Umowa standstill KHW z bankami przedłużona do końca stycznia 2017 r.

Umowa Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z obligatariuszami, zawieszająca roszczenia i dająca czas na rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia - tzw. umowa standstill - została przedłużona o miesiąc, do końca stycznia 2017 r. poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

(fot. Joanna Mrówka / FORUM)

Podczas piątkowej konferencji w Katowicach poświęconej aktualnej kondycji górnictwa wiceminister podtrzymał wcześniejsze deklaracje, że do końca br. zapadną decyzje dotyczące ścieżki naprawczej dla zadłużonego na ponad 2,5 mld zł holdingu. Rozważane jest dalsze samodzielne działanie KHW lub - do czego nakłaniają instytucje finansowe - formuła fuzji holdingu lub jego wybranych kopalń z Polską Grupą Górniczą (PGG).

Według prezesa PGG Tomasza Rogali łatwo wyobrazić sobie efekt synergii wynikający z takiego potencjalnego połączenia, jednak kluczowe jest - jak mówił aby nie została naruszona konstrukcja wypracowana dla powołanej wiosną tego roku PGG, zaakceptowana przez banki i inwestorów Grupy. Warunki tego przyłączenia nie mogą zagrażać PGG, model przyjęty w PGG powinien zostać utrzymany - podkreślił prezes Grupy.

Wiceminister Tobiszowski ocenił, że KHW w swojej obecnej strukturze i kondycji nie jest w stanie udźwignąć procesu restrukturyzacji. Podjęte zostały rozmowy z instytucjami finansowymi, którym holding winien jest blisko 1,4 mld zł, głównie z tytułu obligacji. Jesienią KHW podpisał z bankami tzw. umowę standstill, czyli porozumienie będące wstępem do właściwej umowy restrukturyzacyjnej. W tego typu umowie strony deklarują chęć rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia, a wierzyciele zawieszają wymagalność roszczeń i nie podejmują egzekucji - w przypadku KHW zawieszenie obejmowało okres do końca tego roku, teraz - jak podał wiceminister - umowę przedłużono do końca stycznia.

Jak mówił Tobiszowski, wariant potencjalnej fuzji kopalń KHW z PGG pojawił się właśnie w rozmowach z bankami, które zwróciły uwagę, że dla KHW w obecnej strukturze trudno zbudować wiarygodny biznesplan, gwarantujący stabilność oraz obsługę i spłatę zadłużenia.

Drugi argument (banków za fuzją KHW i PGG - PAP), dotyczy tego, że PGG zaczyna odpowiednio reagować na zmiany cenowe i kształtować rynek sprzedaży (). Sektor bankowy widzi sens realizowanych działań i wierzy, że ta branża może byś stabilna. Stąd pytania, np. jak KHW utrzyma się przy silnie funkcjonującej PGG - powiedział wiceminister, mówiąc o przesłankach do potencjalnego połączenia.

Tobiszowski dodał, że parametry wskazane przez banki będą teraz tematem dalszych rozmów ze stroną społeczną. Zastrzegł, że analizy wymagałyby szczegółowe rozwiązania, dotyczące np. tych aktywów KHW, które mogłyby nie znaleźć się gdyby doszło do połączenia - w PGG. Chodzi np. o spółkę mieszkaniową czy firmę handlową Katowicki Węgiel, a także o kopalnie, gdzie kończy się węgiel.

Do końca roku musimy wypracować stanowisko w tej sprawie i przedyskutować je ze stroną społeczną powiedział Tobiszowski, wskazując, że gdyby miało dojść do połączenia, konieczna byłaby także weryfikacja biznesplanu PGG i przedstawienie skorygowanego biznesplanu w Komisji Europejskiej. Konieczne jest też porozumienie z instytucjami finansowymi w sprawie restrukturyzacji - a być może również redukcji - zadłużenia.

Wiceminister przypomniał, że niezależnie od wyboru ścieżki naprawczej dla KHW, filarami (samodzielnego KHW lub po włączeniu do PGG) będą kopalnie Murcki-Staszic i Mysłowice Wesoła, wydobywające w sumie ok. 8,5-9 mln ton węgla, przy zatrudnieniu ok. 8,5 tys. osób.

W kontekście ewentualnego włączenia tych kopalń do PGG decyzji wymagałoby m.in. to, co z pozostałymi kopalniami holdingu: Wieczorek, gdzie w perspektywie 2017-18 r. kończy się węgiel, a także obu części (katowickiej i rudzkiej) kopalni Wujek. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy zakłady te miałyby sczerpywać złoże w ramach KHW (po przekazaniu kopalń Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła do PGG) czy trafiłyby do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzji wymagałaby też przyszłość spółki Katowicki Węgiel i mieszkaniowej. Inny analizowany wariant to ewentualne włączenie do PGG więcej niż dwóch kopalń holdingu.

Według wcześniejszych założeń naprawy KHW to trzej inwestorzy - Enea, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia - mieliby zasilić holding kapitałowo 700 mln zł. W październiku br. minister energii Krzysztof Tchórzewski podtrzymywał te plany, ale zastrzegał, że ta ścieżka naprawy nie gwarantuje pełnej stabilności, potrzebne są pogłębione działania restrukturyzacyjne oraz inne rozłożenie akcentów w planie inwestycyjnym. Wówczas też rozpoczęło się analizowanie możliwego włączenia do PGG perspektywicznych kopalń KHW.

W ostatnim czasie zatrudniający ponad 13,2 tys. osób holding badał zainteresowanie pracowników skorzystaniem z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Taką chęć wyraziło blisko 2,4 tys. pracowników. Chodzi o instrumenty osłonowe przewidziane ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wnioski są weryfikowane. (PAP)

mab/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil