REKLAMA

Starbucks wycofuje się z Rosji po 15 latach działalności

2022-05-24 03:10
publikacja
2022-05-24 03:10
Starbucks wycofuje się z Rosji po 15 latach działalności
Starbucks wycofuje się z Rosji po 15 latach działalności
fot. Vyacheslav Prokofyev / / TASS

Sieć kawiarni Starbucks po 15 latach obecności w Rosji zapowiedziała wycofanie się z tego kraju. Ma tam 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów.

Największa na świecie sieć kawiarni, z główną siedzibą w Seattle, powiadomiła o swojej decyzji w poniedziałek jako reakcję na inwazję Kremla na Ukrainę. Wszystkie rosyjskie placówki są licencjonowane.

Kierownictwo firmy przyrzekło, że przez sześć miesięcy będzie płacić pensje prawie 2 tys. zatrudnionych tam rosyjskim pracownikom. Obiecało im także pomóc w staraniach w znalezieniu nowej pracy.

Jak podkreśla CNBC, Starbucks zawiesił działalność biznesową w Rosji od 8 marca. Wstrzymał m.in. wysyłkę wszystkich swoich produktów i tymczasowo zamknął kawiarnie. Były prezes firmy Kevin Johnson zobowiązał się do przekazania tantiem z rosyjskiego biznesu na cele humanitarne.

„Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy naciskają na zachodnie firmy, jak Starbucks, by zerwały kontakty z Rosją i w ten sposób wyraziły sprzeciw wobec wojny Kremla z Ukrainą, ale likwidacja umów licencyjnych wymaga czasu” – wyjaśnia CNBC.

Starbucks dołączył do firm McDonald's, Exxon Mobil i British American Tobacco, które już całkowicie wycofały się z Rosji. McDonald's, działał tam od ponad 30 lat. Poinformował, że zawieszenie działalności w Rosji i na Ukrainie w pierwszym kwartale kosztowało go łącznie 127 milionów dolarów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mma/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (4)

dodaj komentarz
powiemwamcomysle
Stwierdzili ze nie ma sensu tego trzymac. Dwa mieszki na przeczekanie dali i zwijaja biznes. Sensowna decyzja. Nie ma co dokladac do interesu.
andriej_duda
Starbucks wychodzi z rosji? no nie rosja na kolanach! Jak oni sobie poradza bo kawki i mc donalda!
nepot_synekurzasty
Ręce opadają jakim krajem trzeciego świata jest Polska! U nas pracownik ma problem, żeby za wykonaną już pracę dostać zapłatę, a jak nie jest potrzebny to kop w dupę i jutro go nie ma (jeśli w ogóle legalnie był, tzn. miał jakąś umowę). Tymczasem zbrodniczym kacapom przez pół roku będą płacić za siedzenie w domach. A może nawet na Ręce opadają jakim krajem trzeciego świata jest Polska! U nas pracownik ma problem, żeby za wykonaną już pracę dostać zapłatę, a jak nie jest potrzebny to kop w dupę i jutro go nie ma (jeśli w ogóle legalnie był, tzn. miał jakąś umowę). Tymczasem zbrodniczym kacapom przez pół roku będą płacić za siedzenie w domach. A może nawet na Ukrainę się wybiorą trochę pogwałcić i poszabrować w tym czasie. To mają być sankcje? Daj Boże żeby na nas takie nałożyli- niech u nas płacą przez pół roku za siedzenie w domach a później niech spierdalają!
darius19
nareszcie. Trolle napisza - jak poprzednio - ze to fajnie, bo rosyjskie firmy nie benda mialy konkurencji. Jak firma dalej dziala - jak np. LM - to tez napisza ze to fajnie. Klasyka propagandy

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki