REKLAMA
BADANIE

Eksperci: Popularność leasingu powinna rosnąć

2023-02-07 11:18
publikacja
2023-02-07 11:18

Eksperci spodziewają się w tym roku zwiększonego zainteresowania wymianą floty samochodowej firm i jej finansowaniem - wynika z raportu PKO Leasing. Według autorów raportu elastyczność leasingodawców i poszerzanie zakresu usług dodatkowych będzie zwiększało popularność leasingu, rozwijać się będą sprzedaż i finansowanie aut w pełni online.

Eksperci: Popularność leasingu powinna rosnąć
Eksperci: Popularność leasingu powinna rosnąć

"Myślę, że nastroje i otwartość klientów na oferty leasingu – którzy oswoili się z kryzysowymi warunkami rynkowymi i nauczyli się w nich funkcjonować – poprawią się w 2023 roku" – powiedział cytowany w raporcie Dyrektor Biura Kompetencji ds. Rynku Samochodów Osobowych w PKO Leasing, Maciej Matelski.

Zdaniem eksperta leasing jest nadal najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania aut.

"73 proc. aut na polskim rynku kupowana jest przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, zaś leasing jest najchętniej wybieraną formą finansowania zakupu. Jednak, co warte podkreślenia, na popularności szybko zyskuje wynajem długoterminowy" - napisano w raporcie.

Dodano, że według danych PZWLP w III kwartale ubiegłego roku już co trzeci przedsiębiorca nabywał auto, korzystając z tej formy finansowania. Rynek wynajmu urósł w tym czasie o 10 proc., co jest najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich 3 lat.

"Na korzyść leasingu i wynajmu długoterminowego, w porównaniu z kredytem, przemawiają: mniej restrykcyjne wymogi formalne, większa łatwość uzyskania zgody na finansowanie oraz możliwość ujęcia raty leasingowej lub czynszu w najmie w kosztach uzyskania przychodu oraz rozliczenia podatku VAT. Dziś dużego znaczenia nabiera też większa elastyczność leasingodawców, gdy klienci mają problemy ze spłatą samochodu" - napisano.

W raporcie podano, że wiele wskazuje na to, że w tym roku elektryfikacja transportu w Polsce będzie postępować. Choć rynek motoryzacyjny zanotował przed rokiem spadek, to udział finansowania leasingiem i najmem aut elektrycznych wzrósł z 57 do 65 proc.

"W Polsce do tej pory to przede wszystkim pojazdy osobowe i autobusy, ale w 2023 roku na drogi będzie wyjeżdżać coraz więcej elektrycznych aut dostawczych. Nie bez znaczenia dla elektromobilnego trendu jest też to, że coraz więcej producentów dostosowuje linie montażowe do produkcji elektryków. Prawdę mówiąc, nie mają wyboru, skoro od 2035 roku w Europie nie będzie można rejestrować samochodów spalinowych" – powiedział Maciej Matelski.

Dodał, że robią to zarówno producenci z naszego regionu, jak i firmy z Chin. W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli wciąż będziemy obserwować problemy z dostępnością aut spalinowych, to tego problemu raczej nie będzie w segmencie elektryków.

Według prognoz przedstawionych przez PKO Bank Polski, sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym na świecie w 2030 roku ma wynieść 47 mln sztuk, co w porównaniu z 2021 rokiem oznacza siedmiokrotny wzrost sprzedaży. Szacuje się, że elektryki będą stanowić 60 proc. rynku.

W raporcie wskazano, że podobnie jak inne branże, rynek leasingu musi się dynamicznie cyfryzować. Z jednej strony dostępu do narzędzi online wymagają klienci, z drugiej usprawniają one obsługę kontraktów i pozwalają uatrakcyjnić ofertę dodatkowymi usługami.

"Wśród przykładów cyfrowych rozwiązań można wymienić sprzedaż i finansowanie aut w pełni online, powiązane z finansowaniem aplikacje do organizacji usług wspierających kierowców w użytkowaniu samochodu czy e-konta klientów do zarządzania umową z firmą leasingową. Na platformie Automarket.pl aż 70 proc. klientów, którzy decydują się na nabycie auta w formie online, wybiera opcję dostarczenia go pod wskazany adres" - napisano.

"Branża leasingowa szuka sposobu na poszerzenie zakresu swojej oferty. Finansowanie pozostaje najważniejszym elementem proponowanych klientom rozwiązań, ale jest obudowywane dodatkowymi usługami. Firmy leasingowe, w ramach oferty finansowania pojazdu, proponują na przykład swoim klientom skorzystanie z karty paliwowej, jako alternatywnej formy płatności za paliwo" - napisano.

Innym przykładem są usługi serwisowe w ramach finansowania, które obejmują np. przechowywanie i zmianę opon, likwidację szkód, przeglądy i auto zastępcze na czas naprawy - tego typu rozwiązania stają się standardem we wszystkich grupach klientów. (PAP Biznes)

alk/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki