REKLAMA

Wakacyjne tankowanie nie będzie takie tanie

2020-07-10 13:54
publikacja
2020-07-10 13:54
Wakacyjne tankowanie nie będzie takie tanie
Wakacyjne tankowanie nie będzie takie tanie
fot. Potential Filmmaker / / Shutterstock

Choć w tegoroczne wakacje weszliśmy z cenami paliw znacznie niższymi niż przed rokiem, to jednak w przeszłości zdarzały się lata zdecydowanie tańszego tankowania. Tym bardziej że urlopowe podwyżki przy dystrybutorach są jeszcze przed nami.

Koronawirusowa recesja sprawiła, że ceny ropy naftowej są obecnie o blisko 40% niższe niż rok wcześniej. Jednakże „promocyjne” ceny paliw w Polsce skończyły się na dwa miesiące przed nadejściem wakacji. Pod koniec drugiego tygodnia lipca litr benzyny bezołowiowej 95 kosztował średnio 4,26 zł i był o dwa grosze droższy niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex.

Także o dwa grosze na litrze podrożał olej napędowy, którego średnia cena detaliczna ukształtowała się na poziomie 4,23 zł/l. Autogaz tankowano przeciętnie za 1,99 zł/l, czyli o grosz taniej niż przed tygodniem. Oznacza to, że przez ostatnie dwa miesiące średnie detaliczne ceny paliw poszły w górę odpowiednio o 37 gr/l w przypadku Pb95, o 23 gr/l w przypadku ON i 28 gr/l na LPG.

Niemniej jednak wciąż są to stawki wyraźnie niższe niż rok temu. Benzynę tankujemy średnio taniej o 90 gr/l, olej napędowy jest tańszy o 85 gr/l, ale już autogaz tylko o 13 gr/l. Jednakże zeszłoroczne wakacje stały pod znakiem drogich paliw, stąd też porównujemy się do bardzo wysokiej bazy sprzed roku.

Patrząc dalej w przeszłość, widzimy, że ceny ON i Pb95 w okolicach 4 zł/l nie należały do rzadkości. Tak było choćby w latach 2005-09 oraz 2016-17. Ceny tych paliw nosiły piątkę z przodu podczas sezonu urlopowego w latach 2011-14 oraz 2018-19. Trudno więc obronić tezę, że w tym roku jest jakoś nadzwyczajnie tanio. Owszem, jest wyraźnie taniej niż w dwóch poprzednich latach, lecz w relacji do średnich „wakacyjnych” cen z poprzednich 15 lat obecne stawki są niższe raptem o 7-13%.

Dodatkowo w najbliższych dniach najprawdopodobniej czeka nas mocno wzrost cen benzyny. Obecna średnia cena detaliczna (4,26 zł/l) jest o blisko 12 gr/l niższa od dzisiejszej stawki hurtowej w płockiej rafinerii. Od niemal miesiąca mamy do czynienia z ujemnymi marżami detalicznymi przy sprzedaży Pb95. Taka sytuacja raczej nie utrzyma się w dłuższym terminie. Jeśli więc nie dojdzie do wyraźnego spadku cen ropy naftowej lub umocnienia złotego, to po niedzielnych wyborach powinniśmy doświadczyć wyraźnych podwyżek na stacjach paliw.

50% ceny paliwa stanowi podatek...

O ile o zmianach cen paliw decyduje sytuacja na światowych giełdach surowcowych i rynku walutowym, to już decydujący wpływ na poziom cen mają podatki. W przypadku benzyny Pb95 podatki stanowią obecnie ok. 58% ceny detalicznej. Tankując olej napędowy, do rządu trafia 53% naszego rachunku. Bez podatków zarówno za ON jak i benzynę płacilibyśmy ok. 1,85 zł/l.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
eagleeye
Widzę że cena dąży do 5 zyla za litr przy cenie baryłki 40$. Wcześniej baryłka była za 60$ i cena też 5 zyla. Kto skonsumował różnicę 20$ w cenie


onlyv8engine
Panie redaktorze dziękuję za informację o tym że 50% ceny paliw to podatki. Trzeba to za każdym razem powtarzać aby mieć właściwy ogląd na to jak to państwo łupi kierowców/obywateli nawet nie kierowców.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
po_co
Nic nie szkodzi, sam się sklasyfikowałeś jako wsiowy głupek, sam wynurzyłeś i sam za siebie przeprosiłeś. Wszystko w porządku.

Cena paliwa nie zależy od tego kto ile zarabia w danym kraju, koszty wytworzenia surowca są jednakowe, podatki inne to fakt, ale za swoje zarobki odpowiadasz Ty w głównej mierze.

Takie puste
Nic nie szkodzi, sam się sklasyfikowałeś jako wsiowy głupek, sam wynurzyłeś i sam za siebie przeprosiłeś. Wszystko w porządku.

Cena paliwa nie zależy od tego kto ile zarabia w danym kraju, koszty wytworzenia surowca są jednakowe, podatki inne to fakt, ale za swoje zarobki odpowiadasz Ty w głównej mierze.

Takie puste i strasznie śmieszne przyrównywanie się do Niemca (w ogóle za to powinno Ci być wstyd) czy do innego obcokrajowca świadczy o tym, że sam jesteś człowiekiem który tylko wyciąga rękę - symbolicznie.

Co takiego zrobiłeś ze swoim życiem, żeby zarabiać więcej ? Chcesz obwiniać państwo za to, że prywatna firma mająca oddział w Polsce i w Niemczech Tobie płaci mniej ?
To dla niej nie pracuj, załóż własny biznes, zarabiaj w Niemczech, wydawaj w Polsce - zrób coś samemu, a nie tylko narzekasz i w dodatku obrażasz innych Polaków.

Bo co bo mają inne poglądy niż Ty ? Mają do tego prawo przypominam, mogą się srogo mylić ale to nie Ty jesteś od tego żeby ich oceniać.

Jeżeli Twoim celem w życiu jest zarabiać więcej to rusz głową i zastanów się jak do tego dojść, z racji że jeszcze oddychasz to wszystko przed Tobą.
Wiara w to, że jakiś polityk magicznie odmieni Twoje życie, w dodatku bez konieczności zapracowania sobie na to z Twojej strony to naprawdę przejaw rozsądku i mądrości życiowej.

Zmiany zaczynaj od siebie, a nie doszukuj się przyczyn swoich problemów u innych.
warszawyak
Chyba oceniasz siebie a jesli uważasz inaczej to przemyśl takie oto zdanie : jeśli uważasz , .że ktoś w twoim otoczeniu jest głupi to POmyśl o sobie . Bywam czasem w Niemczech i zawsze płacę za paliwo drożej niż w Polsce. Dla ciebie zapewne najlepiej będzie gdy znowu Polską i narodem polskim zaczną rządzić w imieniu Merkel jej POplecznicy !
1pepe
A kiedy artykuł o pikowaniu cen akcji Orlenu i Lotosu?

No i skoro tak rosną ceny ropy i marż to dlaczego też spadają ceny innych światowych spółek związanych z przetwórstwem i sprzedażą ropy naftowej?
onlyv8engine
ponieważ jest mniejsze zużycie a towar wypompowany trzeba sprzedać, chwilowo było nawet contigo i dopłacali za odbiór.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki