REKLAMA

W Europie spadki na giełdach, drożeje ropa, dolar mocniejszy

2018-11-12 13:22
publikacja
2018-11-12 13:22

W zachodniej Europie na giełdach widoczne są spadki indeksów. Kontrakty na indeksy w USA jeszcze się wahają. Drożeje ropa naftowa - po trwającej 10 dni wyprzedaży. Umacnia się dolar USA - podają maklerzy.

fot. Chris Ratcliffe / / FORUM

Inwestorzy analizują dane kwartalne firm i zastanawiają się, czy obecny sezon publikacji raportów zależy zaliczyć do okresu już ze szczytowymi wynikami.

A tymczasem mocno tanieją akcje spółki British American Tobacco (BAT) - aż o 11 proc., do najniższego poziomu od ponad 4 lat, w reakcji na informacje o możliwym wprowadzeniu zakazu w USA na papierosy mentolowe.

"BAT jest najbardziej narażony na to potencjalne ryzyko" - pisze w nocie Richard Taylor, analityk Morgan Stanley, który szacuje, że sprzedaż papierosów mentolowych w USA to dla BAT 25 proc. łacznych jego wpływów.

Poważny wpływ na nastroje graczy rynkowych mają dwa polityczne czynniki: budżet Włoch i Brexit.

Uwaga rynków koncentruje się na Brukseli, gdzie Komisja Europejska jest gotowa do eskalacji starcia z Włochami w sprawie włoskiego deficytu budżetowego.

Euro osłabiło się o 0,7 proc. do 1,1259 USD - najniższego poziomu od niemal 17 miesięcy -przed potencjalnym wzrostem napięcia związanym z włoskimi finansami.

Włochy muszą do wtorku wysłać odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o rewizję założeń do włoskiego budżetu na 2019 rok. W przeciwnym wypadku grożą im "dyscyplinarne" działania ze strony KE.

Inwestorzy niepokoją się, że agresywne plany wydatków włoskiego rządu mogą spowodować zerwanie więzi tego kraju z UE, podczas gdy rosnące rentowności włoskich obligacji rządowych zwiększą presję na krajowe banki. Teraz zbliża się ostateczna rozgrywka. Brytyjska premier Theresa May walczy tymczasem o utrzymanie swojego planu w sprawie brexitu.

Ministrowie ds. europejskich 27 państw UE kolejny raz poparli w poniedziałek w Brukseli działania unijnego negocjatora ds. brexitu Michaela Barniera. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest postęp w rozmowach, a UE-27 naciska na Londyn ws. zakończenia rozmów.

Mimo oznak dających nadzieję na porozumienie, UE cały czas przygotowuje się do negatywnego scenariusza biorąc również po uwagę, że nawet gdy premier May zaakceptuje umowę z UE, może ona zostać odrzucona przez brytyjski parlament.

Brytyjski funt osłabił się o 1 proc. - najmocniej od ponad 7 tygodni - do 1,2846 USD.

Oznaką słabości polityki premier May była piątkowa rezygnacja wiceministra transportu Jo Johnsona, który stwierdził, że wybór pomiędzy wypracowanym przez rząd porozumieniem ws. Brexitu a brakiem umowy ws. wyjścia z UE jest "porażką państwa na skalę, jakiej nie widzieliśmy od kryzysu sueskiego".

"Szanse na zawarcie umowy w sprawie brexitu raczej maleją niż rosną, gdy zbliżamy się do mety" - ocenia Jasper Lawler, szef badań w London Capital Group.

"Na rynkach oczekuje się też, że Rzym będzie stanowczo bronił głównych filarów swojego budżetu" - dodaje.

Analitycy wskazują, że problem dla inwestorów polega na tym, iż oba te czynniki - brexit i sprawa włoskiego budżetu - jeszcze przez jakiś czas będą się rozwijać na rynkach, bo nikt nie jest gotowy na kompromis i nie widać szans na szybkie rozwiązanie spornych kwestii.

W poniedziałek drożeje ropa naftowa - WTI w Nowym Jorku na NYMEX o 0,5 proc., a Brent na ICE Futures - o 1,1 proc. - w reakcji na "przygotowania gruntu" przez OPEC i jego sojuszników do zmniejszenia dostaw surowca w 2019 r.

Tanieje złoto - o 0,2 proc. do 1.207,28 USD za uncję - najniżej od ponad miesiąca. Kruszec tanieje od 7 sesji.

W poniedziałek Amerykanie świętują Dzień Weterana - nie działa rynek obligacji.

Indeksy w Europie - godz. 13.10
Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3216,92 -0,39 -0,01
DAX Niemcy 11428,90 -0,87 -0,57
FTSE 100 W.Brytania 7094,63 -0,15 -0,13
CAC 40 Francja 5094,96 -0,23 -0,13
IBEX 35 Hiszpania 9131,30 -0,04 1,34
FTSE MIB Włochy 19159,21 -0,51 -0,63

(PAP Biznes)

aj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
black_hawk
Jakby to kogoś, tu w Polsce, obchodziło, że: "funt osłabił się do dolara." Bo tu każdy dokonuje wymiany walutowej czy towarowej Anglia - USA. To są żarty moi państwo. Fakty są zaś takie, że wszystkie poważne waluty umocniły się wobec PLN.
innowierca
Funt oslabil sie krzykliwie w tytule , a dopiero z tresci mozna sie dowiedziec ze chodzi o dolara.
Wzgledem zlotego funt sie wzmocnil.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki