UniCredit zetnie 8000 etatów

UniCredit tnie zatrudnienie i dopieszcza inwestorów. Restrukturyzacja banku ma być sposobem na wydźwignięcie kursu akcji, któremu wciąż daleko do poziomów sprzed kryzysu.

(fot. Stefano Rellandini / FORUM)

Strategiczny plan na lata 2020-2023 zakłada zwiększenie efektywności kosztowej banku przy jednoczesnym dalszym zwiększaniu jego przychodów. Uproszczona ma zostać struktura banku, a liczba etatów spaść o 8000, co stanowi ok. 9 proc załogi banku. Będzie to skutkiem zamknięcia ok. 500 oddziałów UniCredit. Dodatkowa optymalizacja i inwestycje w technologie umożliwią bankowi osiągnięcie ok. miliarda euro oszczędności w samej Europie Zachodniej.

- Nasz plan polega na maksymalizowaniu wartości dla akcjonariuszy oraz skoncentrowanie się na satysfakcji klientów. Oczekujemy, że program przyniesie inwestorom 16 mld euro, zarówno w formie dywidend i skupów akcji, jak i wzrostu ich cen. Będziemy bazować na naszych przewagach konkurencyjnych: sieci w Zachodniej, Środkowej i Wschodniej Europie, pozycji „banku pierwszego wyboru” dla małych i średnich firm oraz rosnącej puli klientów – stwierdził prezes banku Jean Pierre Mustier.

Zarząd banku proponuje, aby do 2023 r. akcjonariusze otrzymali 6 mld euro w formie dywidend, a 2 mld euro zostały przeznaczone na skup akcji. Spółka zakłada, że wartość jej udziałów wzrośnie w tym czasie o 8 mld euro.

Przy wycenie na poziomie 12,37 euro za akcję rynkowa kapitalizacja UniCredit wynosi 27,6 mld euro. Drugi największy bank we Włoszech (po Intesa Sanpaolo) jest wyceniany o wiele niżej niż przed kryzysem, kiedy za jedną jego akcję płacono nawet 200 euro.

Od 2007 r. UniCredit jest notowany na GPW. W latach 1999-2017 włoski bank kontrolował działający na polskim rynku Bank Pekao. Następnie udziały od Włochów przejęły PZU i PFR.

MZ

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 xxpp

UniCredit jest trupem i to dziwne, że ma jakąkolwiek wartość giełdową.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.