REKLAMA

Tauron nadal zakłada, że blok w Jaworznie zostanie ponownie oddany w lutym '22

2021-09-16 12:00, akt.2021-09-16 13:18
publikacja
2021-09-16 12:00
aktualizacja
2021-09-16 13:18
Tauron nadal zakłada, że blok w Jaworznie zostanie ponownie oddany w lutym '22
Tauron nadal zakłada, że blok w Jaworznie zostanie ponownie oddany w lutym '22
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Tauron nie widzi przesłanek, by termin ponownego oddania bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworznie, zakładany na luty 2022 roku, uległ zmianie - poinformował Jerzy Topolski, wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem. Dodał, że prace trwają.

"Najważniejszym celem jest naprawa stwierdzonych uszkodzeń i uruchomienie ponowne bloku do produkcji" - powiedział Topolski na wideokonfencji.

Przypomniał, że trwają mediacje z Rafako, które jest generalnym wykonawcą bloku i ustalony w ramach tych mediacji harmonogram zakłada ponowne uruchomienie jednostki 25 lutego 2022 roku.

"Dzisiaj nie ma istotnych potwierdzonych przesłanek, by ten termin uległ zmianie, pomimo sporu, który trwa i trwających mediacji" - powiedział wiceprezes.

Powtórzył, że grupa Tauron nie prowadziła żadnych istotnych ustaleń dotyczących wejścia kapitałowego w Rafako.

"Nasza strategia nie przewiduje inwestowania w obszar spółek budowlanych czy inżynieryjno-budowlanych. (...) Na dziś spółka nie przewiduje wejścia kapitałowego do Rafako, co miałoby być warunkiem kontynuowania prac przez Rafako przy usuwaniu usterek" - powiedział Topolski.

Jak poinformował, prace naprawcze trwają.

"Nie ziściły się informacje o zejściu Rafako z budowy. Termin 25 lutego 2022 roku będzie dotrzymany" - powiedział Topolski.

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno został oddany do eksploatacji 13 listopada 2020 roku i pracował do czasu awarii 11 czerwca tego roku.

Generalnym wykonawcą bloku jest Rafako. Na początku sierpnia Tauron informował, że prace naprawcze mają się zakończyć do 25 lutego 2022 r.

Tauron nie przewiduje zakłóceń w przekazaniu bloku do NABE. Jak wskazał Topolski, do wydzielenia aktywów węglowych miałoby dojść pod koniec przyszłego roku.

Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów, pytany, czy ze względu na zaprzestanie produkcji energii przez nowy blok w Jaworznie należy się spodziewać się strat EBITDA w segmencie sprzedaży w III i IV kwartale tego roku, odpowiedział: "Jeśli utrzymamy formułę prezentacji, to wyniki będą wpływać istotnie na segment sprzedaży. Z punktu widzenia skonsolidowanego wyniku grupy nie będzie to mieć istotnego znaczenia".

Tauron szacował na początku sierpnia, że na skutek postoju bloku marża pierwszego stopnia generowana przez blok będzie niższa o ok. 200 mln zł.

"Jeśli pojawią się nowe przesłanki, to spółka będzie kalkulować tę stratę, jeśli będziemy wiedzieć, jak będzie wyglądała finalna data naprawy bloku i jak będzie wyglądać rynek odkupów energii" - powiedział wiceprezes Surma.

"W momencie, gdy tracimy środki na ewentualnych wyższych cenach odkupu energii z Jaworzna, to potencjalnie nasze bloki z obszaru Tauron Wytwarzanie mogłyby skorzystać z wyższych cen energii, przy założeniu, że mamy do czynienia z pozytywną tendencją na CDS, czyli że cena energii idzie w górę, a ceny CO2 nie" - zauważył.(PAP Biznes)

pel/ asa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki