REKLAMA

Ucierpiałeś przez Covid-19? Dostaniesz zwrot podatku

2021-01-05 06:53
publikacja
2021-01-05 06:53
fot. Elle Aon / Shutterstock

Ucierpiałeś przez Covid-19? Dostaniesz zwrot podatku. Można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r. - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

"Dzięki temu firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną zwrot podatku i poprawią płynność finansową" – mówi cytowany przez dziennik Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" z ulgi mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy płacący PIT (według skali albo liniowy), jak i spółki odprowadzające CIT. "Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. Załóżmy, że taką kwotę odliczy spółka, która w 2019 r. płaciła 19 proc. CIT albo przedsiębiorca rozliczający się liniowym 19-proc. PIT. Dzięki uldze odzyskają 950 tys. zł" – wyliczył w rozmowie z "Rz" Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy w kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.

Gazeta podaje też, że jeśli przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT poniósł w zeszłym roku 10 tys. zł straty i odliczy ją od dochodu z 2019 r. odzyska 1,9 tys. zł.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że ulgę wprowadziła tarcza antykryzysowa, dodając art. 52k do ustawy o PIT i art. 38f do ustawy o CIT. "Z tych przepisów wynika, że z preferencji mogą skorzystać firmy, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 r." - czytamy. "Przy ich wyliczaniu przedsiębiorca nie uwzględnia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Fiskus potwierdza, że samo otrzymanie subwencji nie powoduje powstania przychodu" – mówi gazecie Arkadiusz Łagowski. (PAP)

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

mm/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ardo
jako kogoś interesuje informacja o szczepionce

polecam przetaczać to => https://stolikwolnosci.pl/wywiad-z-prof-romanem-zielinskim/
marianpazdzioch
No mnie interesowało, dlatego poczytałem polemikę z tym nieukiem. Jest w sieci artykuł pt. "Nieuctwo z Głupiej Góry" demaskujący te bzdury kolportowane przez oszołomstwo. W skrócie - ten polski profesor ...zwyczajny prowincjonalnego uniwersytetu nie zna i nie rozumie postawowych pojęć. Pięknie wpisuje się w No mnie interesowało, dlatego poczytałem polemikę z tym nieukiem. Jest w sieci artykuł pt. "Nieuctwo z Głupiej Góry" demaskujący te bzdury kolportowane przez oszołomstwo. W skrócie - ten polski profesor ...zwyczajny prowincjonalnego uniwersytetu nie zna i nie rozumie postawowych pojęć. Pięknie wpisuje się w obraz poskiej nauki, czyli najlepszej polskiej uczelni w 5 setce światowych.
niedorzeczny
Nie nadążam. Korektą za rok 2019 odliczę stratę z roku 2020? Pomijając nawet samą niedorzeczność tego pomysłu, to jest to prawo działające wstecz, skoro zostało ustanowione albo ma być ustanowione teraz.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki