REKLAMA

Ukraina: dla żartu twierdził, że ma koronawirusa, zapłaci grzywnę

2020-03-17 12:00
publikacja
2020-03-17 12:00
Ukraina: dla żartu twierdził, że ma koronawirusa, zapłaci grzywnę
Ukraina: dla żartu twierdził, że ma koronawirusa, zapłaci grzywnę
fot. MATIAS BAGLIETTO / / Reuters

Ukrainiec, który wezwał karetkę pogotowia, twierdząc, że był za granicą i podejrzewa u siebie koronawirusa, a po przyjeździe do szpitala powiedział, że żartował, został ukarany grzywną - poinformowała we wtorek miejscowa policja. To kolejna kara w ostatnim czasie za nieprawdziwe informacje o Covid-19.

Służby przekazały, że w poniedziałek ok. godz. 3 w nocy 41-mieszkaniec miasta Krzemieńczuk w środkowej części Ukrainy zadzwonił na pogotowie, twierdząc, że wrócił z zagranicy i podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wysłano po niego karetkę. Dopiero po przyjeździe na oddział zakaźny miejscowego szpitala mężczyzna powiedział lekarzom, że żartował i w sprawie wyjazdu, i złego samopoczucia.

Lekarze zawiadomili o sytuacji policję, która następnie sporządziła protokół w związku z bezpodstawnym wezwaniem służb ratunkowych, za co grozi kara grzywny.

To nie pierwsza kara w ostatnim czasie na Ukrainie związana z koronawirusem - przypomina "Ukraińska Prawda". W niedzielę policja przekazała, że 38-letni mieszkaniec obwodu czerniowieckiego został ukarany za rozsiewanie w mediach społecznościowych fake newsa dotyczącego liczby chorych na Covid-19 na Ukrainie i liczby zgonów spowodowanych tą chorobą.

Jak zaznaczyła policja, takie działanie mogło wprowadzić obywateli w błąd i wywołać panikę.

Za rozpowszechnianie fake newsów o koronawirusie została też ukarana mieszkanka miasta Czerniowce. Według policji brała ona udział w proteście przed budynkiem, w którym przebywała małżonka pierwszego zakażonego koronawirusem na Ukrainie. Uczestnicy akcji domagali się odizolowania żony chorego. Służby ustaliły, że 59-letnia kobieta w rozmowie z dziennikarzami podała nieprawdziwe informacje dotyczące choroby, co mogło doprowadzić do wywołania społecznego napięcia i zaburzenia społecznego ładu.

Na Ukrainie dotychczas potwierdzono siedem przypadków zakażenia koronawirusem; jedna osoba zmarła.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki