REKLAMA
WEBINAR

Talibowie: Zajmiemy Teheran w ciągu godzin

2023-05-29 19:25
publikacja
2023-05-29 19:25

"Zajmiemy Teheran w ciągu kilku godzin, jeżeli tylko pozwoli na to najwyższy przywódca Talibanu" - powiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wysoko postawiony dowódca sił Talibanu Abdul Hamid Khorasani.

Talibowie: Zajmiemy Teheran w ciągu godzin
Talibowie: Zajmiemy Teheran w ciągu godzin
/ ZUMA Wire

"Będziemy walczyć z Iranem z większą werwą, niż walczyliśmy z USA. Jeżeli nasza starszyzna wezwie nas do dżihadu, zajmiemy cały Iran w 24 godziny" - dodał.

Nagranie powstało po starciach, do których doszło w sobotę na granicy irańsko-afgańskiej, gdzie w wymianie ognia zginęło po obu stronach przynajmniej trzech pograniczników - zauważa portal Jerusalem Post.

Nie ma precyzyjnych informacji co do przyczyny weekendowych starć, przypuszcza się jednak, że głównym ich powodem mogą być napięcia związane z konfliktem o wodę, które narastają już od dwóch lat. Afganistan zobowiązał się w latach 70. do umożliwienia Iranowi poboru wody z rzeki Helmand, mającej źródła w afgańskim Hindukuszu, jednak - podkreśla portal - ostatnio Teheran uzyskiwał zaledwie 4 proc. obiecanej wody.

W Iranie susza panuje od trzech dekad. W Afganistanie - od trzech lat. Portal Arab News zwraca uwagę, że brak wody nasilił się w ostatniej dekadzie. Sytuacja pogorszyła się również w Afganistanie - ocenia się, że 79 proc. afgańskich gospodarstw domowych nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody. (PAP)

os/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
nekroekonom
A niech się leją, przynajmniej ruskom nie będą sprzedawać dronów i innej broni.
faramir_z_gondoru
Jakiś przelew z CIA poszedł?
endes
Rozumiecie teraz dlaczego broń jankesi zostawili….

Powiązane: Afganistan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki