Strajk we Francji paraliżuje cały kraj

2019-12-07 15:46
publikacja
2019-12-07 15:46

We Francji w sobotę transport jest bardzo utrudniony, ponieważ do pracowników kolei, metra i miejskich autobusów, protestujących przeciwko reformie emerytalnej, dołączyli kierowcy ciężarówek. Nie zgadzają się oni na podwyżkę akcyzy na paliwo.

/ fot. GONZALO FUENTES / Forum

Ciężarówki blokują trasy od Prowansji na południowym wchodzie po Normandię na północnym zachodzie Francji. W Paryżu nie działa większość linii metra i kolei podmiejskich.

Ponadto w stolicy i innych miastach na ulice wyszły ponownie "żółte kamizelki" ośmielone - jak komentuje Associated Press - skalą czwartkowych protestów przeciw reformie emerytalnej i strajkami wielu grup zawodowych.

Chaos w komunikacji i protesty na razie nie zmusiły rządu do żadnych ustępstw, a premier Edouard Philippe oznajmił w telewizyjnym wystąpieniu w piątek, że szczegółowy plan reformy zostanie przedstawiony w środę. "Będziecie musieli pracować dłużej" - powiedział Philippe swoim rodakom.

Całe sektory francuskiej gospodarki pracują na zwolnionych obrotach - pisze AFP. Oprócz drogowców i kolejarzy strajkują między innymi nauczyciele, studenci, policja, śmieciarze i adwokaci.

W sobotę związki zawodowe zaapelowały o kontynuowanie strajku; związana niegdyś z komunistami centrala związkowa CGT ogłosiła, że jeśli rząd nie odpowie na jej postulaty, strajk może trwać do Bożego Narodzenia lub dłużej. "Nie wyznaczamy sobie limitów" - zapowiada CGT-Cheminot, związek drogowców.

Według francuskich mediów konflikt społeczny, jaki może wywołać próba forsowania rządowego projektu jest w stanie przesądzić o sukcesie lub porażce prezydentury Emmanuela Macrona, choć reforma ta była jedną ze sztandarowych obietnic jego kampanii wyborczej.

76 proc. Francuzów opowiada się za reformą systemu emerytalnego, choć 64 proc. respondentów nie sądzi, by rząd potrafił ją dobrze przeprowadzić - wynika z sondażu dla "Journal du Dimanche".

Jak pisze Associated Press, mimo iż Francuzi są przyzwyczajeni do ulicznych protestów, mobilizacja przeciwko reformie emerytalnej może stracić poparcie, jeśli blokady, paraliż transportu, czy służb miejskich utrzyma się przez cały następny tydzień.

Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn.

Frekwencja w strajku generalnym we Francji w czwartek - pierwszy dzień protestów - przekroczyła oczekiwania organizatorów i zaskoczyła rząd. Związki zawodowe szacują liczbę protestujących na ulicach miast na 1,5 mln osób, a MSW podaje, że w protestach wzięło udział 806 tys. osób.

fit/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
428ustka
przyjedzcie do nas tu wystarczy 20lat kopalni i czlowiek juz do zadnej przcy podobno sie nie nadaje emeryturka i do prywaciaza
tubak
To idź do kopalni a nie siedź za najniższą krajową w komunalce. Do roboty leniu.
dawid1007
Nie zazdroszczę górnikom i powiem więcej wcale się nie dziwię, że PGG i JSW mają problemy z pracownikami, że nie chcą się tam zatrudniać ludzie, młodzi rezygnują. Ktoś kiedyś powiedział, że można wykończyć nawet kopalnię złota. 23 podatki w 1 tonie węgla?

PS. prywaciarza:)
ajwaj
avant france = naprzód Francjo

Zburzyliscie Bastylie, zburzycie i kolchoz Brukselki czy szambo Sorosiat we Francji,

la guerre sera gagnée = bedzie wygrana wojna
marxs
"Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik."-brawo Panie Macron cwane nieroby do roboty raus a co u "nas" w PISlandeszu?u nas w PISlandeszu "Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik."-brawo Panie Macron cwane nieroby do roboty raus a co u "nas" w PISlandeszu?u nas w PISlandeszu PISnierząd funduje dwa nowe dodatki do pensji mundurowych nierobów nie dość że idą na emerytury w wieku 40 lat to jeszcze nowe dodatki do tych emerytur
marxs
a jak wygląda tzw."praca" tych nierobów?jedni chleją po poligonach (tzw."ćwiczenia") drudzy biegaja całymi dniami za małolatami z dżojnetm (tzw"policja") a trzeci siedzą wygodnie w biurowych fotelikach popijaja piwko i nagrywaja i podsłuchuja za pomocą PEGASUSA wszystkich którzy tylko nawiną a jak wygląda tzw."praca" tych nierobów?jedni chleją po poligonach (tzw."ćwiczenia") drudzy biegaja całymi dniami za małolatami z dżojnetm (tzw"policja") a trzeci siedzą wygodnie w biurowych fotelikach popijaja piwko i nagrywaja i podsłuchuja za pomocą PEGASUSA wszystkich którzy tylko nawiną sie pod srajfon no i za to emeryturka 5-6 tysiaków za powiedzmy 20 lat tej tzw."pracy" (sie należy jak mówi klasyczka z Brzeszcz)
jkendy
Oj przydała by sie u nas taka reforma a świętych krów mamy dostatek. Ale niestety nie za tego rządu bo ten rzad raczej po cichu podniesie podatki niż cos zreformuje.
and00
A reforma sądów? Co prawda też rozpolityowani sędziowie rzucają kłody pod nogi, al jakoś powoli to idzie, zmiana i zwiększenie ściągalności podatków, to się nie liczy?
Poza tym zreformowali emerytury esbekom

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki