REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Umowa na budowę mostu pieszo-rowerowego w Warszawie podpisana

2021-11-23 11:27
publikacja
2021-11-23 11:27
Umowa na budowę mostu pieszo-rowerowego w Warszawie podpisana
Umowa na budowę mostu pieszo-rowerowego w Warszawie podpisana
/ Urząd Miasta Warszawy

We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę na budowę mostu pieszo-rowerowego. Nową warszawską przeprawę zbuduje firma Budimex za ponad 120 mln zł.

W Muzeum Pragi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich podpisali umowę z firmą Budimex , która za ponad 120 milionów wybuduje most nad Wisłą dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku.

"Naszym priorytetem jest zmiana wyglądu centrum Warszawy, tak żeby stało się ono bardziej zrównoważone, żeby mogli z niego korzystać zarówno piesi, rowerzyści jak również ci kierowcy, którzy muszą poruszać się po centrum. Chcemy również łączyć centrum miasta z Pragą" - powiedział Rafał Trzaskowski. "Dlatego dzisiaj podpisujemy umowę na budowę nowej przeprawy przez Wisłę dla ruchu pieszo-rowerowego. Mamy nadzieję, że prace będą postępowały szybko i zakończą się do roku 2024" - podkreślił. Jak zaznaczył, będzie to najdłuższa w Polsce i pierwsza tego typu w Warszawie.

"Nie jesteśmy przesądni, ale cieszymy się, że będziemy budować 12, a nie 13 most w granicach administracyjnych Warszawy. Mam nadzieję, że ten most będzie wizytówką Warszawy" - powiedział dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. W tym samym tonie wypowiadał się reprezentant wykonawcy dyrektor Dariusz Demianiuk. "To bardzo fajny architektoniczny projekt. Moim zdaniem to będzie taka perełka naszej stolicy" - zaznaczył.

Most połączy lewobrzeżną część miasta na wysokości Bulwarów Wiślanych z Pragą. Pierwszy w Warszawie most przeznaczony tylko dla pieszych i rowerzystów będzie miał 452 metry długości. Nie będzie wyznaczonych osobnych stref dla pieszych i rowerzystów. Most oświetlać będą latarnie zamontowane w balustradach. Zostanie też zamontowany monitoring.

Kształtem przeprawa przypominać będzie błyskawicę. Szerokość konstrukcji będzie zmienna i w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 m. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty.

Według projektu ukończonego w 2021 roku "most będzie jednopoziomową przeprawą położoną na siedmiu żelbetowych podporach". "Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, przeprawa się poszerzy i rozdzieli na dwie rampy przerzucone nad nabrzeżną promenadą na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego" - podano. Pomiędzy nimi zaplanowano schody z półpiętrem, wbudowane w taras bulwaru" – czytamy w opisie. Konstrukcja stalowa zostanie pomalowana specjalną farbą, która dobrze znosi dużą wilgotność.

Koszt budowy mostu to ponad 120 milionów złotych. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki