REKLAMA

Szijjarto: Rozmowy USA-Rosja zmniejszają zagrożenie energetyczne Węgier

2025-03-26 17:10
publikacja
2025-03-26 17:10

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, który przebywa obecnie z wizytą w Moskwie, ocenił, że dzięki negocjacjom USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej zmniejszyło się zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier.

Szijjarto: Rozmowy USA-Rosja zmniejszają zagrożenie energetyczne Węgier
Szijjarto: Rozmowy USA-Rosja zmniejszają zagrożenie energetyczne Węgier
fot. Maksim Konstantinov / Russian Look / / FORUM

Szijjarto odniósł się w ten sposób do rosyjsko-amerykańskich rozmów w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Minister napisał w środę na swoim profilu na Facebooku, że spotkał się w stolicy Rosji z doradcą Władimira Putina, Jurijem Uszakowem.

"Uszakow regularnie konsultuje się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem i był również członkiem rosyjskiej delegacji, negocjującej w Arabii Saudyjskiej. To, co od niego usłyszałem, było więcej niż zachęcające" - przekazał szef węgierskiej dyplomacji. Szijjarto ocenił, że dialog między USA i Rosją jest dla Budapesztu bardzo ważny.

"Dla nas, Węgrów, szczególnie dobrą wiadomością jest to, że amerykańsko-rosyjska umowa, zakazująca ataków na infrastrukturę energetyczną, wyraźnie zabrania ataków na infrastrukturę prowadzącą na Węgry" - wyjaśnił polityk. Jednocześnie zapewnił, że niedawne ustalenia z Rijadu zmniejszyły zagrożenie energetyczne dla jego kraju.

Szijjarto wyraził również pogląd, że jedynie dialog Waszyngtonu z Moskwą może doprowadzić do zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. "Zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone siedzą przy stole negocjacyjnym (pełne) obopólnej dobrej woli, dlatego mamy nadzieję, że rozmowy doprowadzą do trwałego zawieszenia broni i pokoju" - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.

Minister ani razu nie wspomniał w swoim wpisie o ofierze rosyjskiej pełnowymiarowej agresji - Ukrainie.

W stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, zakończyły się w poniedziałek wieczorem rozmowy delegacji USA i Rosji w sprawie wojny na Ukrainie. Negocjacje, mające charakter techniczny, trwały około 12 godzin. Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się opracować środki mające na celu zaprzestanie ataków na obiekty energetyczne w Rosji i na Ukrainie w okresie 30 dni, począwszy od 18 marca 2025 r.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki