Trump planuje zakaz sprzedaży smakowych wkładów do e-papierosów

Biały Dom planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów - podaje w czwartek "New York Times". Pomysł powstał w czasie, gdy setki ludzi zapadają na niezidentyfikowaną chorobę płuc, a "vapuje" coraz więcej młodych.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w środę w Biały Domu z urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy zdrowotne. Tematem rozmów były kroki służące ograniczeniu palenia e-papierosów przez nastolatków.

Po spotkaniu ogłoszono, że administracja wprowadzi zakaz sprzedaży smakowych "liquidów" do e-papierosów. Szef resortu zdrowia Alex Azar poinformował, że Agencja Żywności i Leków (FDA) ma w najbliższych tygodniach opracować plan wycofania wkładów smakowych oraz zawierających nikotynę; w sprzedaży mają pozostać za to "liquidy" z aromatem tytoniu. Zakazem objęte mają być również wkłady mentolowe, mimo że producenci nalegają, by nie postrzegać ich jako smakowych.

"NYT" zauważa, że Biały Dom i FDA "mierzą się z rosnącą presją ze strony ustawodawców, przedstawicieli służby zdrowia, rodziców i nauczycieli, którzy coraz głośniej biją na alarm w związku z rosnącą popularnością e-papierosów" wśród młodych.

Obawy te - czytamy w nowojorskiej gazecie - podsyciły najnowsze doniesienia o związanych z "vapowaniem" chorobach układu oddechowego. Obecnie odnotowano już prawie 500 przypadków w ponad 30 stanach; choroby te łączy się również z sześcioma zgonami. Pacjenci, którzy zmarli, cierpieli na choroby płuc lub inne przewlekłe schorzenia. Na nowo "pojawiły się więc apele o całkowity zakaz" sprzedaży e-papierosów i "liquidów" zawierających marihuanę - pisze "NYT".

W ubiegłym tygodniu smakowe e-papierosy ze sklepów wycofał stan Michigan; podobne zakazy rozważają też m.in. Massachusetts czy Kalifornia. Wcześniej w tym roku zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło San Francisco - o ich cofnięcie walczy główny producent tych produktów w USA Juul Labs.

Jak podkreślił Azar, aż pięć milionów niepełnoletnich zadeklarowało, że w ostatnim czasie "vapowało". W ankiecie około 25 proc. uczniów szkół średnich podało, że e-papierosy paliło w ostatnich 30 dniach - w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 20 proc.

"NYT" zauważa, że w wielu przypadkach smakowe wkłady zawierają więcej nikotyny niż zwykłe papierosy. "Lekarze mówią, że wydaje się, iż wielu pacjentów cierpiących na ostre choroby płuc używało liquidów zawierających THC czy produktków z pochodnymi konopi" - czytamy. 

ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 11 and00

500 osob ma jakąś chorobę płuc, nie koniecznie powiązaną z e fajkami, a przynajmniej Jeszce nie udowodniono związku
Nawet nie chce mi się sprawdzać ile osób umiera w 300 mlkn USA na raka płuc
Firmy tytoniowe są skuteczne

! Odpowiedz
2 4 jiira

Lobby tytoniowe jest wspolwlascicielem JUUL wiec nie do konca im to na reke. A JUUL sprzedaze mase wersji smakowych dla nastolatkow.

! Odpowiedz
3 15 jes

Tradycyjne lobby tytoniowe działa. Jeżeli tak to niech wycofają tez tradycyjne papierosy. A o tym nie ma mowy bo zamysł jest taki by młodzi zamiast e-papierosów kupowali tradycyjne.

! Odpowiedz
2 9 jiira

Tradycyjne papierosy wiadomo, ze zabijaja. Co do liqidow, to zadna firma nie ma wystarczajaco duzo danych w wystarczajaco dlugim czasie, aby moc wiedziec jakie sa skutki uboczne. Nie ma tez standardow w stosunku do liquidow. Przy fajkach caly syf, ktory jest wrzucany do srodka jest wzglednie dobrze znany.

! Odpowiedz
0 0 tomwak odpowiada jiira

A co z wypalaną grzałką, gdzie to ląduje?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil