REKLAMA

W Warszawie można już legalnie pić alkohol nad Wisłą

2022-05-20 18:00
publikacja
2022-05-20 18:00
W Warszawie można już legalnie pić alkohol nad Wisłą
W Warszawie można już legalnie pić alkohol nad Wisłą
fot. Jacek Łagowski / / FORUM

Od poniedziałku, 16 maja, został zniesiony stan epidemii. W związku z tym przestał obowiązywać wprowadzony przez radnych zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka.

"Zakaz został wprowadzony na czas epidemii. W związku z tym, że ten został zniesiony przez rząd, można legalnie spożywać alkohol +pod chmurką+ na bulwarach wiślanych i plaży Poniatówka" - potwierdziła PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Możliwość spożywania alkoholu nad Wisłą została zatwierdzona przez Radę Warszawy. W kwietniu 2018 roku radni podjęli dwie uchwały dopuszczające taką możliwość w dwóch lokalizacjach: na bulwarach wiślanych i na plaży Poniatówka. Dwa lata później, gdy wybuchła epidemia, radni uchwałą z marca 2020 roku ze względu na koronawirusa zakazali spożywania alkoholu w tych dwóch miejscach. Jednocześnie część mieszkańców Powiśla złożyła do sądu skargę, chcąc wprowadzenie na stałe, nie tylko podczas epidemii, zakazu spożywania alkoholu na bulwarach wiślanych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził w lutym nieważność uchwały Rady Warszawy zezwalającej na spożywanie napojów alkoholowych na bulwarach. W pisemnym uzasadnieniu WSA ocenił, że "w rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

Z nieprawomocnym wyrokiem nie zgodziły się władze Warszawy i w kwietniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Odwołaliśmy się w terminie do NSA, w związku z tym orzeczenie sądu niższej instancji nie jest prawomocne" - powiedziała Monika Beuth-Lutyk dodała, że wyrok WSA nie dotyczy plaży Poniatówka i tam, niezależnie od rozstrzygnięcia skargi przez NSA, można legalnie spożywać alkohol.

Rzeczniczka zaapelowała do mieszkańców o kulturalne spożywanie alkoholu. "Nie zakłócać spokoju innym mieszkańcom, nie hałasować, nie śmiecić, zachowywać się kulturalnie" - podkreśliła Beuth-Lutyk.

Autorka: Marta Stańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pikawka
picie alkoholu nad Wisla nigdy nie bylo problemem. problemem sa ludzkie smieci, ktore zostawiaja po sobie smieci bo sami sa smieciami
najmadrzejszy
W naszym stabilnym prawie za chwile sie okaze , ze nie mozna pic, aby za jeszcze chwile potem mozna i znowu odwrotnie. Jest nadzieja, ze straz i policja straca wątek kiedy jak jest.
moshe_klotz
wreszcie !!!!
elektorat PIS ma gdzie 500+
konsumowac
and00
To Warszawska, wielkomiejska młodzież masowo pobiera 500+ i głosuje na PiS?
alberto2020
To jest dziwna sytuacja, że nie możemy wypić piwa jako dorośli ludzie. Obowiązuje chyba ciągle ustawa o wychowaniu w trzeźwości z lat 80tych w której komuniści nam narzucili, że jak alkohol to tylko w domu lub knajpie
liczygrosz
Gdy nie było zakazu picia nad Wisło to bulwary wiślane wyglądały jak jedna wielka meliniarnia. Śpiący o trawnikach, szczający gdzie popadnie, zataczający się po zarzyganych chodnikach... ludzie (?).... to był obraz "dorosłych warszawiaków którzy przyszli napić się piwa", a raczej nachlać do zgonu.
liczygrosz odpowiada liczygrosz
*Wisłą
zoomek
Jakiej epidemii? Łapówkarstwa? 180 mln szczepionek dla 38 mln a miały być jedno, góra dwudawkowe.
and00
Akurat za komuny można było pić na ulicyu
Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych wprowadzają liberałowie

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki