Trwa gospodarcza zima w Niemczech

To już powoli staje się nudne. Kolejny miesiąc nie przynosi oczekiwanej poprawy w największej gospodarce Europy. Najnowsze dane z Niemiec pokazują systematycznie coraz gorsze nastroje w biznesie.

Jeszcze na początku 2018 roku niemiecka gospodarka przeżywała prawdziwy boom. Gdy jesienią wskaźniki uległy drastycznemu osłabieniu, ekonomiści zrzucali to na karb „jednorazowych” problemów w motoryzacji (wejście bardziej wyśrubowanych norm spalania) oraz napięć w światowym handlu. Od początku roku co miesiąc prognozowano, że już lada moment sytuacja za naszą zachodnią granicą ulegnie poprawie.

Jak dotąd te wszystkie proroctwa okazały się fałszywe. W czerwcu wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu przyjął wartość 45,4 pkt. To co prawda więcej niż w maju (44,3 pkt.) i więcej, niż oczekiwali ekonomiści (44,6 pkt.), ale to wciąż wynik sygnalizujący silny regres w sektorze wytwórczym Niemiec. Niemniej jednak po takim odczycie optymiści mogli mówić o przebłysku nadziei na lepsze drugie półrocze.

Tych nadziei nie potwierdził najnowszy raport Instytutu IFO. Sporządzany przez tę organizację wskaźnik optymizmu niemieckich menedżerów w czerwcu obniżył się o pół punktu do 97,4 pkt. i osiągnął najniższą wartość od listopada 2014 roku. Zarazem był to jednak odczyt nieco wyższy od oczekiwanych przez rynek 97,2 pkt. Tyle że wciąż spadały oczekiwania względem perspektyw gospodarki RFN na następne sześć miesięcy, a lekko w górę poszła ocena bieżącej koniunktury.

Indeksy oceny bieżącej koniunktury (szare linie), przyszłej koniunktury (niebieskie linie) i ogólny wskaźnik sentymentu (czerwone linie) w przemyśle, usługach, handlu i budownictwie.
Indeksy oceny bieżącej koniunktury (szare linie), przyszłej koniunktury (niebieskie linie) i ogólny wskaźnik sentymentu (czerwone linie) w przemyśle, usługach, handlu i budownictwie. (Instytut Ifo.)

Warto przy tym odnotować, że w badaniu IFO pesymizm menedżerów już dawno rozprzestrzenił się poza poturbowany przez polityków (tych unijnych narzucających drakońskie normy emisji spalin oraz amerykańskich wojujących cłami i embargami) sektor przemysłowy, gdzie nastroje są najgorsze od przynajmniej 5 lat. Mocnemu pogorszeniu uległo tez morale menedżerów firm usługowych oraz handlowych.

Indeks nastrojów w niemieckim biznesie sporządzony przez IFO bazuje na comiesięcznej ankiecie wypełnianej przez ok. 9000 menedżerów z firm przemysłowych, usługowych, handlowych i budowlanych. Respondenci pytani są o ocenę bieżącej koniunktury oraz przewidywania na następne sześć miesięcy. Indeks IFO uważany jest za wskaźnik wyprzedzający tzw. twarde dane statystyczne, takie jak produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna czy PKB.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 20 ajwaj

Zieloni to juz 1-2 partia w Niemczech, wlasnie unicestwiaja przemysl ponad 150-letni MOTO
Zieloni wspólfinansowani przez Sorosa & Co.

"Zieloni walcza z dieslami"

Cem Özdemir-zielony - Niemiec z dziada pradziada: "wiecej elektryków (bez pradu). podniesc ceny paliwa diesel (rolnictwo, transport > ceny detaliczne = katastrofa)

https://www.contra-magazin.com/2019/06/der-gruene-kampf-gegen-den-diesel-geht-weiter/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 jendreka

U Niemców coraz gorzej ale Dax rośnie, u nas wspaniały rozkwit ale wie pełza po asfalcie. Bidne te Niemcy, i jeszcze nie chcą z nas brać przykładu.

! Odpowiedz
5 11 eagleeye

@open_mind to powolny schyłek naszej cywilizacji. Oni nas nie siłą a swoją prokreacją unicestwią nas i naszą kulturę i to my będziemy unicestwieni

! Odpowiedz
9 18 open_mind

Tak ale do kuźwy nędzy dlaczego na tego pozwalamy kto z ukrycia tym upadkiem kieruje. Czy my już całkowicie jesteśmy debilami.
Pewnie dlatego: Że Ludzkość została obecnie doprowadzona do takiego stanu że w ramach możliwości zaciągnięcia nowej pożyczki na wszelkiego typu badziewia zdolna jest się zgodzić na każde świństwo w wykonaniu rządów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 25 open_mind

Napisanie łagodnie prawdy równa się usunięciu. Kuźwa mać do czego doszliśmy. Nic tylko pozostało kupić sobie tęczowe piórko i też tam zatknąć.

! Odpowiedz
6 54 karbinadel

Niemieckie media powinny się cieszyć: mniejsza produkcja oznacza mniejszą emisję CO2, i zbliżanie się do ideału klimatycznej neutralności

! Odpowiedz
9 83 eagleeye

Widać ze zamiast inżynierów i doktorów z falą uchodzców przybyli jedynie biorcy socjalu

! Odpowiedz
12 49 pomorzaninm

i dobrze nie beda mieli kasy na "ekspansje gospodarczą"=wspieranie swojego exportu .. i tak maja za dobrze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil