REKLAMA
ZAGŁOSUJ

W życie wchodzą nowe przepisy ws. przewożenia pieniędzy przez granicę

2021-06-03 06:01
publikacja
2021-06-03 06:01
W życie wchodzą nowe przepisy ws. przewożenia pieniędzy przez granicę
W życie wchodzą nowe przepisy ws. przewożenia pieniędzy przez granicę
fot. Ivan Semenovych / / Shutterstock

W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy unijne ws. przewożenia pieniędzy przez granicę; w przypadku gdy przewożona kwota wynosi co najmniej 10 tys. euro, przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.

3 czerwca w życie wchodzą regulacje unijnego rozporządzenia 2018/1672 z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii, a także rozporządzenie wykonawcze do tego aktu, ustanawiające wzory niektórych formularzy oraz przepisy techniczne dotyczące skutecznej wymiany informacji na mocy tego rozporządzenia. Nowe regulacje rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę.

"Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej" - tłumaczy nowe przepisy resort finansów. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia - podkreślono.

Rozporządzenie 2018/1672 rozszerza obowiązki osób przemieszczających pieniądze przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne. Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie - np. pieniędzy wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych. Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone.

Ministerstwo informuje, że gdy pieniądze - co najmniej 10 tys. euro - są wwożone do Unii lub wywożone z niej, a deklarację składa podróżny, musi on je zgłosić. Natomiast jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach, organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela, by złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.(PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (13)

dodaj komentarz
talmud
to zly omen dla krypto które będą wkrótce podlegały totalnej regulacji.....a wszystko chodzi o.....o kontrole kapitału.....LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=p044vfmVvoA
zbyszek_
I tu wchodzi bitkojn czy inne shity ktore mozna przewiezc w zaszyfrowej karcie sdmicro w dupie.
jas2
Nie trzeba mieć dużej d.
Jeśli chodzi o kryptowaluty, to wystarczy zapamiętać hasło albo zapisać na kartce ciąg liczb - klucz prywatny.

Jeśli chodzi o pieniądze, to dostęp do konta bankowego ma się wszędzie, a płatności kartą kredytową można dokonywać w każdym kraju na świecie.
karbinadel
I zanim to wyjmiesz, okaże się kurs spadł o 60 % ;-)
artur_wu odpowiada karbinadel
spokojnie, wszyscy dalej mowia ze to tylko korekta. BTC bedzie po 5zl a oni dalej beda twierdzic ze to korekta
karbinadel
A co właściwie jest nowego w tych przepisach? Bo o ile pamiętam limit 10.000 € przy przekraczaniu granicy UE obowiązuje od dawna (stąd m.in. niemieckie i włoskie służby urządzały łapanki na swoich obywateli przy granicy ze Szwajcarią, a ludzie dziwnym trafem mieli przy sobie 9990 :)
janiejacek
Dokładnie - zawsze trzeba było zgłaszać przewóz powyżej 10k EUR, lub ich równowartość w "płynnych aktywach". Więc jakie "nowe przepisy"?
onlyv8engine
bandytyzm. co kogo obchodzi ile kto ma pieniędzy przy sobie
m00zyk
Państwo faszystowskie musi wiedzieć jak najwięcej.
cyklonb
No ciekawe to jak teraz wyjąć dolce z USA, przelewy idą miesiąc albo są przechwytywane przez mafie rzydo.nkw-dowską która obsadziła posterunki bankowej kontroli przelewów w USA i w Polsce więc nic nie dostajesz -( mnie się to 2 razy zdarzyło i to były tysiące USD) - przewóz w walizce teraz tez zostanie ujawniony więc No ciekawe to jak teraz wyjąć dolce z USA, przelewy idą miesiąc albo są przechwytywane przez mafie rzydo.nkw-dowską która obsadziła posterunki bankowej kontroli przelewów w USA i w Polsce więc nic nie dostajesz -( mnie się to 2 razy zdarzyło i to były tysiące USD) - przewóz w walizce teraz tez zostanie ujawniony więc za drugim razem od razu padasz w USA - co robić z kasą jak ją przetransferować ???

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki