REKLAMA

UE będzie dopłacała do transportu zboża? Robert Telus zabrał głos

2023-09-22 07:54
publikacja
2023-09-22 07:54

My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił - powiedział w piątek w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus.

UE będzie dopłacała do transportu zboża? Robert Telus zabrał głos
UE będzie dopłacała do transportu zboża? Robert Telus zabrał głos
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Jak mówił szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na antenie PR 24, przewóz zboża drogą lądową jest droższy niż fracht morski. Jak wyjaśnił, UE "powinna dopłacać do tranzytu, by zboże jechało do państw afrykańskich, arabskich - do tych krajów, do których jechało przed wojną".

"My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, żeby UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił" - wskazał minister Telus.

"Ukrainie (...), biznesowi zależałoby na tym, żeby przerzucić zboże przez polsko-ukraińską granicę i wrócić po następne; zasypać Polskę i mieć z głowy" - powiedział.

Robert Telus przypomniał, że w czwartek rozmawiał z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim. "Umówiliśmy się na spotkanie. Jeśli dojdzie do spotkania, to w przyszłym tygodniu" - wskazał szef MRiRW.

"Zapowiedziałem ministrowi Solskiemu, że musimy razem zbudować mechanizmy, które spowodują, żeby zboże (...) i inne produkty jechały tam, gdzie powinny jechać, czyli tam, gdzie jechały przed wojną w Ukrainie" - powiedział Telus. W jego ocenie takie mechanizmy można zbudować.

Komisja Europejska na początku maja wprowadziła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Jak przekazał, z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.

We wtorek wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zasygnalizował, że w ciągu kilku następnych dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka, a w środę w RMF 24 przekazał, że wprowadzenie ukraińskiego embarga to ostatni punkt planu działań, i spodziewa się, że nie zostanie ono wprowadzone. Zapewnił, że pierwszym punktem planu Ukrainy jest znalezienie porozumienia z Polską.

Jak podała w czwartek agencja Reutera, ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża; władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
andregru
"UE "powinna dopłacać do tranzytu, by zboże jechało do państw afrykańskich, arabskich - do tych krajów, do których jechało przed wojną" - to mieszkańcy Europy mają dopłacać . Afryka ma swoich bogatych oligarchów i to oni powinni to finansować a nie tylko zarabiać na wysyłaniu czarnych "uchodźców" do Europy .
websterdxb
Zboże jest Ukraińskie, Ukraina chce je sprzedać więc czemu Polska wraz z innymi krajami Unii Europejskiej ma dopłacać do transportu czyjegoś zboża ? Ukraina powinna sama płacić za transport.

Odwróćmy sytuacje Polska sprzedaje jabłka na wschód - kto płaci za ich transport ?
andregru
Jeżeli Ukraina sprzedaje zboże do Afryki to niech doliczy wyższe koszty transportu do ceny .
polonu
wybory są Kołodziejczyk narobi afery , chwilowe wstrzymanie na te 20 dni , wszystko rusza po wyborach , podwyżki wszystkiego , zboże , benzyna , cała na przód zima idzie umundurowanie żywność amunicja leki , utrzymanie ludności cywilnej , wypłaty towary , manna sama z nieba nie leci , wiece w pełnej krasie po wyborach się zacznie wybory są Kołodziejczyk narobi afery , chwilowe wstrzymanie na te 20 dni , wszystko rusza po wyborach , podwyżki wszystkiego , zboże , benzyna , cała na przód zima idzie umundurowanie żywność amunicja leki , utrzymanie ludności cywilnej , wypłaty towary , manna sama z nieba nie leci , wiece w pełnej krasie po wyborach się zacznie .Nic nie zmieni zadymy na ulicach mogą coś odmienić i to w całej Europie . jak się ludzie nie obudzą tango będzie trwać . dalej . Jak Europa nie wyrzuci jankesów z kontynentu spokoju nie będzie . a nie zanosi się na to . sojusz transatlantycki trwa z EUR/USD w tle . Niemcy UE nie tworzą 3-go biegunu , do tego nie potrzebna armia wystarczy stanowczość , Ameryka kraje BRICS i UE z Niemcami na czele tego tutaj jak na razie brak . czy to się zmieni ciężko powiedzieć Niemcy to nie Polska zobaczymy . co będzie dalej . Jak PIS wygra te wybory a Polska wyleci z UE to koniec ,ostatni gasi światło , i tutaj Tusk ma racje . to nokaut , bo co Ameryka nam pomogą wtedy odetną nas od wszystkiego nawet granice pozamykają . Polskę idzie ominąć przez Węgry Czechy Słowacje ,południem Europy i zrobi się zielona wyspa ogrodzona drutem od wschodu i zachodu . Ciekawe jak te wybory wyjdą , bo społeczeństwo nie rozumie co jest grane , wcale nie zdaje sobie sprawy bagatelizuje wszystko , a może być naprawdę ciekawie . Kaczyński widzi Polskę jako kolonia Amerykańska bufor oddzielający Rosję od Europy a jak widzi Polskę UE i co zrobi jaki kierunek obierze ostateczny . dużo ciekawych rzeczy się może wydarzyć w 2024roku Tusk pływa nie mówi otwarcie o co chodzi , UE też zachowuje stanowisko czekamy , a tu wybory blisko . 15 października sądny dzień . w Polsce nie powinno być żadnych wyborów a referendum , i 1-dno proste pytanie gdzie chcesz być w UE ,czy w sojuszu z Ameryką i Kaczyńskim i wszystko jasne a tak podstępem wyborami , takim trikiem Polska może wylądować w bagnie 1 pytanie i wszystko jasne jak słońce na niebie . .
trolley
.Wołodymyr Zełenski został zapytany, czy nie obawia się utraty Polski jako przyjaciela. . Prezydent Ukrainy odpowiedział: - Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu. To wszystko.
samsza
Potwierdzenie ostatniego elementu tej układanki, transport "tranzytowego" zboża jest nieopłacalny, dopłacają do niego Polacy, a tu prezentowany pomysł, że różnicę ma dopłacać UE.
Widocznie Orlen dał niskie ceny paliwa nie tylko na wybory, ale żeby "strata" na tranzycie nie szokowała.

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki