Syryjczyk: Wolę umrzeć od bomb w Syrii niż z głodu w Polsce

Mocne zarzuty pod adresem fundacji Estera od jednego z Syryjczyków. W liście przekazanym, między innymi, do mediów i kurii, Antoine Char skarży się na warunki, jakie chrześcijanie z Syrii zastali w Polsce. Fundacja Estera, która jest odpowiedzialna za ściąganie do Polski chrześcijan z Syrii, tłumaczy się z zarzutów.

(fot. AP/FOTOLINK / EastNews)

"Mieliśmy otrzymać pomoc finansową, nie otrzymujemy. Fundacja Estera miała wszystko zapewnić i we wszystkim pomóc, ale nas oszukała" - takie zarzuty można przeczytać pod adresem organizacji, która sprowadziła do Polski ponad 150 syryjskich uchodźców. Antoine Char twierdzi wręcz, że sytuacja jego i jego rodziny jest dramatyczna. "Nie mamy co jeść. Przyjechałem z odrobiną oszczędności, ale już wszystko wydałem. Nie dam rady przetrwać do końca miesiąca" - mówił IAR Syryjczyk. Antoine Char narzeka, że fundacja ulokowała ich w Pruszkowie w małym 30-metrowym mieszkaniu. "Jest nas szóstka; śpimy na podłodze" - skarży się. Dodaje, że od przybycia dostał na cała rodzinę tysiąc złotych. Twierdzi też, że fundacja się nimi nie interesuje i przestała odpowiadać na telefony. "Wolimy umrzeć w Syrii niż tutaj z głodu" - podkreśla Antoine Char.

Potwierdza to pochodzący z Syrii pan Adam, który stara się, jakoś pomóc rodakom. "Oni oczekiwali zupełnie czegoś innego, a zastali zupełnie coś innego. Co więcej są zostawieni na pastwę losu" - podkreśla pan Adam. Dodaje, że Syryczycy liczyli również na możliwość nauki języka polskiego, ale im tego nie zapewniono. "Także jeśli chodzi o komunikację - nie przekazano im, w jaki sposób mają się poruszać. Jeżdżą praktycznie bez biletów" - ubolewa.

Rozmówcy IAR uważają, że Syryjczycy zostali oszukani. Myśleli, że w Polsce czekają na nich rajskie warunki i będą mogli w spokoju przeczekać zagrożenie. Przyjechali do nas z nastawieniem, że pobędą tu rok i tak przeżyją syryjską gehennę. Chcieliby także pracować i uczyć się języka polskiego.

Fundacja Estera zapowiada, że zamierza do Polski sprowadzić kolejne osoby. Podawano, że do naszego kraju w sumie ma być sprowadzonych 1500 Syryjczyków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Katarzyna Ingram/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Igor

Mieszkanie, prad, woda , gaz darmo dla 6 osób to nic ? Dodatkowo 1000 zł na wyżywienie i resztę co miesiąc. W Polsce jest wiele rodzin, które i tego nie mają ! Proszę jakie wymagania !

! Odpowiedz
1 0 ~zorba

Bardzo brzydkie komentarze, to są ludzie co maja serce i rozum i coś czują i byli i tak odważni i zdeterminowani, że tu przyjechali, a czy? - Fundacja miała zgodę władz państwowych na sprowadzanie ich? przecież to nie odbywa się po kryjomu. Z pewnością niejeden zdolny Polak widział tu zarobek i niezłe kokosy z tego.

! Odpowiedz
1 5 ~Jacek

Czy ktoś ich zapraszał, nie podoba się won..

! Odpowiedz
1 5 ~jurek

nie jedna POLSKA rodzina gorzej żyje nie pasuje??????? wynocha

! Odpowiedz
0 11 ~endi

Syryjczyk - wolę umrzeć od bomb w Syrii niż z głodu w Polsce " to czemu do nas przyjeżdżają ? w pociąg i odesłać całe towarzystwo , w końcu nikt ich tu nie zapraszał . Co roku ponad 50 000 młodych Polaków wyjeżdża za granicę za chlebem i to jest poważny problem , zlikwidujmy najpierw własne problemy , a dopiero potem bawmy się w zbawiciela narodów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~wasylu1

Nikt im nie powiedzial, ze tysiac zl na rodzine to u nas stadard?
Za mieszkanie nie placa, to taki maja problem?

! Odpowiedz
0 4 ~db

Taki kraj. Niestety swoim obywatelom w trudnej sytuacji też nik t nie pomaga. Pozwala się stoczyć na samo dno.

! Odpowiedz
3 4 ~was

ARABUSY WYPAD !!!

! Odpowiedz
0 6 ~toto

w Polsce niedobrze?? dalej wyslac do Niemiec, niemiec przegral wojne, dobrze, musi brac
Syryjczyka. To obowiazek, Niemiec glupi i Mercedesa Syryjczykowi kupi. Niemiec gut !!!!

! Odpowiedz
0 13 ~Marta

Skoro źle w Polsce proponuję wrócić do Syrii . Dla naszych rodaków nie ma pieniędzy , pomocy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil