Szwecja jest najbardziej skorumpowanym krajem Skandynawii

Szwecja jest najbardziej skorumpowanym krajem w całej Skandynawii. W dorocznym Światowym Barometrze Korupcji opracowanym przez organizację Transparency International zajmuje jednak wysokie, szóste miejsce.

Szwecja spadła w tym roku o dwa miejsca, co oznacza, że spośród wszystkich krajów skandynawskich najgorzej radzi sobie z przypadkami przekupstwa. Wpływ na gorsze notowania miały między innymi zeszłoroczne skandale korupcyjne, które wstrząsnęły szwedzką opinią publiczną, w tym dotyczące zorganizowanego przez policję przetargu na produkcję paszportów, korupcji w Państwowym Urzędzie Zarządzania Nieruchomościami czy niejasności związanych ze sprawą dostępu do teleinformatycznych zasobów tajnych rejestrów policji, armii oraz służb specjalnych.

Ranking Transparency International jest przeprowadzany na podstawie ankiet. Każdemu ze 180 krajów eksperci przyznają od jednego do maksymalnie stu punktów. Na pierwszym miejscu rankingu z 89 punktami znalazła się Nowa Zelandia, a za nią Dania, Finlandia i Norwegia. Polska wśród europejskich krajów zajęła 18 miejsce, zdobywając 60 punktów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Przemysław Gołyński/dabr

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil