REKLAMA

Ukraina dokupiła 300 kg złota

2014-05-08 13:21
publikacja
2014-05-08 13:21

W samym środku kryzysu ukraińsko-rosyjskiego nasi wschodni sąsiedzi zdecydowali się powiększyć swoje rezerwy złota.

Jak wynika z danych World Gold Council bazujących na raportach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w marcu Ukraina zakupiła 0,3 tony złota. Bank centralny naszych wschodnich sąsiadów był jednym z dwóch instytucjonalnych nabywców – drugim był jego kazachski odpowiednik, który nabył 1,5 tony.

Po raz ostatni Ukraińcy dokupili złota w grudniu ubiegłego roku. W sumie w całym 2013 r. nabyli natomiast 6,8 tony.

Wśród sprzedających wyróżniał się drugi uczestnik trwającego na wschodzie konfliktu. Rosja sprzedała 1,2 tony, co w jej wykonaniu jest największym jednorazowym zbyciem złota od września 2012 r. Mimo to od początku roku konsekwentnie zwiększająca w ostatnich latach swoje rezerwy Rosja powiększyła swój stan posiadania o 5,5 tony.

Dzięki temu Rosji udało się wyprzedzić Szwajcarię i przesunąć na 7. miejsce listy państw i instytucji posiadających największe rezerwy na świecie. Dla porównania Polska zajmuje 36. miejsce (102,9 ton, z czego większość wciąż przechowywana w Londynie), natomiast Ukraina plasuje się na 47. lokacie (42,6 tony).

Według oficjalnych statystyk ze skarbców tureckiego banku centralnego ubyło aż 14,3 tony złota. Warto jednak pamiętać, że Turcja to specyficzny przypadek, gdyż władze monetarne tego kraju akceptują złoto jako część rezerw obowiązkowych wnoszonych przez banki komercyjne. Śladowe jak na swój stan posiadania ilości złota sprzedali Niemcy (-0,8 t), kruszcu w marcu pozbyły się także Czechy (-0,1 t), Malezja (-0,2 t) i Meksyk (-0,2 t).

/mz

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Dżejms
Coś niesamowitego! 300kg - 1 kg to małe mieszkanko...Taka Polska to powinna kupować tyle miesięcznie i bez przerwy - latami...wcześniej czy później papierem pali się w piecu! Chyba że zastosujemy zasadę że doświadczenie (historia) uczy że doświadczenie niczego nie uczy.
~lelo49
W Londynie nasze złoto dla Izraela
~glon
Zakupili i zdeponowali w skarbcu nastepcy Janukowicza. Gazowa ksiezniczka jak wygra wybory dokupi tez troche za srodki pomocowe z USA i UE.
Poza tym dziwicie sie, przeciez jakas kase solidarnie otrzymali jako pomoc wiec kupili.
~złotko i sreberko
Produkcja złota to 3000 ton rocznie, recykling 1500 i jest tego aż nadmiar. Kto chce może kupić tylko chętnych brak. W dodatku naiwni którzy się obkupili po 1600 i więcej tylko czekają aż cena dojdzie do tego pułapu i zaraz sprzedadzą. Nie ma miejsca na zwyżkę złota biorąc pod uwagę produkcję z kopalń i popyt. Produkcja złota to 3000 ton rocznie, recykling 1500 i jest tego aż nadmiar. Kto chce może kupić tylko chętnych brak. W dodatku naiwni którzy się obkupili po 1600 i więcej tylko czekają aż cena dojdzie do tego pułapu i zaraz sprzedadzą. Nie ma miejsca na zwyżkę złota biorąc pod uwagę produkcję z kopalń i popyt. Jest nadwyżka. Jedyną szansą dla złota to fundusze inwestycyjne które napompują kolejną bańkę. Tylko tam siedzą łebscy faceci, jak napompują do 2000 to kto to wtedy od nich kupi? Druga trudność jest taka że ulica rzuci się sprzedawać gdy cena przekroczy 1600. Tak że marzyciele mogą marzyć ale fundamenty nie są dobre dla złota. Za duża produkcja, za mały popyt.
~Bolek
Złoto ma i zawsze miało wartość. Złota państwo ci nie zabierze, a środki z ofe tak. Nawet twoj dom czy mieszkanie ci zabiorą przez podatki typu od słonca, kataster, gruntowe.
~Damian
Zgadza się, fizycznie nasze złoto mają Chińczycy.
http://zezorro.blogspot.com/2014/05/breaking-kto-trzyma-zoto.html
~ASS
Ciekawe, czy ktoś z polskich polityków będzie miał jaja i spyta kiedy nasze złoto wróci do Polski? Po co mamy płacić za jego przechowywanie i być narażonymi, że go nam nie oddadzą?
~lol3
ciekawe za co dokupiła jak ostatnio mówili, że kasa państwowa świeci pustkami i nie mają na nic

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki