REKLAMA

Sprawa za VAT za jabłka skończy się w sądzie?

2015-11-04 06:12
publikacja
2015-11-04 06:12
Sprawa za VAT za jabłka skończy się w sądzie?
Sprawa za VAT za jabłka skończy się w sądzie?
fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

Sadownicy nie chcą płacić podatku VAT za jabłka wycofywane z rynku. Część owoców mogą przechowywać w chłodniach lub przeznaczać na cele charytatywne w zamian za pieniądze. Środki przekazuje Unia Europejska jako wsparcie dla poszkodowanych przez rosyjskie embargo.

fot. Maciej Biedrzycki/FORUM / / FORUM

Producenci jabłek nie zgadzają się na odprowadzanie od otrzymanych funduszy pięcioprocentowego VAT. Zdaniem prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego, decyzja resortu finansów o jego płaceniu jest bezzasadna. Poseł PSL tłumaczy, że VAT jest podatkiem od obrotu handlowego, a w wypadku wycofania jabłek z handlu czy pozostawienia ich w sadzie nie ma mowy o żadnym obrocie.

Mirosław Maliszewski zapowiada, że w przypadku braku porozumienia sprawa może trafić na drogę sądową. Ma nadzieję, że resort finansów zmieni swoją wykładnię także wobec beneficjentów wcześniejszych transz pomocowych. Ci muszą płacić dziś podatek VAT od wycofanych owoców.

Korzystając z ostatniej transzy pomocowej dla sadowników, Polska może wycofać z rynku niemal 300 tysięcy ton jabłek. Rolnicy poznają wysokość środków za owoce za pół roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~gostek
Wycofywanie jabłek z rynku to jedna wielka przewałka. Przypadki gdy jeden tir zajeżdżał z tym samym ładunkiem jabłek kilka razy nie jest odosobniony. Liczy się kasa, znajomości i układy.
~miro
lawirancka sitwa oszalała?
~kowal
rząd daje pomoc za niesprzedane jabłka bo wie, że gdyby tej pomocy nie było, kilkaset tysięcy osób spaliłoby sejm w warszawie za głupią politykę. Rosja to ogromny rynek zbytu i tylko idiota z tego rezygnuje. Ukraina to nie nasz biznes. Lepiej bysmy wyszli gdybyśmy z Rosja robili biznes jak Niemcy a nie politykę... (np rząd daje pomoc za niesprzedane jabłka bo wie, że gdyby tej pomocy nie było, kilkaset tysięcy osób spaliłoby sejm w warszawie za głupią politykę. Rosja to ogromny rynek zbytu i tylko idiota z tego rezygnuje. Ukraina to nie nasz biznes. Lepiej bysmy wyszli gdybyśmy z Rosja robili biznes jak Niemcy a nie politykę... (np cena gazu dla Francji i Niemiec to połowa tego co płacimy MY!)

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki