REKLAMA

Spadki na Wall Street, dolar w odwrocie

2017-06-27 22:38
publikacja
2017-06-27 22:38
Spadki na Wall Street, dolar w odwrocie
Spadki na Wall Street, dolar w odwrocie
fot. Anna Sergeeva via ZUMA Wire / / FORUM

Rebelia republikańskich senatorów posłużyła za pretekst do realizacji zysków z akcji i pomogła eurodolarowi pokonać barierę 1,13. Amerykańskim aktywom nie pomogła też obniżka prognoz gospodarczych dla USA.

Najmocniej oberwał najbardziej wygrzany z trzech nowojorskich indeksów: Nasdaq zanotował spadek o 1,61%. S&P500 obniżył się o 0,81%, ale już Dow Jones stracił tylko 0,46%. Kurs EUR/USD wystrzelił w górę o blisko 1,5% i po raz pierwszy od września 2016 znalazł się powyżej 1,13.

Tyle wiemy na pewno. Reszta jest kwestią domysłów. Rynkowe komentarze wiążą wtorkowe spadki z zamieszaniem w amerykańskim Senacie, gdzie odwołano głosowanie nad ustawą mającą zdemontować tzw. Obamacare. Okazało się bowiem, że Republikanie znów nie mają wymaganej większości, aby zrealizować jeden ze swoich sztandarowych postulatów!

To już drugie podejście do reformy państwowego sektora medycznego w USA. Zdaniem niektórych to papierek lakmusowy dla administracji Donalda Trumpa. Jeśli nie potrafi „zaorać” Obamacare, to jak ma sobie poradzić z deregulacją gospodarki i rewolucją w podatkach – mówią. A to przecież prorynkowe obietnice prezydenta Trumpa stały za ostatnią falą wzrostów na Wall Street i umocnieniem dolara.

Ponadto trzeba pamiętać, w jakim miejscu znajduje się obecnie amerykański rynek akcji. Giełdowe indeksy wciąż są blisko nominalnych rekordów wszech czasów i z solidnymi zyskami od początku roku (np. S&P500 w tym roku urósł o ponad 8%). Wyceny spółek są wręcz horrendalnie wysokie w odniesieniu zarówno do historycznych jak i oczekiwanych zysków.

Dodatkowo sentymentu nie poprawiła informacja z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniżył tegoroczną prognozę wzrostu PKB dla Stanów Zjednoczonych z 2,3% do 2,1%, a przyszłoroczna z 2,5% do 2,1%. MFW uzasadnił swą decyzję niepewnością wobec polityki gospodarczej Białego Domu.

Nastrojów na Wall Street nie zdołała poprawić szefowa Rezerwy Federalnej. Janet Yellen powiedziała, że za swojego życia nie spodziewa się takiego kryzysu finansowego, jak ten z lat 2007-09. Tego typu wypowiedzi lubią się potem mścić na swoich autorach. I to nierzadko prędzej niż później.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Piotr
Śmiech na sali. Kolejny tekst wieszczący złowrogo krach na Wall Street. Oczywiście wszystkiemu winien Trump... Wystarczy spojrzeć na wykres żeby stwierdzić że po wygranej Trumpa w listopadzie DJ wyskoczył jak z procy. Żadnego końca świata nie będzie mistrzu Kolany a zemsta o której mowa to max 1-1,5% korekta na DJ. Śmiech na sali. Kolejny tekst wieszczący złowrogo krach na Wall Street. Oczywiście wszystkiemu winien Trump... Wystarczy spojrzeć na wykres żeby stwierdzić że po wygranej Trumpa w listopadzie DJ wyskoczył jak z procy. Żadnego końca świata nie będzie mistrzu Kolany a zemsta o której mowa to max 1-1,5% korekta na DJ. Nie inwestuje w Nasdaq wiec się nie znam i nie zabieram głosu. Co zaś do eurodolara...bez jaj to dopiero jest bańka mydlana. Wystarczy porównać politykę monetarną FEDu i EBC. Wnioski nasuwają się same.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kimdzongtusk
nawet jak te indeksy się przepołowią, to i tak wcale nie będzie tanio
open_mind
Malwersanci wpadli w panikę że inwestowanie w bicie piany się skończyło i doszli do wirtualnej ściany makulaturowej którą nawet podpalić nie można.
open_mind
Wyobraźcie sobie gdyby np. Dzisiaj uwolnili z „aresztu” ceny metali szlachetnych to z rozpędu do 100000 dolarów uncja by była wstanie wyskoczyć i w piątek mamy upadek fiat money, to dlatego ta desperacka walka która przez trzymanie cen metali pod”pokrywką” gwarantuje „im” władzę.
~Punishment
Ciekawe jaka ta zemsta bedzie? Moze byc, ze i zejdzie tej nocy...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki