Rosja ma coraz więcej złota. Niebawem przegoni Szwajcarię

Michał Żuławiński2014-02-14 08:42analityk Bankier.pl
publikacja
2014-02-14 08:42

Po miesiącu przerwy banki centralne znów wróciły na rynek złota - wynika z danych World Gold Council. Największych zakupów dokonała Rosja, która ma już niemal tyle samo złota, co Szwajcaria.


Źródło: Thinkstock

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku banki centralne kupiły w sumie 37,3 tony złota. Najwięcej, bo aż 20,1 tony nabył Centralny Bank Rosji. Rosjanie wznowili zakupy po 3 miesiącach przerwy, a ich skala była największa od września 2010 r.

13,4 tony złota przybyło w skarbcach Banku Centralnego Turcji. Należy jednak pamiętać, że tureckie władze monetarne zezwoliły bankom komercyjnym na lokowania kruszcu w banku centralnym w ramach rezerw obowiązkowych.

W grudniu stan swoich rezerw zwiększyły również byłe republiki sowieckie. Kruszcu dokupiły Azerbejdżan (1 t), Kazachstan (2,4 t), Białoruś (0,9 t), Ukraina (0,6 t) i Kirgistan (0,1 t). Grono kupujących dopełnia RPA (0,1 t), natomiast jedynymi sprzedającymi były w grudniu banki centralne Kanady (-0,1 t) i Meksyku (-0,2 t).

Rosja goni Szwajcarię

Dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce zwiększania rezerw złota, Rosja (1035,2 t) posiada już niemal tyle samo kruszcu co Szwajcaria (1040,1 t). Jeszcze na początku 2000 r. Helweci mieli ponad 2500 ton złota, podczas gdy Rosjanie zaledwie 422 tony. Powodem wyprzedaży szwajcarskiego złota było przyjęte przez banki centralne porozumienia krajów Zachodu (tzw. CBGA) w sprawie ograniczenia swoich rezerw złota.

Rezerwy złota Rosji i Szwajcarii (w tonach)
źródło: WGC

Rosyjski bank centralny zaopatruje się w złoto przede wszystkim na lokalnym rynku. Fakt ten przyczynił się do rozwoju sektora wydobywczego w największym kraju świata. W ubiegłym roku Rosja była czwartym największym producentem złota (226 ton). Według prognoz rosyjskich ekspertów, ich kraj już za 2 lata może wyprzedzić Stany Zjednoczone i wskoczyć na trzecie miejsce zestawienia. Ma się to stać za sprawą rozwoju wydobycia w dalekowschodnich regionach kraju, z których już teraz pochodzi ponad 60% rosyjskiego złota.

Według oficjalnych danych największe rezerwy złota na świecie niezmiennie mają Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Niemcy, Włochy, Francję i Chiny. W rzeczywistości Państwo Środka może mieć znacznie więcej złota niż raportuje - różnica między rekordowym importem i wydobyciem a zakupami ze strony chińskich konsumentów tylko w ubiegłym roku wyniosła 500 ton.

Michał Żuławiński
Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

rosjaszwajcaria1png
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~dr Zaraza
a polski rzad ukradl Polakom z OFE 1277 ton zlota i rozda je uprzywilejowanym. Reszta Polakow bedzie dalej zapierdalac na uprzywilejowanych wszelkiej masci, ktorzy nie sieja nie orza a zyja na koszt Polakow, ktorzy musza zapierdalac do 67 roku zycia!
~ja
W skarbcu nie ma złota. Jest tylko w zegarkach ministrów.
~kazimierz
no a Polska ?..............aż się prosi żeby podać ile jest w naszym skarbcu...........
~bandit
wszyscy możni tego świata przygotowują się na potężne pierd@lnięcie które nieuchronnie nastąpi.
~Trader21
Odnośnie powyższego wykresu obrazującego stan rezerw:
- złoto USA nie było audytowane od ponad 50 lat i można domniemywać że go już dawano nie ma o czym wspomniał Greenspan w swojej bibliografii
- Niemcy przetrzymują w NY 1500 ton z których po roku udało im się odzyskać aż 5 ton!
- Szwajcarzy mają podobny
Odnośnie powyższego wykresu obrazującego stan rezerw:
- złoto USA nie było audytowane od ponad 50 lat i można domniemywać że go już dawano nie ma o czym wspomniał Greenspan w swojej bibliografii
- Niemcy przetrzymują w NY 1500 ton z których po roku udało im się odzyskać aż 5 ton!
- Szwajcarzy mają podobny problem jak Niemcy
- stan Chińskich zapasów dotyczy roku 2009 kiedy to po raz ostatni aktualizowano dane. Obecnie mają grubo powyżej 5 tyś ton. Tylko w zeszłym roku chiński import z Hong Kongu przekroczył 1 tyś ton. Poza tym Chiny są największym producentem złota - 420 ton rocznie.

Więcej na Independent Trader.pl
~goldt
NBP to typowo komuniastycznie zarzadzany twor /nie ma sie co dziwic jak taki aparatczyk nim dowodzi/ ,we wszystkich miastach Polski kupowali zlote sztabki ,monety jeszcze w latach 80 byl taki haczyk ze kto sprzeda panstwu au ,bedzie mogl bez problemu wplacac dewizy na tzw konto A I wywozic za granice ,kolejki staly chorendalne NBP to typowo komuniastycznie zarzadzany twor /nie ma sie co dziwic jak taki aparatczyk nim dowodzi/ ,we wszystkich miastach Polski kupowali zlote sztabki ,monety jeszcze w latach 80 byl taki haczyk ze kto sprzeda panstwu au ,bedzie mogl bez problemu wplacac dewizy na tzw konto A I wywozic za granice ,kolejki staly chorendalne zeby sprzedac zloto ,bo placiili niezle ,wszystko doczasu chyba w tamtym roku jakis pacan zakazl skupu zlota bo sie chyba przestraszyli spadkow ????????????????????????????????czy co??????????niewiadomo,w kazdym razie zloty interes zarzneli ,u nas jednak potrafia ,a zadnego ryzyka nie mieli bo kupowali z cena dnia mieli prowizje i sprzedawali na zachod ,u nas nawet zlota jablon potrafia wyciac ................................
~877sjai
k... m... !!! gzie sa te tuski i inne ,,flaki'' z PO, które od pół roku naganiały na kupno EUR i USD!!!!!????????????/ a złoto wg tych ciotek miało być na poziomie 800 USD!!!!!
~lala
a NBP zbiera te bezwartosciowe dolary do skarpety
~krzysiek
No ladne porównanie. Tylko gdzie tu jest sens tego wykresu? Może tak porównać obszary Rosji i Szwajcarii?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki