UOKiK wziął pod lupę producenta lakierów do paznokci Semilac

2019-08-23 12:18, akt.2019-08-23 16:33
publikacja
2019-08-23 12:18
aktualizacja
2019-08-23 16:33

W czerwcu kilkunastu pracowników UOKiK w asyście policji weszło do siedziby spółki Nesperta - producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki Semilac - pod Poznaniem. Przeszukanie biura producenta produktów i akcesoriów do stylizacji paznokci odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego.

/ YAY Foto

- Zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany. Ustalamy, czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jeszcze za wcześnie jest, by mówić o tym, czy zostaną postawione konkretne zarzuty – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Przeszukanie ma doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia pomiędzy producentem a dystrybutorami, polegające na ustalaniu sztywnych lub minimalnych cen sprzedaży. To wstępny etap działań urzędu i nie jest prowadzone postępowanie przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom.

Stanowisko firmy

Nesperta sp. z o.o. od początku swojej działalności stosuje najwyższe standardy etyczne prowadzenia biznesu oraz przestrzega obowiązujących przepisów prawa – także w zakresie ochrony praw konkurencji i konsumentów.

Przeprowadzona w czerwcu br. w siedzibie naszej firmy kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebiegała zgodnie z przyjętymi procedurami.

Pracownicy naszej spółki dochowali najwyższych standardów, umożliwiając przedstawicielom UOKIK-u należyte wypełnienie swoich obowiązków.

Działania kontrolne w siedzibie Spółki zostały zakończone. Urzędnicy analizują zebrany materiał.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 000 000 zł.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Z bankierami UOKIK tez jest taki "przepisowy"?..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki