REKLAMA

Ukraina: prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się na prywatnej kolacji

2016-08-23 20:47
publikacja
2016-08-23 20:47
Ukraina: prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się na prywatnej kolacji
Ukraina: prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się na prywatnej kolacji
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką na prywatnej kolacji w domu ukraińskiego prezydenta. Polski prezydent przybył do Kijowa, by w środę wziąć udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski informował, że Andrzej Duda będzie rozmawiał z Petrem Poroszenką m.in. o niepokojącej sytuacji na wschodzie Ukrainy i w jej sąsiedztwie. Ocenił, że jest ona poważna i prowadzi raczej do wzrostu napięcia niż jego redukcji.

Dostrzegamy, że bezpieczeństwo, proces pokojowy, który opierał się na porozumieniach mińskich, jest dziś w momencie zwrotnym - powiedział Szczerski. Wyraził nadzieję, że porozumienia mińskie zostaną utrzymane, a destabilizacja - zatrzymana.

W środę odbędą się także dwustronne rozmowy polsko-ukraińskie pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. Prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację, odnoszącą się do 25-lecia polsko-ukraińskich relacji.

Obchody rocznicy ukraińskiej niepodległości odbędą się na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

Prezydenci Polski i Ukrainy w środę wezmą udział także w dorocznej naradzie ambasadorów Ukrainy, podczas której planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Duda w Kijowie spotka się także z biskupem Witalijem Skomarowskim, administratorem apostolskim diecezji kijowsko-żytomierskiej, ordynariuszem łacińskim diecezji łuckiej na Ukrainie.

Prezydent ma przekazać biskupowi metrowy krzyż z napisem: "Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem", który ma zawisnąć w katolickiej katedrze w Kijowie.

Z Kijowa Katarzyna Nocuń (PAP)

kno/ mc/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ŻeTakZapytam
Rosji warto zauważyć fakt, iż ważni amerykańscy oficjele, jak John Kerry i Victoria Nuland, mimo wszystko regularnie odwiedzają Moskwę i nikt nie zamierza robić z tego afery. Dla odmiany – Donald Trump określany jest mianem „przyjaciela Putina” wyłącznie z powodu biznesowych powiązań ze stroną rosyjską. Cytat Rosji warto zauważyć fakt, iż ważni amerykańscy oficjele, jak John Kerry i Victoria Nuland, mimo wszystko regularnie odwiedzają Moskwę i nikt nie zamierza robić z tego afery. Dla odmiany – Donald Trump określany jest mianem „przyjaciela Putina” wyłącznie z powodu biznesowych powiązań ze stroną rosyjską. Cytat Independenttrader
~zez
Ukraina ma do wyboru - stać się krajem federalnym i pomału reformować, albo rozpaść na prozachodnią Zachodnią Ukrainę (która niestety ma tylko rolnictwo) i prorosyjską Wschodnią Ukrainę która ma cały przemysł. Obecny pat nie potrwa zbyt długo, bo fatalna gospodarka wywoła kolejny Majdan, tym razem "sponsorowany" Ukraina ma do wyboru - stać się krajem federalnym i pomału reformować, albo rozpaść na prozachodnią Zachodnią Ukrainę (która niestety ma tylko rolnictwo) i prorosyjską Wschodnią Ukrainę która ma cały przemysł. Obecny pat nie potrwa zbyt długo, bo fatalna gospodarka wywoła kolejny Majdan, tym razem "sponsorowany" przez Moskwę.
~okulista
Głupstwa Misza wygadujesz, po pierwsze na dobre projekty pieniądze zawsze się znajdą co w praktyce oznacza że prozachodnia Ukraina zawsze może liczyć na zachodnią kasę, poza tym przymiotnik 'rolniczy' to nic złego jeśli spojrzy się np na Japonię która nie miała nigdy nie tylko rolnictwa, ale nawet bogactw mineralnych,Głupstwa Misza wygadujesz, po pierwsze na dobre projekty pieniądze zawsze się znajdą co w praktyce oznacza że prozachodnia Ukraina zawsze może liczyć na zachodnią kasę, poza tym przymiotnik 'rolniczy' to nic złego jeśli spojrzy się np na Japonię która nie miała nigdy nie tylko rolnictwa, ale nawet bogactw mineralnych, a obecnie to jeden z najbogatszych krajów na świecie! Co do federalizacji, to stary pomysł z kręgów bodaj Rosyjskiego FSB i jak sam się domyślasz, raczej nie przejdzie, a już na pewno nie za zachodnią kasę!

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki