Surrealiści polscy - wystawa zbiorowa

Od 24 października 2008 Galeria SD zaprasza na wyjątkowy pokaz prac polskich surrealistów. Wśród prezentowanych autorów znaleźli się Beksiński, Olbiński, Yerka i Sętowski.Od 24 października 2008 Galeria SD zaprasza na wyjątkowy pokaz prac. W galerii mieszczącej się w Centrum Handlowym Panorama, można oglądać wystawę prezentującą przegląd polskich malarzy surrealistów. Wśród zaproszonych do udziału artystów mamy zarówno malarzy związanych z wcześniejszymi prezentacjami w galerii: Tomasz Sętowski, Zdzisław Beksiński, Jarosław Kukowski, Karol Bąk, czy Jacek Lipowczan, jak również zagościły nowe nazwiska, znane doskonale choćby z rynku aukcyjnego: Rafał Olbiński i Jacek Yerka. Praca Yerki tylko jedna, lecz od razu znalazła nabywcę.

Pełna lista artystów biorących udział w wystawie wygląda następująco: Karol Bąk, Zdzisław Beksiński, Dariusz Kaleta, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Kostecki, Jarosław Kukowski, Henryk Laskowski, Jacek Lipowczan, Piotr Naliwajko, Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski, Andrzej Tomaszewski, Jacek Yerka.Wystawa w Galerii SD została dobrze przygotowana, dobór nazwisk i prac pozwala szeroko spojrzeć na surrealizm w wykonaniu polskich twórców. Na wystawie mamy obecność nowych surrealistów, jak i spotkamy prace starszego pokolenia. Prezentowane dzieła potwierdzają, że bez względu na to czy mamy do czynienia z czystym surrealizmem, czy hiperrealizmem-surrealistyczno-fantastycznym, to jedno pozostaje wspólne, to wyobraźnia artystów odgrywa najważniejszą rolę. Fantastyczne wizje, czy senne marzenia zawsze będą fascynowały i stanowić będą początek rozważań nad możliwościami ludzkiego umysłu.

Gorąco polecamy wystawę. Jednocześnie przypominamy, że Galeria prowadzi sprzedaż prezentowanych prac. Zapraszamy.BEKSIŃSKI Zdzisław

Urodził się w 1929 w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty. W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.

NALIWAJKO Piotr

Urodził się w 1950 w Świętochłowicach. W 1984 ukończył Wydział Grafiki krakowskiej ASP. W 1983, wspólnie z L. Zegalskim, J. Szpytem stworzył grupę malarska "Tercet Nadęty, czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści". Jego prace prezentowane były na ponad stu wystawach, miedzy innymi: Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Arsenał 88", a największa muzealna kolekcja jego prac znajduje się w Würzburgu, w Niemczech.YERKA Jacek

Jacek Yerka ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. “Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus Intenational" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award.

OLBIŃSKI Rafał

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W roku 1981r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Szybko zaistniał w tamtejszym środowisku i dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz.
Od 1985r. jest wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku. Zajmuje się również ilustracją, malarstwem, projektowaniem plakatów oraz scenografią. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcą bardzo pracowitym z ogromnym dorobkiem. Na swoim koncie ma już liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii.
Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii, Francji, Niemczech i w Polsce.KUKOWSKI Jarosław

Jarosław Kukowski (ur. 1972 r.) maluje od wczesnych lat młodzieńczych. Publicznie zadebiutował w gdańskiej galerii Stara Łaźnia w 1994 r. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i USA. Jego prace były wystawiane na aukcjach sztuki współczesnej w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Nowym Jorku, Chicago, Hamburgu. Współpracuje z ” SD Galeria” w Warszawie. Ostatnie jego wystawy to „Surrealiści polscy” w Panorama-Patio, finałowa wystawa konkursu ”Obraz roku 2001”, która odbyła się w kwietniu 2002r. i ”Art Expo” w Nowym Jorku w 2002 r.

KOŁPANOWICZ Marcin

Jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom u prof. Stanisława Rodzińskiego i prof. Zbyluta Grzywacza - 1987r. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 1986r. współpracuje z Biurem Promocji Sztuki Współczesnej TOP-Art. w Warszawie. Obrazy artysty wykorzystano w serialu TVP "Siedlisko"

SĘTOWSKI Tomasz

Studiował na kierunku artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, jednak sam twierdzi, że studia dały mu tylko teoretyczne przygotowanie i jest malarskim samoukiem. Od końca lat 80. pokazywał swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zrazu za granicą (Niemcy, Francja), a następnie Polsce. W 1991 został członkiem ZPAP. Po indywidualnym debiucie w kraju (wystawa w BWA, Częstochowa 1994), jego prace zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy” krążącej po Polsce w latach 1995-97. W 1998 zajęła się jego twórczością nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd. Reprezentuje popularny u publiczności nurt tzw. realizmu magicznego. Buduje swe kompozycje zazwyczaj strefowo, umieszczając w nich postaci w fantastycznych, kolorowych strojach.LASKOWSKI Henryk

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni litografii prof. L. Mianowskiego oraz w pracowni malarstwa doc. J. Świtki w 1977 r. W latach 80. zajmował się grafiką wydawniczą, ilustracją książkową, plakatem oraz malarstwem sztalugowym. Przy tym ostatnim pozostał do dziś. Laureat licznych nagród w konkursach na plakat. Prace w zbiorach prywatnych i państwowych.

KOSTECKI B. Tomasz

Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem.
W ramach licznych wystaw artysta miał możliwość zaprezentować swoje prace w wielu krajach świata, między innymi w USA, Portugalii, Austrii i Niemczech. W latach 1989-1991 Kostecki współpracował z National Heritage Gallery of Fine Art w Beverly Hills w Kalifornii. W 1998 roku artysta przygotował i wystawił cykl obrazów dotyczących odkryć portugalskich na Expo '98 w Lizbonie.
W latach 2000-2002 Muzeum Würth w Niemczech zakupiło do swojej kolekcji sześć prac artysty.
Tomasz Kostecki mieszka i pracuje w Krakowie i w Berlinie.

KALETA Dariusz

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1987 r. w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, a aneks w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Uprawia malarstwo sztalugowe. W dorobku ma pięć wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Niemcy, USA, Francja). Obecnie pełni rolę dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.

TOMASZEWSKI Andrzej

Urodził się w 19.04.1966r. Rysuje od "zawsze". Jednak dojrzała twórczość zaczyna się od 1990 roku.
Zafascynowany jest po dziś dzień SURREALIZMEM.
Jest członkiem - Związku Artystów Polskich - Polska Sztuka Użytkowa w Poznaniu.
Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych a także w konkursach rysowniczych. Większość jego prac trafiła do klientów poza granicami Polski. W latach 90-tych ubiegłego stulecia współpracował z pismami "Szpilki" i "Fantastyka".
Artystyczne credo Andrzeja Tomaszewskiego: "...sztuka (czytaj rysowanie) jest dla artysty wyzwaniem, które stawia przed nim pewne wymagania. Uważa on, że do twórczości trzeba dojrzeć, aby móc ja wykonywać do końca swoich dni i czerpać z niej zawsze tą samą niesamowitą satysfakcję..."

BĄK Karol

malarz, rysownik, grafik. W latach 1984 – 1989 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu na Wydziale Grafiki. Studia zakończył dwoma dyplomami z wyróżnieniem, w pracowni grafiki u prof. Tadeusza Jackowskiego i w pracowni rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego.
Otrzymane nagrody:
- nagroda za grafikę, „Dyplom 89”, Toruń 1989,
- I nagroda i medal, ”XXI Pokonkursowa wystawa na najlepszą grafikę i rysunek roku o medal im. Jana Wronieckiego.
Po studiach przez trzy lata parał się miedziorytem i rysunkiem. Przez następnych kilka lat zajmował się projektowaniem i odbył kilka podróży artystycznych. W drugiej połowie lat 90. zaczął uprawiać malarstwo olejne, którym zawodowo zajmuje się od 2000 roku.
Prace artysty tworzą takie m.in. cykle tematyczne jak: „Żaglowiec”, ”Dialogi”, ”Kokony”, „Aureole”, „Cztery żywioły”, „Judyta i Salome”.
Malarz miał kilkanaście wystaw indywidualnych i wziął udział w parunastu ekspozycjach zbiorowych, głównie w Polsce, Niemczech i Holandii.
Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym (fresk), grafiką użytkową oraz projektowaniem i dekorowaniem wnętrz.
Jego prace można obejrzeć w salonach wystawienniczych: Galeria „Renes”, Poznań, „Galeria Klucznik”, Gdańsk, „Galeria SD”, „Galeria Tamka”, Warszawa oraz „Go Gallery”- Amsterdam, Holland; „Beeldkracht Galerie” - Scheemda, Holland; „Rainbird Fine Art Gallery” - Londyn, U.K; „Polart” – Krefeld, Hüts, Niemcy,”The Icon Gallery” Virginia, USA.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.

LIPOWCZAN Jack (Jacek)

Jack ( Jacek) Lipowczan urodził się w Istebnej na Ślasku Cieszyńskim.
Z rysowaniem i malowaniem miał do czynienia już od dzieciństwa korzystając najpierw z nauk swojego ojca -architekta, a później już jako student na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w 1976 roku, uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Wejmana.
Po studiach pracował jako asystent scenografa w zespole Kazimierza Kutza. Tam zetknął się z bajkowymi pracami i projektami Andrzeja Majewskiego, które wywarły duży wpływ na kształtowanie jego bajkowej wyobraźni malarskiej. W 1981 roku J.L wyemigrował z Polski, pierwotnie do Szwecji a później do Australii, gdzie pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowym Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do poszczególnych filmów. W tym okresie wykonywał prace zlecone (kopie obrazów starych mistrzów jak i portrety), te nowe doświadczenia przyczyniły się do zdobycia nowej wiedzy technicznej jak i warsztatowej. Stąd powstała również fascynacja dawnym malarstwem takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein, czy w szczególności mistrzowie Renesansu. W trakcie swoich wielu podróży w muzeach „podglądał” obrazy dawnych mistrzów.
J.L. stara się – nie tyle naśladować – ale korzystać z obserwacji, podpatrując kompozycje, kolorystykę i sposób malowania detali. „Cykl produkcji” jednego obrazu trwa od 4 do 6 tygodni. Jest to spowodowane wyborem techniki, która jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu, perfekcji i cierpliwości. Stąd J.L. maluje przeważnie dwa obrazy jednocześnie.
Po przeniesieniu się z dalekiego kontynentu do Europy, a konkretnie do Niemiec J.L pracował jako grafik, Art Direktor i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Wówczas nie starczało mu czasu na malowanie. 2004 rok był przełomowy, J. L. zdecydował się, wyłącznie, poświęcić malarstwu, wykorzystując swoje dawne doświadczenia.
Jack'a styl malarski można określić jako realizm-surrealistyczno- fantastyczny. J.L został członkiem międzynarodowego stowarzyszenia, którego patronem honorowym jest znany surrealista austriacki prof .Fuchs – Society of Art of Imagination w Londynie. Jest również członkiem Bundesverband Bildender Künstler Köln e.V oraz Syrlin International e.V Stuttgart.
Jego prace były prezentowane na wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Polsce , USA, Danii.

Wystawa będzie czynna do 23 listopada.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~maciej

Zapraszam do zapoznania się z ofertą aukcyjną sztuki surrealistycznej i fantastycznej anno domini 2016. 1. aukcja surrealizmu 30.06.2016, Poznańska 16, Warszawa, Dom Aukcyjny Bohema Nowa Sztuka. Tekst o aukcji i zdjęcia na fb: https://www.facebook.com/bohemanowasztuka/?fref=ts

! Odpowiedz
0 0 ~melonik

Kochanka Setowskiego, chamka pospolita, wysysa z niego kasę. Szkoda gościa :(

! Odpowiedz
0 0 ~lilak

Karol Bąk jest the best

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl