Ukraińska CKW odmówiła rejestracji partii Saakaszwilego na wybory

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy odmówiła rejestracji kandydatów partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego do udziału w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się 21 lipca.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Saakaszwili oświadczył, że do wyborów nie dopuszcza go były prezydent Petro Poroszenko, który jego zdaniem kontroluje CKW. Komisja ogłosiła tymczasem, że Ruch Nowych Sił nie przeprowadził zjazdu przedwyborczego zgodnie z prawem i statutem tego ugrupowania.

Wcześniejsze wybory parlamentarne rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski. Dekret w tej sprawie wydał dzień po swoim zaprzysiężeniu, 21 maja. CKW uznała, że oświadczenie Ruchu Nowych Sił o zebraniu przedwyborczym jego rady politycznej, które miało odbyć się 8 maja, czyli przed decyzją o przedterminowych wyborach, jest nieprawdziwe.

„Naprawdę? Najpierw długo nie dopuszczał nas (do wyborów) bank (powołując się na niejasności w finansach partii Saakaszwilego - PAP), którego kierownictwo kontrolowane jest przez Poroszenkę, a teraz nie rejestruje nas mianowana przez niego CKW” – stwierdził Saakaszwili w nagraniu rozpowszechnionym w sieciach społecznościowych.

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja, gdy prezydent Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za prezydentury Poroszenki.

Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy. Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku Saakaszwili nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski. Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 roku były prezydent Gruzji udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil