REKLAMA

Sprzedajesz otrzymaną w spadku nieruchomość? Zobacz, kiedy zapłacisz podatek

2015-08-28 12:29
publikacja
2015-08-28 12:29

Osoby, które zamierzają sprzedać odziedziczoną nieruchomość powinny dokładnie zgłębić temat dotyczący ewentualnych zobowiązań względem fiskusa, które powstają wraz z momentem zbycia. Kwestia zobowiązań podatkowych uzależniona jest bowiem od szeregu czynników, które łatwo przeoczyć.

/ Materiały dla mediów

Czy obowiązek podatkowy dotyczy każdej osoby, która sprzedała odziedziczone mieszkanie lub dom? Przychód ze sprzedaży nieruchomości, która została nabyta w formie spadku jest z zasady objęty podatkiem PIT. Często podatek od sprzedaży nieruchomości mylony jest jednak przez zainteresowanych z podatkiem od spadku nieruchomości.

W przypadku tego drugiego zobowiązania, istnieje szereg ulg podatkowych. Od podatku od spadku zwolnione jest nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia przez najbliższych członków rodziny np. małżonka, syna, córkę, pasierba, rodzeństwo etc. W tym przypadku ważne jest jednak, aby fakt otrzymania darowizny zgłosić w terminie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się objęcia masy spadkowej. Po tym terminie nie ma możliwości skorzystania z podobnego zwolnienia podatkowego, a wysokość zobowiązania może wynieść od 3 do 20 proc. wartości spadku.

Osoby, które są objęte ulgą podatkową od spadku muszą jednak uregulować podatek od sprzedaży, o ile zdecydują się na sprzedaż odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Istnieje więc w tym przypadku analogiczna zasada, do tej której podlegają osoby fizyczne nabywające nieruchomość na wolnym rynku. Szczególnie istotna kwestia to określenie końca roku, od którego naliczany jest okres tych 5 lat. W przypadku dziedziczenia nieruchomości decydującym momentem jest data śmierci spadkodawcy. Nie jest więc istotne, w którym dniu nieruchomość została faktycznie przejęta przez spadkobiercę.

W przypadku podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat występuje ulga mieszkaniowa, która uwarunkowana jest tym, aby pozyskane ze zbycia środki przeznaczyć ponownie na cel mieszkaniowy. Analogiczne zasady występują również w przypadku nieruchomości, która została przejęta w drodze spadku. O ile spadkobierca przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki na realizację własnych celów mieszkaniowych, może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedaży. Otrzymane w ten sposób środki spadkobierca musi wydać w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonał sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Wydatkiem na cele mieszkaniowe jest między innymi:

  • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału

  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność

  • nabycie gruntu budowlanego lub udziału w takim gruncie

Oprócz tego do grupy wydatków mieszkaniowych zalicza się również:

  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie

  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego

  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

  • spłatę kredytu na cele mieszkaniowe (zaciągniętego przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości)

Należy również nadmienić, że zasady dotyczące zwolnień podatkowych od sprzedaży nieruchomości obowiązują także w sytuacji, gdy spadkobierca zamierza realizować nowy cel mieszkaniowy poza granicami Polski (tzn. w Szwajcarii, krajach Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Przykładowo, gdy spadkobierca na co dzień zamieszkujący za granicą otrzyma spadek w postaci domu znajdującego się w Polsce, a następnie zamierza go sprzedać, może liczyć na zwolnienie z podatku, o ile środki zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości na terenie Szwajcarii, Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dla Izby Skarbowej istotnym jest również fakt, czy realizacja celu mieszkaniowego faktycznie związana jest z zapewnieniem osobistych potrzeb mieszkaniowych.

W przypadku, gdy urzędnicy skarbowi dojdą do wniosku, że spadkobierca za pozyskane środki kupił nieruchomość do realizacji celów komercyjnych (np. pod wynajem), wówczas tego typu działanie zostanie z pewnością zakwalifikowane do opodatkowania. Jak można zauważyć, istnieje wiele indywidualnych przypadków, w których sprzedaż mieszkania może zostać zwolniona z opodatkowania. Należy jednak ponownie podkreślić, że podstawową datą z punktu widzenia urzędu skarbowego jest moment śmierci spadkodawcy. Ważny jest także cel, na który zostaną przeznaczone środki ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Filip Jurczak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (31)

dodaj komentarz
skosecki
Jeżeli chcesz sprzedać nieruchomość którą otrzymałeś w spadku i potrzebujesz pomocy przy regulacjach prawnych - napisz do mnie w prywatnej wiadomości lub zadzwoń (511302011)
jaceksowanski
Polecam sprawdzić pełen majątek w spadku przez www.jakispadek.pl
~Mis
2 kata temu zmarl ojciec nie zostawiając testametu chodzi o mieszkanie spoldzielcze zostalo zrobione nabycie spadku przez sad i jest ok. A teraz pytanie czy moge sprzedac to mieszkanie teraz czy musze czekac 5 lat zeby nie płacic podatku nie pojda te pieniadze na zakup innego mieszkania
~karola
Witam. Jesli posiadam juz wlasnosciowe mieszkanie. To czy moge kupic drugie?
~Zmartwiona
Nie wiem co mam powiedziec?
Na zakup mieszkania wzielismy pozyczke z meze i ciezko ja splacalismy. Oszczedzalismy na wszystkim. Na jedzeniu tez. A teraz sprzedajac to mieszkanie bo jest za duze i nie stac mnie z renty na utrzymanie 3 pokojowego mieszkania musze zaplacic podatek.
Albo kupic domek w Szwajcarii. Dla kogo jest
Nie wiem co mam powiedziec?
Na zakup mieszkania wzielismy pozyczke z meze i ciezko ja splacalismy. Oszczedzalismy na wszystkim. Na jedzeniu tez. A teraz sprzedajac to mieszkanie bo jest za duze i nie stac mnie z renty na utrzymanie 3 pokojowego mieszkania musze zaplacic podatek.
Albo kupic domek w Szwajcarii. Dla kogo jest to prawo?
Dla kretaczy i cwaniakow. Bo dla uczciwych ludzi nie.
~Spatkobiesca
Ojciec zmarl 2011 r. Sprawa w Sadzie trwala do 2015 r. Jestem jedynym spadkobiercom. Mieszkam poza_Polskom . Mam czekac 5 lat zeby nie placic podatku. Czy moge sprzedac teraz?
~Bartek
Przeczytaj uważnie. Wszystko zostało dokładnie opisane. Widzę, że z językiem polskim masz problem. Poproś kogoś kto zna lepiej język polski żeby ci wytłumaczył.
~dejw
Czy należy gdzieś zgłosić nabycie nieruchomości która została zapłacona ze środków po sprzedaży odziedziczonej działki ? Sprzedaż należy zgłosić w rocznym PIT a własnie nie mogę nigdzie znaleźć czy zakup tez należy zgłosić. Dziękuje.
~WIola
Wnuczka przejęła po babci (zmarła 2012) mieszkanie(wszystko przeszło przez sąd) aktualnie chce to mieszkanie zamienić na mniejsze. Czy są związane z tym koszta/opłaty?
~MS
Moj narzeczony w 2016 roku zbyl mieszkanie po swojej zmarłej w 2009 roku mamie. Jednak postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone dopiero w 2015. Dlaczego wiec jest zobligowany do zaplacenia podatku dichodowego, mimo iż dochód ze sprzedaży w całości wydał na cele mieszkaniowe w ciągu 4 miesięcy od daty sprzedaży? jest Moj narzeczony w 2016 roku zbyl mieszkanie po swojej zmarłej w 2009 roku mamie. Jednak postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone dopiero w 2015. Dlaczego wiec jest zobligowany do zaplacenia podatku dichodowego, mimo iż dochód ze sprzedaży w całości wydał na cele mieszkaniowe w ciągu 4 miesięcy od daty sprzedaży? jest to informacja od KIP-u, sprzeczna z tym artykulem. Według KIP-u warunkiem zwolnienia z podatku musi być uzasadniona konieczność zmiany miejsca zamieszkania.

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki