REKLAMA

W marcu OFE straciły średnio 4,7 proc. - Analizy Online

2018-04-05 14:52
publikacja
2018-04-05 14:52

W marcu OFE średnio straciły 4,7 proc.- poinformowały w raporcie Analizy Online i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. W skali 12 miesięcy średni wynik OFE jest dodatni i wynosi +1,2 proc. Na koniec marca aktywa OFE warte były 165,7 mld zł.

/ YAY Foto

Jak podano w raporcie, po lutowych spadkach marzec nie przyniósł wyczekiwanej poprawy nastrojów inwestorów.

"Indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, tracił już drugi miesiąc z rzędu (jego wartość spadła o ok. -2,4 proc.). Globalnemu rynkowi akcji zaciążyły problemy spółek technologicznych, w tym głównie Facebooka i Amazona, oraz amerykańsko-chińska wojna handlowa" - napisano.

Jak wynika z raportu, w marcu ucierpiał również krajowy rynek akcji.

"Najgorzej zachowały się akcje dużych spółek, które dominują w portfelach OFE – indeks WIG20 stracił -6,5 proc. Nieco lepiej poradziły sobie mniejsze firmy wchodzące w skład sWIG80 i mWIG40, które mimo to także zakończyły miesiąc ze stratą na poziomie odpowiednio -2,9 proc. i -3,5 proc." - napisano.

Ponieważ od 4 lat portfele OFE wypełnione są akcjami (blisko 80 proc. aktywów), w takich warunkach nie uniknęły strat. Średnia stopa zwrotu wyniosła w marcu -4,7 proc., co jest wynikiem nieco lepszym od tego, który osiągnęły w tym czasie fundusze akcji polskich (-5,1 proc.).

Z raportu wynika, że w marcu pozycję lidera utrzymał OFE PZU "Złota Jesień", który czwarty miesiąc z rzędu otrzymał najwyższą ocenę 5a w obu zestawieniach (12- i 36-miesięcznym).

"Fundusz ten osiągnął najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (+2,5 proc.). Aviva OFE również utrzymał lutową notę 5a w zestawieniu 12-miesięcznym, co pomogło w poprawie oceny w rankingu długoterminowego (zmiana oceny na 3a). Na ostatnią pozycję w Rankingu spadło natomiast Pekao OFE, które jako jedyne notuje stratę w horyzoncie rocznym" - napisano.

Jak wskazali analitycy, marzec był drugim z kolei miesiącem, w którym wartość aktywów zarządzanych przez OFE spadła, tym razem o 9 mld zł.

"Poza słabą koniunkturą na warszawskiej giełdzie negatywnie wpływającą na wyniki, do spadku aktywów przyczynił się także ujemny bilans przepływów między OFE i ZUS. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w marcu -716,5 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie 295,4 mln zł" - napisano.

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, prezesa IGTE, OFE są najkorzystniejszą formą pomnażania kapitału w Polsce.

"W 2016 i 2017 roku zarobiły dla swoich klientów odpowiednio 10,6 proc. i 18,7 proc., a ich wewnętrzna stopa zwrotu od lutego 2014 roku do stycznia 2018 wynosi 9,87 proc. Długoterminowe inwestycje trzeba monitorować na bieżąco, ale ich efektywność należy oceniać z długoterminowej perspektywy" - powiedziała, cytowana w raporcie, Małgorzata Rusewicz.

Jej zdaniem, marzec 2018 roku jest drugim z kolei miesiącem, w którym gorsza kondycja na warszawskim parkiecie wpływa negatywnie na krótkoterminowe wyniki funduszy emerytalnych.

"Najnowszą ocenę długoterminowej efektywności z uwzględnieniem strat z ostatnich dwóch miesięcy powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu, kiedy KNF poda średnią ważoną stopę zwrotu za ostatnie 3 lata. Warto dodać, że umożliwienie funduszom inwestowania w instrumenty dłużne pozwoliłoby amortyzować okresowe przeceny na rynku akcji" - dodała prezes IGTE.

kat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zyga.
Kiedy przyjdzie naprawdę kryzys wtedy dopiero OFermy zaczną spadać nasz system emerytalny to najczarniejszy sen przyszłych emerytów . I kto nie zadba o siebie wcześnie to życie w nędzy go czeka,jak słyszę o nowych pomysłach dojnej zmiany np. P P K to mi się niedobrze robi jak można być takim bezczelnym żeby namawiać Kiedy przyjdzie naprawdę kryzys wtedy dopiero OFermy zaczną spadać nasz system emerytalny to najczarniejszy sen przyszłych emerytów . I kto nie zadba o siebie wcześnie to życie w nędzy go czeka,jak słyszę o nowych pomysłach dojnej zmiany np. P P K to mi się niedobrze robi jak można być takim bezczelnym żeby namawiać Polaków do płacenia co miesiąc na swoją emeryturę że swojej pensji a czy pensja już nie jest lupiona przez państwo ? Najlepiej mają tak nie dochodowe branże jak górnictwo bo co rok płacimy na nich z naszych podatków 6 mld zł pytam się jak długo ta zenada jeszcze potrwa ?
kerad_
To nie OFE straciły tylko my, a OFE na pewno zarobiły na prowizjach:-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki