REKLAMA

Tarczyński wstępnie zainteresowany przejęciem majątku ZM Henryk Kania

2019-08-22 12:04
publikacja
2019-08-22 12:04

Tarczyński złożył warunkową ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania - podał Tarczyński w komunikacie.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

W reakcji na informację akcje ZM Kania drożeją o prawie 40 proc., z kolei na Tarczyńskim nie widać większej reakcji.

"Tym samym zarząd spółki wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem aktywów stanowiących zorganizowaną część ww. przedsiębiorstwa. Decyzja o złożeniu wstępnej warunkowej oferty nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji podyktowana jest planowanym przez emitenta rozwojem oraz rozważanym przez emitenta rozszerzeniem jego działalności" - podała spółka.

Tarczyński poinformował, że zainteresowany jest wstępnie przejęciem majątku restrukturyzowanej spółki ZM Henryk Kania w sytuacji, w której trwające postępowanie restrukturyzacyjne nie doprowadzi do wypracowania lepszego rozwiązania mającego na celu zaspokojenie jej interesariuszy, w tym głównie jej pracowników i wierzycieli.

"Złożona oferta ma charakter wstępny i warunkowy, tzn. jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków zewnętrznych (niezależnych od spółki), typowych dla tego typu transakcji. Ewentualna realizacja transakcji będzie możliwa dopiero po spełnieniu tych warunków" - napisano. 

Niedawno Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przedłużył do 30 sierpnia nadzorcy sądowemu Mirosławowi Możdżeniowi termin na złożenie planu restrukturyzacyjnego oraz spisu wierzycieli spornych Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Wstępny plan restrukturyzacyjny przewiduje m.in. wzmocnienie kontroli kosztów surowca, cen i marżowości produktów oraz zaostrzenie polityki reagowania na niekorzystne dla spółki zmiany w tych obszarach, a także przywrócenie wolumenu produkcji i sprzedaży do wielkości osiąganych w trakcie 2018 roku. 

Przypomnijmy, Kania musiał uciec pod skrzydła sądu po tym jak spółka straciła płynność. Firma pokazywał niezłe wyniki, ale nie generował gotówki. Spółka odgrywająca kluczową rolę w problemach ZM Henryk Kania to Rubin Energy. Chociaż RE nie regulował znaczących zobowiązań wobec Kani, giełdowa spółka przesuwała terminy ich spłaty. Część komentatorów sugerowała także na powiązania właścicielskie między oboma podmiotami, przeciwko czemu stanowczo zaprotestowały ZM Kania. Początkowo przedstawiciele ZM Kania nie chciały jednak oskarżać Rubina, później jednak pojawił się pozew. Kwestia Rubina będzie jedną z kluczowych do rozwiązania w procesie restrukturyzacji Kani.

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki