REKLAMA
Tour de spółki

Ukraińców zastąpią bezrobotni Polacy?

2020-04-10 07:16
publikacja
2020-04-10 07:16

Obecnie ruch pracowników z Ukrainy jest niemal zerowy; na zbiory czereśni, truskawek czy malin mogą do Polski nie dojechać - podkreśla piątkowa "Gazeta Wyborcza" w artykule "Ukraińców zastąpią bezrobotni Polacy?".

/ fot. Jacek Szydłowski / FORUM

"GW", że obecność sezonowych pracowników w Polsce, to "być albo nie być" dla wielu gospodarstw. Według dziennika skala potrzeb to kilkanaście tysięcy w maju, a od czerwca, gdy będzie dużo owoców do zbioru - kilkadziesiąt tysięcy. Według właścicieli gospodarstw, skoro kierowcy wjeżdżają do nas, to pracownicy do zbiorów mogliby też mieć takie prawo.

Gazeta przypomina, że po obu stronach zapadła decyzja o zamknięciu granic. Na Ukrainie nie pracują też polskie konsulaty - nie ma gdzie załatwić wiz.

Właściciele gospodarstw mają wątpliwości, czy ukraińskich pracowników będą w stanie zastąpić Polacy, którzy przez ostatnie lata nie pracowali już na plantacjach, bo to ciężka praca. Jeśli będą to osoby bez doświadczenia, to praca będzie też mniej efektywna - obawiają się rozmówcy "Gazety Wyborczej".

ago/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
and-owc
Taka praca to dla młodzieży. Jak byłem młodszy (wysportowany) to też zbierałem truskawki,czereśnie itd... do "gardła" po przeskoczeniu płota (jakprezydent) ogródków działkowych. W szkole rok szkolny (wrzesień) zaczynali od wycieczki do PGR-u i uczyli zbierania ziemniaków (kartofli) całe klasy. Nawet mi się Taka praca to dla młodzieży. Jak byłem młodszy (wysportowany) to też zbierałem truskawki,czereśnie itd... do "gardła" po przeskoczeniu płota (jakprezydent) ogródków działkowych. W szkole rok szkolny (wrzesień) zaczynali od wycieczki do PGR-u i uczyli zbierania ziemniaków (kartofli) całe klasy. Nawet mi się podobały te wycieczki i pieczenie kartofli na ognisku. Dobrze że mieli traktory i nie musiałem wykopywać "motyką" jak ciotka ze wsi (dziewczyny zbierały i się schylały-nadstawiały a chłopcy nosili pełne koszyki (kulturyści). Nowy pomysł na "upadającą" turystykę zdrowotną.
xxpp
To jeden z pozytywów. W końcu przestaną się czuć, jakbym to ja przeprowadził się na Ukrainę. ;)
khh
No to jedz zbierac te czeresnie i truskawki pozytywny madralo.
com
Jakby kelnerzy i inni pracownicy restauracji chcieli wykonywać sezonowe prace. Oni mają takie sprawne ręce.
xxpp
Kelnerzy i pracownicy restauracji to w ostatnich latach byli głównie Ukraińcy.
supernova
Zacznijmy od tego, że Ukraińcy zastąpili Polaków którym menorowe rządy Magdalenki przez 25 lat dawały kopa na Zachód.
khh
No to sie tych Polakow teraz zapytaj czy wroca zbierac w Polsce truskawki albo kelnerowac...
antek10
pińćset plusy niech robią. W polsce tylko 50% społeczeństwa pracuje. Jak to mozliwe?
itsofunny
druga połowa wydaje pieniądze :D
1a2b
Wiecie co? Jak się tak ciągle miałoby tym rolnikom nie opłacać to nie zbierajcie tych plonów. Po co macie robić "za darmo". I odpieprzcie się w końcu z tym ciągłym jojczeniem. Co chwilę to samo, susza, powódź, nieurodzaj, klęska urodzaju, nie opłaca się, za ciężka praca.

Jeszcze raz: odpie...e
Wiecie co? Jak się tak ciągle miałoby tym rolnikom nie opłacać to nie zbierajcie tych plonów. Po co macie robić "za darmo". I odpieprzcie się w końcu z tym ciągłym jojczeniem. Co chwilę to samo, susza, powódź, nieurodzaj, klęska urodzaju, nie opłaca się, za ciężka praca.

Jeszcze raz: odpie...e się. Idźcie do miasta. Będziecie se siedzieć w kawiarni.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki