W Siedlcach uroczyste wystawienie i realizacja pierwszej e-recepty

W Siedlcach odbędzie się uroczyste wystawienie i realizacja pierwszej elektronicznej recepty.

Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż e-recepty. Trwało tam testowanie oprogramowania w wybranych placówkach medycznych i aptekach. Na maj zaplanowano uruchomienie wystawiania i realizację e-recept dla pacjentów z tych miast.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że wprowadzenie elektronicznej recepty przyniesie wiele korzyści pacjentom, lekarzom i farmaceutom. Tak wystawionej recepty chory nie zgubi lub przypadkowo nie zniszczy. Ponadto nie będzie już problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub na przykład z brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze choremu kilka leków, pacjent będzie mógł część z nich wykupić w jednej aptece, a pozostałe w innej.

Informatyzacja w tym zakresie przyniesie również korzyści dla systemu, pomoże skrócić kolejki. Chodzi o skrócenie czasu na wystawianie recept w chorobach przewlekłych, gdy trzeba tylko powtórzyć leki.

Od początku przyszłego roku elektroniczną receptę będzie można zrealizować we wszystkich aptekach w Polsce. Od początku 2020 roku powinni ją wystawiać wszyscy lekarze.

Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR/ Góra/dw

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj