REKLAMA
WEBINAR

Spółki Polenergii i Equinora otrzymały wsparcie dla dwóch projektów offshore

2021-05-04 21:16
publikacja
2021-05-04 21:16

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał morskim projektom MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, spółkom będącym wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i grupy Equinor, prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci - podała Polenergia w komunikacie.

Spółki Polenergii i Equinora otrzymały wsparcie dla dwóch projektów offshore
Spółki Polenergii i Equinora otrzymały wsparcie dla dwóch projektów offshore
fot. Masha Basova / / Shutterstock

Polenergia i Equinor wspólnie realizują projekty dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej elektrycznej mocy zainstalowanej 1440 MW. Jak podała Polenergia w komunikacie prasowym, nakłady inwestycyjne związane z ich realizacją mogą sięgnąć nawet 19 mld zł.

"Prezes URE przyznał prawo do pokrycia ujemnego salda tzw. kontraktu różnicowego, zapewniającego cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, na poziomie nie wyższym niż ustalona przez Ministra Klimatu i Środowiska w rozporządzeniu z dnia 30 marca 2021 roku, czyli 319,6 zł za 1 MWh. Przyznane wsparcie, to istotny krok na drodze do realizacji projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które tym samym włączone zostały do pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce" - napisano w komunikacie.

Jak podano, pozyskanie wsparcia wiąże się ze zobowiązaniem do wytworzenia i wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych, w terminie 7 lat od dnia wydania przez prezesa URE decyzji określających cenę wsparcia. Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez wspólników, prace budowlane mogłyby się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

"Przyznane wsparcie to kluczowy warunek dalszych dynamicznych prac i zarazem odpowiedź, kiedy możemy zacząć budowę. Jesteśmy już teraz na dobrej drodze, by najpóźniej w 2027 roku pierwszy projekt Polenergii i Equinor został oddany do użytku" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes Polenergii Michał Michalski.

W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu wsparcia dla offshore, w terminie do 31 marca 2021 r., wytwórcy mogli składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci. Do 30 czerwca 2021 roku wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

Jak dotąd prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzje przyznające wsparcie dla trzech projektów offshore, w tym dwóch projektów PGE i Orsted. (PAP Biznes)

ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki