Szef MSWiA do policjantów: Dezubekizacja nie obejmie b. milicjantów

Ustawa dezubekizacyjna obejmie wyłącznie byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a nie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej - przypomniał szef MSWiA Mariusz Błaszczak w liście do policjantów, który został opublikowany w piątek.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Od 1 października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł).

"Zapewniam Państwa, że ustawa dezubekizacyjna obejmie wyłącznie byłych funkcjonariuszy SB, a nie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Zniesienie przywilejów związanych z pracą w aparacie represji PRL jest aktem sprawiedliwości społecznej" - napisał Błaszczak w liście datowanym na 10 lutego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji nawiązał także do ustanowionego pod koniec 2016 r. programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. W jego ramach do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafi w sumie ponad 9 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki.

"Kiedy w zeszłym roku mówiłem o programie modernizacji służb mundurowych, podkreślałem, że wzrost uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników to jego kluczowe elementy. Zależało mi na tym, aby system wynagrodzeń w służbach był konkurencyjny, motywował do lepszej służby i pracy oraz nagradzał za osiągnięcia. Dzisiaj mogę z satysfakcją powiedzieć, że realizujemy ten plan" - napisał Błaszczak.

Przypomniał, że podpisał rozporządzenia, które wprowadziły pierwszą transzę podwyżek dla funkcjonariuszy - przeciętnie 253 zł na etat oraz pracowników cywilnych - średnio 250 zł na stanowisko. Jak poinformował, 1 marca podwyżka zostanie wypłacona z wyrównaniem za pierwsze dwa miesiące roku.

Minister zapewnił, że kolejne podwyżki - 309 zł na etat funkcjonariusza i 300 zł na etat pracownika cywilnego - zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2019 r. "Dzięki temu, w 2020 r. uposażenia funkcjonariuszy, łącznie z nagrodą roczną, wzrosną w sumie o 609 zł, a wynagrodzenia pracowników, łącznie z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym, o 597 zł" - napisał Błaszczak.

Jak podkreślił, policja musi być profesjonalna, skuteczna i nowoczesna, bo tylko to gwarantuje bezpieczeństwo Polski i Polaków. Poinformował, że do końca 2020 na realizację 270 inwestycji budowlanych, w tym budowę nowych komend oraz modernizację komisariatów i posterunków, zostanie przeznaczone prawie 1,6 mld zł.

Szef MSWiA zapowiedział także zakup śmigłowców, samochodów oraz motocykli. Na uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt m.in. roboty pirotechniczne i drony resort chce przeznaczyć ok. 77 mln zł, a - na zakup kamizelek kuloodpornych i hełmów dla policjantów - ponad 170 min zł.

Według szacunków resortu, na mocy ustawy dezubekizacyjnej zostanie obniżonych ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy będzie sprawdzać IPN, który informował, że dotyczy to ponad 240 tys. osób. Od decyzji obniżającej świadczenia będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Zmiany mają przynieść ok. 546 mln zł oszczędności rocznie. (PAP)

gdyj/ karo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xyz

Większość emerytów i PRACOWNIKÓW CYWILNYCH nie ma pojęcia że zostaną zakwalifikowani jako współpracownicy i funkcjonariusze SB. Tej służbie przez dziesięciolecia podlegało większość wydziałów MSWiA. Były różne reorganizacje i reformy. Nie ma znaczenia kim się było (sprzątaczką czy mundurowym) i ile się pracowało (1 dzień czy 30lat) po zakwalifikowaniu obetną 30% i nie więcej niż śr. krajowa emerytura ZUS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~realista

Pies żeby nie gryzł swoich musi być dobrze karmiony.

! Odpowiedz
0 0 ~Legion

Aby Policja była sprawna i wyszkolona muszą znaleźć się nie tylko pieniądze, ale jeszcze ludzie z doświadczeniem, którzy będą uczyć młodych.....Niestety doświadczonych policjantów na siłę się pozbywają, gdyż zostali oni uznani za tzw. "skażonych" bo pracujących przed 1990 r.......... Skutki tego odczuje ( a właściwie już odczuwa) przede wszystkim zwykły Kowalski, gdyż efekt będzie taki, że młody będzie uczył młodego, czyli jak w powiedzeniu - "uczył Marcin Marcina"........:)).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Lesiu

"Szeregowy" nie wie o czym pisze..........:). Ludziom na stanowiskach kierowniczych nikt krzywdy nie zrobi........Oni będą mieć emerytury wyższe niż nie jeden zwykły policjant.........

! Odpowiedz
1 6 ~szeregowy

@sadasdasdas- TAK JEST! Powyrzucac drani z kierowniczych stolkow! niech zobacza co to znaczy ciezka harowa i zycie od pierwszego do pierwszego. tyle juz lat - plawia sie w kasie jak paczki w masle

! Odpowiedz
2 10 ~ryh

Podstawą zdrowego państwa jest sprawny, wydolny i uczciwy wymiar sprawiedliwości. Reszta jest obojętna kto rządzi. Sprawny system sądowniczy wyłapie patologie , choroby społeczne i psychopatów jak był wcześniej.. Jeśli choroba dotyka milicję, prokuraturę i tzw wymiar sprawiedliwości to najmądrzejsi ludzie, partia ani kościół nie pomoże. Amen!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~sadasdasdas

Jeszcze trzeba zrobić czystkę w dużych państwowych firmach i dać szansę zwykłym ludziom a nie tylko ludziom z układu lub ich dzieciom

! Odpowiedz
1 4 ~arturj odpowiada ~sadasdasdas

Trzeba też zrobić takie czystki w kościele.

! Odpowiedz
0 6 ~niepelnosprawny_org

czy milicja to było coś blisko sb?...

! Odpowiedz
1 3 ~tomtom

tak jak teraz policja, a abw

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl