli jak koń snujący się przez senne łąki. Główne indeksy przybrały na wartości nieco bardziej niż liść na wietrze, podczas gdy inwestorzy, trzymając kciuki i palce krzyżując, przeglądali kryształową kulę w poszukiwaniu wskazówek na temat przyszłości rynków akcji. Wszystko Jak zwykle, wtorkowa sesja na Wall Street potoczyła się powoli jak koń snujący się przez senne łąki. Główne indeksy przybrały na wartości nieco bardziej niż liść na wietrze, podczas gdy inwestorzy, trzymając kciuki i palce krzyżując, przeglądali kryształową kulę w poszukiwaniu wskazówek na temat przyszłości rynków akcji. Wszystko to przed wielkim piątkowym wystąpieniem prezesa Jerome'a Powella, który zgrabnie trzyma w dłoniach ster rynkowej łodzi, gotów rzucić nam kilka enigmatycznych wskazówek odnośnie polityki monetarnej Fed. Czy to będzie moment, kiedy ktoś wreszcie odkryje tajemnicę, jak na pewno zrobić fortunę na giełdzie? Czekamy z zapartym tchem!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki