REKLAMA

Szczurek widzi szanse na wyższy wzrost w 2015 r. niż 3,4 proc.

2015-05-15 17:18
publikacja
2015-05-15 17:18
Szczurek widzi szanse na wyższy wzrost w 2015 r. niż 3,4 proc.
Szczurek widzi szanse na wyższy wzrost w 2015 r. niż 3,4 proc.
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Dane GUS o wzroście PKB w I kwartale o 3,5 proc. pokazują, że jest szansa, iż polska gospodarka będzie w 2015 r. rozwijać się szybciej niż w założonym w budżecie tempie 3,4 proc. - powiedział w piątek PAP minister finansów Mateusz Szczurek.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)


"Tym bardziej, że ścieżka wzrostu, którą ministerstwo przewiduje wskazuje raczej na przyspieszenie wzrostu raczej niż jego wygaszanie. Ale jednocześnie prognozy budżetowe zderzają się z głębszą i dłuższą deflacją niż była założona. Z punktu widzenia dochodów budżetowych ta niespodzianka nie stanowi jakiegoś fundamentalnego ułatwienia w prowadzeniu polityki fiskalnej w 2015 r. (...) Pomijając neutralność budżetową tych wiadomości, to są świetne dane z punktu widzenia gospodarki i gospodarstw domowych" - powiedział minister.

Pytany, czy w związku z tym można przypuszczać, iż obecny rok zamknie się wzrostem bliższym 4 proc. niż przewidzianych w budżecie 3,4 proc. powiedział, że nie jest to prognoza bazowa resortu finansów. "Na razie szacunków nie zmieniamy" - zastrzegł. Dodał, że podobna dyskusja była prowadzona w ubiegłym roku, kiedy początek roku był znacznie lepszy od oczekiwań, jednak potem nastąpiło pewne spowolnienie, a wynik końcowy był solidny, ale tylko trochę lepszy od oczekiwań. "Zawsze bezpieczniej trzymać się tej bardziej konserwatywnej strony" - podsumował.

Godusławski: 3,5% wzrostu PKB to zasługa eksporterów

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w I kwartale br. realnie o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wobec 3,3 proc. w poprzednim kwartale. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali wzrostu gospodarczego w wysokości 3,3 proc.

Urząd poinformował ponadto, że w I kwartale 2015 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc. proc. Zgodnie z danymi wyrównanymi sezonowo za IV kwartał ubiegłego roku, PKB wzrósł w tym czasie o 0,8 proc. licząc kwartał do kwartału (po korekcie z 0,7 proc. zgodnie z poprzednimi szacunkami) i o 3,5 proc. w ujęciu rocznym. (PAP)

mmu/ son/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Dyzma
To dobra wiadomość , będzie można obniżyć wiek emerytalny
~oki
W przyszłym roku, to Szczurek będzie tam , gdzie jego miejsce.....Napewno nie w rządzie...Dosyć szkud i łupienia najbiedniejszych, a ochrona bogaczy, banków , marketów i korporacji....!!!!!
~ojom
Na wyższy wzrost w Polsce znane są dwa niezawodne sposoby: buty na obcasach. Sposób o tyle skuteczny, że automatycznie od razu podwyższa życiowo stopę. A na pomnożenie bogactwa - lusterka. Dużo, dużo lusterek.
~JanWincent
W następnym tygodniu okaże się, że doganiamy Chiny.
~tyty
A po wyborach okaże się, że dogoniliśmy tylko belgijską miejscowość "Chiny".
~wanker
ha ha ha, to już koniec, wybory nadchodzą

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki