REKLAMA

W styczniu CZD otrzymało 100 mln zł pomocy; wciąż ma ponad 300 mln zł długu

2016-05-31 13:58
publikacja
2016-05-31 13:58

[Aktualizacja 15:15] Aby uzdrowić sytuację w CZD, konieczne są zmiany systemu finansowania wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej - uważa Rada Naukowa Instytutu, w którym od tygodnia strajkują pielęgniarki. W styczniu szpital otrzymał 100 mln zł pożyczki, wciąż jednak ma ponad 300 mln zł długu.

fot. Krystian Maj / / FORUM

24 maja pielęgniarki ze stołecznego Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" odeszły od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

Rada Naukowa Instytutu oceniła, że obecna sytuacja jest skutkiem wieloletnich zaniedbań systemowych. "Dlatego też uważamy, że głównym elementem, który ją może odmienić, jest pilne wdrożenie zmian systemu w zakresie finansowania wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej" - podkreśliła Rada.

Szydło: Będziemy prowadzili dialog, by doszło do porozumienia w CZD

Będziemy prowadzili dialog, w celu zachęcania, by porozumienie w CZD zostało podpisane - powiedziała po spotkaniu z ministrem zdrowia premier Beata Szydło. Spotkanie miało związek z prowadzonym od tygodnia strajkiem pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka.

"Od początku trwającego protestu oczekiwałam, że będziemy dążyli do jego zakończenia, że przede wszystkim musimy mieć na względzie dobro pacjentów, bo Centrum Zdrowia Dziecka to jest miejsce szczególne, leczone są tam dzieci, ale przede wszystkim jest to miejsce nadziei dla wielu rodziców, że ich dzieci, chore dzieci znajdą tam pomoc i że będą tam bezpieczne" - powiedziała.

Szydło dodała, że pielęgniarki mają prawo do strajku i do wyrażania swoich opinii; zaznaczyła, że mają też one na względzie dobro małych pacjentów. "Teraz jest kwestia nawiązania dialogu i porozumienia się. I w tym kierunku będziemy prowadzili dialog, w celu zachęcania do tego, by porozumienie zostało podpisane" - powiedziała premier.

Radziwiłł: To efekt wieloletnich zaniedbań

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że sytuacja w CZD jest efektem m.in. wieloletnich zaniedbań, z którymi przez wiele lat nie radzili sobie poprzedni ministrowie. Jak podał, jeszcze w 2007 r. dług placówki wynosił 68 mln zł; w 2008 r. wzrósł do 106 mln, i stopniowo rósł, by w 2015 r. osiągnąć 312 mln zł. Obecnie zobowiązania ogółem placówki wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne - 23 mln zł (stan na koniec I kw. 2016 r.).

CZD nie jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem pediatrycznym, który boryka się z problemami finansowymi. Już w 2012 r. Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe ministrowi zdrowia. NIK wskazywała wówczas, że w najgorszej, krytycznej sytuacji były trzy placówki - m.in. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (CZMP) i Centrum Zdrowia Dziecka.

Według NIK dla uratowania instytutów nie wystarczy zastrzyk finansowy - potrzebny jest kompleksowy plan naprawy, który musi obejmować nie tylko sferę gospodarowania majątkiem poszczególnych instytutów, ale także sposób zarządzania, politykę kadrową oraz strategię rozwoju uwzględniającą większą aktywność naukowo-badawczą.

Od czasu opublikowania raportu NIK zadłużenie instytutów rosło. Izba wskazywała, że łączne zadłużenie pięciu z sześciu skontrolowanych instytutów wynosiło 283 mln zł. W połowie zeszłego roku zarówno CZD, jak i CZMP miały po blisko 300 mln zł długu.

Trudną sytuację tych placówek dostrzegł poprzedni rząd. W lipcu zeszłego roku ówczesna premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców otrzymają cztery placówki: CZD, CZMP, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD) i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu.

Aby instytuty mogły otrzymać taką pomoc, konieczna była zmiana przepisów. MZ wspólnie z MSP przygotowały w związku z tym nowelizację rozporządzenia w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną. Dzięki temu możliwe było wsparcie na finansowanie procesów naprawczych w podmiotach leczniczych będących instytutami badawczymi. Warunkiem było wdrożenie działań naprawczych. W projekcie mowa była o CZD, CZMP i IMiD, nie uwzględniono szpitala w Krakowie - Prokocimiu.

Na początku listopada resort skarbu poinformował, że podpisano umowę, na mocy której CZMP otrzyma 100 mln zł wsparcia z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. W grudniu minister Dawid Jackiewicz podpisał umowę, na mocy której analogiczną pomoc otrzymało CZD.

O udzielenie wsparcia dotychczas nie wystąpił IMiD, jednak ma już gotowy wniosek, który zamierza złożyć w najbliższych dniach.

Pomoc dla CZD została uruchomiona w styczniu br., nie rozwiązała jednak problemów placówki, choć - jak podkreśla dyrekcja Instytutu - sytuacja placówki się poprawia. Teraz - jak alarmują i dyrekcja, i resort zdrowia - kondycji szpitala zagraża strajk. Według ministra zdrowia po kilku dniach strajku straty sięgają już kilku milionów złotych.(PAP)

akw/ itm/ mag/ bos/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Ron2000
Jakoś w prywatnych klinikach nikt nie strajkuje.
~niegodne
Sami nienahapani pyskuja, ze maja mało.
Przyjmuja nadprogramowo bo społeczeństwo dopłaci

Biorąc wzorce z historii potrzebna Aktion T4
Nie pasuje wyplata? Wynocha do konkurencji, a nie strajkowac.
~miś
Po co dokładać, sprzedać za 1 PLN oferentowi wraz długami
~lewak
Nasza pani stanie na czele strajku i wszystko obieca
~aaaaaa
czy w Polsce wszystko trzeba sprzedać, zwolnić, zniszczyć??? nie ma innego pomysłu?

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki