Tanią polisę na życie kupisz w Amplico i PZU

Dziennik "Polska" z firmą doradztwa finansowego Finamo przygotował zestawienie standardowych ubezpieczeń na życie, w których cała płacona przez nas składka idzie na ochronę. Wyliczenia dotyczą trzech przypadków: 30-latka, 40-latki i 50-latka. Według zestawienia najlepszą ofertę dla 30-latka, który chce ubezpieczyć swoje życie na kwotę 200 tys. zł na 30 lat, przy miesięcznym płaceniu składek, oferuje PZU Życie - 110 zł.

(FORUM)

Tylko o parę złotych droższe są Amplico Life (114 zł), Allianz (115 zł) i STU Ergo Hestia (117 zł). Jeżeli jednak nasz ubezpieczony zdecyduje się na opłacanie rocznej składki, wówczas najtańszą ofertę zaproponuje mu Amplico Life - 1246 zł, ale PZU będzie tylko o 6 zł droższe.

W tym przypadku najtańszą polisę wyliczył Commercial Union, jednak jest to polisa tylko na 5 lat, po której ubezpieczony otrzymuje ofertę jej przedłużenia na kolejne okresy. Oczywiście jest ona droższa od poprzedniej, gdyż im jesteśmy starsi, tym większe jest ryzyko naszej śmierci. Przy ubezpieczeniu na 30 lat ryzyko z końca okresu ubezpieczenia jest rozłożone na cały deklarowany okres. Stąd 30-latek, który chce się ubezpieczyć na 30 lat, zapłaci dzisiaj większą składkę niż w przypadku polisy na 5 lat.

Dla kobiety w wieku 40 lat zainteresowanej ubezpieczeniem na pół miliona złotych na 20 lat najtańsze rozwiązanie proponuje Allianz - 154 zł co miesiąc lub 1852 zł raz w roku. Zbliżoną cenowo ofertę mają PZU Życie - 183 zł miesięcznie lub 2032 zł rocznie i Amplico Life - 185 zł miesięcznie i 2020 zł rocznie.

Przy tej samej kwocie ubezpieczenia, ale polisie na 10 lat 50-letni mężczyzna najmniej zapłaci w Amplico Life i to niezależnie, czy w ratach miesięcznych - 353 zł, czy przy jednorazowej płatności w roku - 3850 zł. Zbliżoną ofertę przy składce miesięcznej ma Allianz - 364 zł.

Pamiętajmy jednak, że wysokość składek to nie wszystko, bo polisy są bardziej złożonymi produktami. - Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy zacząć od określenia swoich potrzeb, gdyż od nich będzie zależeć również wysokość składki- mówi Justyna Szafraniec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Analiz w Finamo. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy chcemy ubezpieczyć się tylko od zgonu, czy również od innych zdarzeń.

Wachlarz opcji dodatkowych jest bogaty i może różnić się w ofercie różnych ubezpieczycieli. Towarzystwa proponują rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia o ubezpieczenie na wypadek śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku, wskutek wypadku w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Możemy również wybrać opcję polisy na wypadek trwałego inwalidztwa lub całkowitej niezdolności do pracy czy poważnego zachorowania, a nawet złamania kości ubezpieczonego spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem oraz leczenia szpitalnego.

Kwota ubezpieczenia to kolejny element, który istotnie wpływa na wysokość ceny ubezpieczenia. Może to być przykładowo kwota posiadanych przez nas kredytów i innych zobowiązań lub ich część w sytuacji, gdy np. spłacamy kredyt razem z małżonkiem. Większość towarzystw oferuje też dwie opcje - ubezpieczenie terminowe (np. na 10 lat) lub bezterminowe. Część ubezpieczycieli zrezygnowała z ubezpieczeń bezterminowych. Niektóre, jak np. Commercial Union, proponują ubezpieczenia terminowe maksymalnie na 5 lat. Po upływie okresu ubezpieczenia towarzystwo składa ofertę przedłużenia go na kolejny okres.

Czym się różni terminowe ubezpieczenie na życie od bezterminowego? Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel ocenia ryzyko wystąpienia zdarzenia, które jest przedmiotem umowy, w tym przypadku naszej śmierci. Jeżeli 30-latek zdecyduje się na ubezpieczenie bezterminowe, na wysokość jego składki będzie miało wpływ nie tylko ryzyko śmierci w danym momencie, ale również za 30, 40 lat. Jeżeli natomiast 30-latek zadeklaruje, że jest zainteresowany ubezpieczeniem terminowym na najbliższe 10 lat, wówczas to ryzyko będzie znacznie mniejsze, a składka niższa.

Jednak, jeżeli za 10 lat ponownie zechce wykupić ubezpieczenie bezterminowe czy nawet terminowe, wówczas jego składka zdecydowanie będzie wyższa niż obliczana dzisiaj. Powód? Statystycznie rzecz biorąc, zostanie mu bowiem wtedy do przeżycia mniej lat, a ryzyko chorób będzie wyższe niż obecnie.

Za polisę płacimy co miesiąc lub jednorazowo za cały rok. W większości towarzystw, wybierając drugi wariant, zapłacimy mniej, nawet blisko 10 proc., np. w Nordei czy Amplico Life. Ale już w Allianz to się opłaca. Składka roczna wynosi tyle samo, ile zapłacimy łącznie za 12 składek miesięcznych, stąd też płacenie w ratach jest dla nas korzystniejsze.

Tomasz Dominiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~carmasiinovy

A moim zdaniem tanie i świetne polisy można kupić w http://financialexpertpl.com/. Ich oferta jest naprawdę bogata i zróżnicowana, tak by każdy mógł wybrać ofertę spełniającą wszystkie oczekiwania. Sama kupiłam tam polisę na życie i ubezpieczenie majątkowe. Firmę poleciłam wśród rodziny i znajomych i wiem, że również skorzystali z ich oferty i są niezmiernie zadowoleni. Dodam jeszcze, że osoby pracujące w firmie mają dużą wiedzę i doświadczenie, więc są w stanie odpowiedzieć na niemal wszystkie pytania dotyczące warunków i zakresów umów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bea66

To ciekawe w angielskiej axie - ubezieczenie na 100.000 funtów = 500.000 zł. polskich dla dwojga 48 latków wynosi = 47,50 funta miesięcznie to jest 237 zł polskich . To jak to sie ma do polskich ubezpieczeń ?

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy

może, może ... ale, czy tylko te 4 firmy były brane pod uwagę? Co to za porównanie jak nie wiadomo co było porównywane? Patrząc na stronkę tegoż Finamo, to ciekawe kto płacił za ten artykuł skoro firma nie podaje, że w kręgu zainteresowań są ubezpieczenia ochronne, a inwestycyjne to nawet bardzo. Szczęściem w tym wszystkim jest podkreślenie konieczności dopasowania poroduktu do swoich potrzeb :). Pewnie doradca finansowy wyciągnie z tego również potrzebę inwestycyjną ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gazownik

jesli ktos zaplacil to pzu albo amplico nie wiem czemu tylko cztery sa wymienione moze w rankingu brali pod wage najwieksze albo po prostu artykul mowi o tych co w rankingu najwyzej byli czyli tych dwich, avivie i czyms tam jeszcze. inna sprawa ze w innych serwisach tez byly artykuly o tym, pewnie "przedruki"

! Odpowiedz
0 1 ~klient odpowiada ~gazownik

Trzeba tylko pamiętać, że jak się tanio kupuje, to nie nalezy oczekiwać kokosów jesli się cos stanie. Polisę kupujemy nie po to, żeby wisiala na ścianie, tylko po to, żeby była zabezpieczeniem w razie nieszczęścia.
Amplico przy złamanych i śrubowanych kościach śródstopia i półrocznej rehabilitacji, (stopa niesprawna, da się chodzić ale nie można biegać czy tańczyć) nie wypłaca NIC. Twierdzi, że nie ma podstaw do wypłaty odzskodowania. Po odwołaniu się od ich decyzji firma zmienia zdanie i wypłaca 3% sumy ubezpieczenia.
Nie neguję tanich ubezpieczeń ale warto się zastanowić, czy poczucie bezpieczeństwa z taką tanią polisą jest wystarczające...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kiribati odpowiada ~klient

masz absolutna racje - im wyzsza wartosc polisy, tym wieksza skladka (plus dochodzi kolejan zmienna czyli wiek ubezpieczonego, wiadomo - im wyzszy, tym wyzsze ryzyko dla ubezpieczyciela).

nie mozna negowac tanich ubezpieczen na nizsze kwoty z jednego prostego wzgledu - jest cos takiego jak stratyfikacja spoleczna, nie kazdego stac na to, zeby ppozbywac sie kilkuset zlotych czy paru tysiecy miesiecznie z domowego budzetu. co po ubezpieczeniu, jesli po oplaceniu skladki nie masz za co zyc (no chyba ze jestes ubezpieczony od smierci glodowej, wtedy nabiera to sensu... ponury zart, w sumie moglo go nie byc. sorry.). wazne jest to, zeby w ogole sie ubezpieczac.

ze amplico robi problemy, slyszalem, aczkolwiek osobiscie nie mialem nieprzyjemnosci zadnych, chorob ani wypadkow w czasie trwania ubezpieczenia. teraz jestem we wspomnianej juz i w artykule i wyzej avivie cu, z wyplata za ochrone dot leczenia szpitalnego nie bylo problemow, zwrocili za operacje itd.

zaskoczyles mnie tymi 3 procentami.... jak byla sformu,lowana ta umowa? to twoja historia z tym amplico, czy zaslyszana?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~klient odpowiada ~kiribati

Marne odszkodowanie: mam na mysli to, jak się traktuje klientów "taniej polisy" a nie wysokości ubezpieczenia. To naturalne, że jak jest niska suma ubezpieczenia, to niska wartość odszkodowania, a nie o to mi chodziło.
Mając tanią polisę firma ma nas po prostu gdzieś. Kup dużą, z dużymi dodatkami polisę: będziesz miał dobrą obsługę a lekarz orzecznik będzie Cie traktował poważnie.
Kup marną polisę, a firma ma Cię gdzieś, nikt nic nie wie, nikt nie udzieli Ci konretnej informacji a lekarz orzecznik bez zaglądania w dokumentację medyczną mówi, że jesteś zdrowy. Czujesz różnicę?

P.S. Historia o Amplico jest moja, nie zasłyszana. Chociaż jeśli chodzi o odszkodowania, to Generali bije ich o głowę, ta firma to dopiero nabija ludzi w butelkę....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~bertrand

zasadniczo w kazdym towarzystwie ubezpieczeniowym im jestes starszy, tym oplata wyzsza, tu nie ma co cudowac... predzej czy pozniej skladka zawsze rosnie, niestety - logicznie. terminowe ubezpieczenia daja mozliwosc wiekszego manewrowania, poza tym w okreslonym terminie skladki sa obiektywnie nizsze, jak w przypadku commercial union (aviva w sumie, przemianowuja sie wlasnie z tego co widzialem). jesli ubezpieczasz sie terminowo, ubezpieczyciel wylicza prawdopodobieństwo zgonu z antycypowanej liczby lat zycia, czy z o wiele wiekszego okresu, wiadomo ze jesli bierze sie pod uwage czterdziestoletni okres trwania zycia od momentu wykupienia polisy, mozliwosci zgonu bedzie o wiele wiecej.

Pokaż cały komentarz !
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl