REKLAMA
PILNE

Synektik spodziewa się dalszej poprawy rentowności w kolejnych kwartałach

2021-07-08 17:04
publikacja
2021-07-08 17:04
Synektik spodziewa się dalszej poprawy rentowności w kolejnych kwartałach
Synektik spodziewa się dalszej poprawy rentowności w kolejnych kwartałach
/ Syntetik

Synektik obserwuje ożywienie koniunktury rynkowej, zakłada dalszą poprawę rentowności w kolejnych kwartałach - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki. Celem spółki jest istotny wzrost zysku operacyjnego i netto rdr.

Synektik odnotował w I półroczu roku obrotowego 2020/2021 61 mln zł przychodów wobec 74,6 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł w tym czasie do 7,1 mln zł z 6,7 mln zł, a zysk netto do 5,6 mln zł z 4,8 mln zł.

"Wzrost rentowności i konsekwentnie wyższe: zysk operacyjny i zysk netto są efektem zmiany struktury sprzedaży w segmencie dostaw sprzętu oraz rozwiązań IT. W ostatnim okresie w strukturze sprzedaży większy udział mają produkty o wyższej marży, w tym z obszarów działalności usługowej, rozwiązań informatycznych oraz robotyki chirurgicznej" - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki.

"Zmiana oferty sprzedażowej, w tym wejście w segment produktów medycznych dla terapii jest jednym z kluczowych elementów strategii spółki. Dzięki pracy wykonanej w ostatnich latach w tym obszarze, dziś możemy pochwalić się rosnącą rentownością biznesu i zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany również w kolejnych kwartałach" - dodał.

Korecki wskazał, że celem spółki jest istotny wzrost EBIT oraz zysku netto rdr. Zarząd obserwuje ożywienie koniunktury zarówno w segmencie dostaw sprzętu i rozwiązań IT, jak i radiofarmaceutycznym, którego wyniki w I półroczu obecnego roku finansowego były obciążone negatywnym wpływem COVID-19 m.in. na rynek badań klinicznych.

"Liczymy, że druga połowa 2021 roku kalendarzowego będzie okresem dobrej koniunktury na rynku. Niezmiennie sądzimy, że pandemia uwypukliła rolę sprawnej służby zdrowia dla życia społecznego i gospodarczego, co czyni inwestycje w jej obszarze strategicznymi" - powiedział Korecki.

"Nie możemy wykluczyć, że jesień przyniesie kolejną falę pandemii. Zakładamy jednak, że ewentualna kolejna fala COVID-19 nie będzie już tak dotkliwa dla życia społecznego i gospodarczego w Polsce. Naszym zdaniem przyczynią się do tego zarówno postępy w programie szczepień, jak i zmiany, jakie zaszły nie tylko w służby zdrowia, ale i gospodarce czy społeczeństwie w ostatnich kilkunastu miesiącach, takie jak przyspieszenie informatyzacji, wzrost wiedzy nt. chorób zakaźnych etc." - dodał.

Jak dodał, wzrost przychodów w skali całego roku jest ambitnym celem spółki, jednak uzależnionym m.in. od dynamiki postępowań przetargowych do września tego roku.

"Możliwe, że część realizacji zawartych już umów sprzedaży przesunie się na początek kolejnego roku finansowego" - powiedział Korecki.

Wiceprezes wskazał też, że pandemia COVID-19 w nierównym stopniu wpływała na poszczególne obszary rynku opieki zdrowotnej.

"O ile I falę pandemii odczuliśmy w niemal każdym z obszarów naszej działalności, o tyle kolejne fale COVID-19 już w mniejszym stopniu oddziaływały m.in. na realizację planowanych badań PET-CT czy plany inwestycyjne szpitali. Pandemia wpłynęła zdecydowanie negatywnie na rynek badań klinicznych oraz procesy rejestracyjne nowych produktów, co przełożyło się na spadek sprzedaży Centrum Badań Klinicznych, rozwijanego w ramach segmentu radiofarmaceutycznego Grupy Synektik" - poinformował wiceprezes Korecki.

"Ostatnie tygodnie w tym obszarze biznesu, w związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie, stoją pod znakiem istotnego wzrostu zainteresowania naszymi usługami, co stanowi dobry prognostyk na przyszłość. Niedawno zawarte kontrakty na dostawy sprzętu medycznego oraz bieżący pipeline projektów pozwalają też optymistycznie postrzegać przyszłość w obszarze sprzedaży, której pomocniczym wsparciem, oprócz już działających programów inwestycyjnych, będą dodatkowe środki pochodzące z Funduszu Medycznego czy też Krajowego Programu Odbudowy" - dodał.

Synektik zajmuje się dostawą sprzętu medycznego i rozwiązań informatycznych stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii. Spółka jest także producentem i dystrybutorem radiofarmaceutyków, stosowanych do diagnostyki PET/CT oraz prowadzi sprzedaż chirurgicznego robota da Vinci.

Notowania Synektika zaczęły rosnąć w połowie maja i do 22 czerwca poszły w górę o ponad 30 proc. Od tamtej pory kurs obniżył się o około 10 proc. i wynosi obecnie 34,2 zł. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki