REKLAMA

Szłapka: Należy podnieść wiek emerytalny

2019-11-25 20:50
publikacja
2019-11-25 20:50

Należy podnieść wiek emerytalny - ocenił w poniedziałek nowo wybrany szef Nowoczesnej Adam Szłapka. Zadeklarował, że zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego oraz zalegalizowaniem związków partnerskich w Polsce.

fot. / / Twitter

"Nieunikniona jest bardzo poważna dyskusja o systemie emerytalnym w Polsce" - powiedział Szłapka w poniedziałek w RMF FM. Przyznał, że popiera pomysł podniesienia wieku emerytalnego. Jak ocenił, dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego czeka nas jeszcze w tej kadencji Sejmu, "za kadencji PiS".

Podkreślił, że podniesienie wieku emerytalnego musi się wiązać z wprowadzeniem rozwiązań zachęcających Polaków do dłuższej obecności na rynku pracy, ale jednocześnie, żeby to rozwiązanie dawało im możliwość wyboru. Jego zdaniem, nieprzedłużenie okresu pracy spowoduje, że Polacy będą mieli głodowe emerytury.

Pytany, czy ktoś w Koalicji Obywatelskiej poparłby takie rozwiązanie, wymienił polityka PO Bogdana Zdrojewskiego.

Szłapka mówił też o 13. emeryturach. W jego ocenie Nowoczesna nie zapisze takiego rozwiązania w nowym programie, który - jak mówił - powinien być gotowy w pierwszym kwartale nowego roku. Na pytanie dlaczego nie, skoro takie rozwiązanie jest zapisane w programie Koalicji obywatelskiej, Szłapka odpowiedział, że 13. emerytura powinna być powiązana z długością pracy. "Ludzie powinni mieć jak najwięcej zachęt, aby jak najdłużej pozostawać na rynku pracy" - podkreślił.

Nowy szef Nowoczesnej zapowiedział też, że jego partia będzie współpracować z Lewicą przy składaniu projektów ustaw o świeckim państwie i o aborcji. Przyznał, że sam zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego. Dopytywany o konkretne rozwiązania proponowane przez Lewicę, stwierdził, że przed ich poparciem chciałby zobaczyć projekt. Ocenił, że najlepszym projektem w tym zakresie, jaki się pojawił, to jest projekt ustawy autorstwa Nowoczesnej "o świadomym macierzyństwie".

"Na pewno nie można zaostrzyć prawa aborcyjnego. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z Koalicji Obywatelskiej zagłosował z zaostrzeniem (...) Dobre projekty liberalizujące prawo aborcyjne powinny być rozważane" - ocenił Szłapka. Podkreślił, że liberalizacja aborcji powinna być powiązana z edukacją, dostępnością do lekarza i psychologa. "Nie można udawać, że problemu aborcji w Polsce nie ma" - przekonywał.

Szłapka poinformował też, że Nowoczesna ma przygotowany projekt ustawy o związkach partnerskich. "Będziemy przekonywać innych posłów w KO, żeby taki projekt złożyć i mam nadzieję, że przynajmniej 15 posłów uda się przekonać" - zaznaczył. Jak dodał, w projekcie zdefiniowane są związki partnerskie, ale też zapisane rozwiązania dotyczące wspólnego rozliczania się z podatków, możliwość dziedziczenia i "kwestie lekarskie".

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (33)

dodaj komentarz
wyrwin666
A co to kogo obchodzi kiedy pójdę na emeryturę albo w jakiej wysokości ją otrzymam. Emerytury powinny być zniesione i każdy sam ma zadbać o swoją przyszłość.

A co do aborcji to z ust człowieka, który zdążył się już urodzić brzmi to komicznie ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
phueta
a po co walczyć z wiatrakami, nie lepiej ustalić minimalny okres pracy do wyliczenia emerytury?
w niektórych krajach to jest 10 lat.
wytrącicie broń z ręki oponentom
lepiej zastanowiłbym się nad emeryturami dla kobiet wychowującym dzieci bez względu na to ile ich mają
pluto85md
Widze ze Polacy nadal zyja we snie. Gdy sie obudza sami beda chcieli podniesc wiek emerytalny, bo to bylby najnizszy "wymiar kary" za glupote. Najpewniej beda jednak ciete takze wszystkie emerytury... daliscie sie uwiesc populista, to zaplacicie za te wszystkie populistyczne wybryki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
onurb
Panie Szłapka w wieku 34 lat może pan sobie mówić o wydłużeniu wieku emerytalnego. Za 20 lat będzie pan inaczej gadał. Teraz też by pan inaczej mówił, gdyby pan chociaż tydzień popracował fizycznie. Dlaczego politycy tak nalegają na ten wiek emerytalny. Każdy człowiek ma swój rozum i jeżeli będzie chciał to na emeryturze będzie dalej Panie Szłapka w wieku 34 lat może pan sobie mówić o wydłużeniu wieku emerytalnego. Za 20 lat będzie pan inaczej gadał. Teraz też by pan inaczej mówił, gdyby pan chociaż tydzień popracował fizycznie. Dlaczego politycy tak nalegają na ten wiek emerytalny. Każdy człowiek ma swój rozum i jeżeli będzie chciał to na emeryturze będzie dalej pracował. Wydaje mi się, że to ma drugie dno. Wydłużenie wieku emerytalnego wydłuż czas do wypłacania emerytury przez ZUS. To, że w ZUS-ie pieniędzy nie ma i z pewnością w przyszłości nie będzie to fakt więc żeby zsypać tę dziurę cwani politycy naciskają na wydłużenie wieku emerytalnego. Liczą na to, że wiele osób nie dożyje do emerytury. To samo robi teraz PiS, który zamiast przeznaczyć jak największe środki na służbę zdrowia, szpitale, lekarzy kupuje jakiś latający złom nikomu niepotrzebny od USA. Taka naturalna selekcja w białych rękawiczkach obywateli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
takitamzdaleka
Mamy do czynienia z cywilizacją śmierci (pojęcie zaczerpnięte od prof. Marka Chodakiewicza)...
Postulaty upowszechniające aborcję,
Postulaty upowszechniające tyranie do późnych lat,
Postulaty promujące idee, które nie przedłużają gatunku (wszelkie związki ogólnie mówiąc inne niż heteroseksualne),
Postulaty związane z
Mamy do czynienia z cywilizacją śmierci (pojęcie zaczerpnięte od prof. Marka Chodakiewicza)...
Postulaty upowszechniające aborcję,
Postulaty upowszechniające tyranie do późnych lat,
Postulaty promujące idee, które nie przedłużają gatunku (wszelkie związki ogólnie mówiąc inne niż heteroseksualne),
Postulaty związane z eutanazją,
Postulaty związane z eugenicznym podejściem do ludzi i "eliminacji osób fizycznie okaleczonych",
Promocja przyzwolenia na to, afirmacja takich postaw, naleganie na akceptację, bowiem tolerancja to za mało...

Czy faktycznie chcemy popierać te lewicowe pomysły? Czy faktycznie jest to taka nowoczesność? Czy przypadkiem nie jest to staczanie się ku barbarzyństwu, utracie trzeźwego spojrzenia oraz uleganiu presji lewicy? Jaka to nowoczesność, skoro nie różni się ona od typowej walki na siłę, w której wygrywają tylko zdrowi, silni ludzie wieku średniego. Inni mają przegrać, tak? Nienarodzeni, mali, starzy.... tak?
Dlatego warto się zastanowić, czy propozycje lewicy, nowoczesnej, KO, itp. są właściwe i czy ograniczająca idea nauk kościoła nie jest aby przykładem cywilizacji, postępu, poszanowania, gdzie działania barbarzyńskie są ograniczane i napiętnowane dla dobra społecznego.
Polecam się nad tym zastanowić po przeczytaniu tego artykułu i kolejnych, które pojawiają się tu i tam...

Pozdrawiam
wektorwg
Rozumiem że wcześniej był miód malina!
1as
Jest dokładnie jak piszesz.
Ograniczenia są niewygodne, jest moje tu i teraz, hulaj dusza, piekła nie ma.
Religia? Przecież to nas ogranicza! Więc ją zwalczmy! tak będzie wygodniej.
Ale to jest miecz obosieczny. Eutanazja na przykład, może również dosięgnąć pomysłodawców, jak nie zdążą się nachapać.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki