Spór zbiorowy w KGHM-ie zakończony. Zarząd zawarł porozumienie ze związkowcami

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego zawarły porozumienie, które kończy trwający od 11 kwietnia br. spór zbiorowy - poinformowały w czwartek służby prasowe kombinatu.

Podpisane porozumienie kończy wielomiesięczne, trudne rozmowy, które umożliwiły uzyskać satysfakcjonujący dla obu stron kompromis. Chciałbym podziękować naszym partnerom społecznym za profesjonalizm i zaangażowanie. Wypracowaliśmy rozwiązania, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość KGHM. Dialog ze stroną społeczną jest jednym z priorytetów dla władz spółki - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Zbróg, dyrektor naczelny ds. zarządzania strategicznego, KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podano, Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i pracodawca uzgodniły, że w I kwartale 2018 r. strony ZUZP (Zakładowego Układu Zbiorowego Pracowników) podejmą rokowania w celu wypracowania sposobu zminimalizowania negatywnych skutków wynikających z funkcjonowania podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz zamrożenia podstawowego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Pozostałe zapisy porozumienia dotyczą między innymi przeszeregowań pracowników, uporządkowania systemu premiowego oraz potencjalnej możliwości rozszerzania Pracowniczego Programu Emerytalnego na spółki Grupy Kapitałowej KGHM - napisano w komunikacie.

W toczącym się od kwietnia sporze zbiorowym związkowcy domagali się m.in. wypłaty jednorazowej premii wyrównawczej za ubiegły rok w kwocie 2 tys. zł oraz dokonania dodatkowego odpisu na ZFŚS w kwocie 500 zł na pracownika. ZZPPM domagał się również likwidacji tzw. premii motywacyjnej i wprowadzenia tych kwot do stawek płac zasadniczych dla motywowanych taką premią pracowników.

Roman Skiba (PAP)

ros/ je/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 grzecz

Każdy związek zawodowy w dłuższej perspektywie działa na niekorzyść zakładu pracy. Likwidacja premii motywacyjnej i zapisanie tej kwoty na sztywno do wynagrodzenie nigdy nie wywołuje pozytywnego efektu. Poza tym nie mamy gwarancji, że przy następnym sporze nie zażądają znowu wprowadzenia premii motywacyjnej. Ot taka ukryta podwyżka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl