Soros stracił na "hossie Trumpa" miliard dolarów

George Soros stracił blisko 1 mld dolarów w trakcie hossy, która zawitała na giełdach po prezydenckiej wygranej Donalda Trumpa - donosi "Wall Street Journal". Miliarder spodziewał się, że zwycięstwo republikańskiego kandydata wywoła bessę na giełdzie, tymczasem akcje ruszyły w górę. 

Soros stracił na "hossie Trumpa" miliard dolarów
Soros stracił na "hossie Trumpa" miliard dolarów (fot. Luke MacGregor / )

W trakcie ostatniej kampanii wyborczej sympatie Georga Sorosa były jasno określone. Już w 2013 roku opowiedział się on po stronie Hillary Clinton i wspierał ją w trakcie całego prezydenckiego wyścigu. Elementem wsparcia były m.in.wielomilionowe dotacje, które wpływały na konto demokratów.

Jak na łamach "WSJ" przyznaje Stanley Druckenmiller - były współpracownik Sorosa, który pomógł mu m.in. "złamać Bank Anglii" - miliarder wierzył, że wygrana Trumpa przyniesie rynkom katastrofę. Nie była to odosobniona opinia, jeszcze przed wyborami wielu ekspertów przestrzegało przed bessą, która miała zawitać na Wall Street po ewentualnym wyborze kontrkandydata Clinton. Los spłatał jednak osobom wyznającym tego typu poglądy figla. Nie dość, że niepopierany przez nich Trump wygrał, to dodatkowo inwestorzy uwierzyli, że nowy prezydent nakręci boom budowlany oraz uprości kwestie podatkowe. Akcje zamiast tanieć, ruszyły w górę.

Niedźwiedź w odwrocie

Hossa nie znała preferencji politycznych. Na wzrostach cen akcji korzystali zarówno inwestorzy, którzy poparli Trumpa, jak i ci, którzy byli zwolennikami Clinton. Najlepszym przykładem wygranej, mimo przegranej jest Warren Buffett, który otwarcie wspierał kandydatkę demokratów, jednak podczas "trumpowej hossy" posiadane przez niego papiery drożały i pozwoliły zarobić mu kilka miliardów dolarów. Rok 2016 Buffet skończył z najlepszym wynikiem wśród miliarderów, choć w jego trakcie postawił na dwa przegrane konie (Clinton i pozostanie Wielkiej Brytanii w UE).

Soros obstawiał, że listopadowy wybór Trumpa wywoła bessę. Zakupił nawet opcje, które miały dać zarobek wraz ze spadkiem indeksu S&P500
Soros obstawiał, że listopadowy wybór Trumpa wywoła bessę. Zakupił nawet opcje, które miały dać zarobek wraz ze spadkiem indeksu S&P500 (Bankier.pl)

Przypadek Sorosa jest jednak inny, jeszcze przed wyborami postanowił on bowiem przygotować się na ewentualną bessę i zarządzany przez niego fundusz przyjął bardziej "niedźwiedzią" postawę. W konsekwencji wzrosty na Wall Street przełożyły się na realne straty. Według źródeł "WSJ" strata, jaką poniósł Soros w pierwszych tygodniach po zwycięstwie Donalda Trumpa, sięgnęła miliarda dolarów. Pod koniec 2016 roku miliarder zmienił nastawienie do rynku i zdołał już odrobić część strat.

Węgierski problem

Amerykańskie wybory nie są jedyną polityczną porażką Sorosa w ostatnim czasie. Na bliskich miliarderowi Węgrzech - Soros urodził się w Budapeszcie - rządzi Fidesz. Swego czasu miliarder był mecenasem tej partii, do obecnego rządu jest on jednak nastawiony wyjątkowo krytycznie. W środę Szilard Nemeth, wiceszef ugrupowania, oświadczył, że jakiekolwiek organizacje społeczeństwa obywatelskiego finansowane przez Sorosa powinny "zostać wymiecione" z WęgierNemeth stwierdził, że miliarder "sprowadza na Węgry wielki globalny kapitał i związaną z nim poprawność polityczną", a finansowane przez niego NGO mieszają się w politykę.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~agora-sum

Wegier do tego stopnia dostal po kieszeni ze boli go nawet te kilka zlotych ktore kucyk sobie sprytnie wyplacil.Czarno to wszystko widze ::)))

! Odpowiedz
6 1 ~Adwokat_diabla

Soros jeszcze ciebie przezyje. Korzysta z alhatestu - mlodej krwii

! Odpowiedz
1 18 ~kojot

wybaczcie ale jestem z tego bardzo zadowolony, cholerny spekulant który gra na spadkach i na dodatek miesza się w politykę innych państw, niech straci wszystko.

! Odpowiedz
4 30 ~vip

to mu może zaraz zabraknąć kasy na Petru....

! Odpowiedz
1 0 ~dą-rzułan

ale co sobie rajanerem polatalem,co sobie darmowej kawy i cherbaty popiłem,co sobie samolotowych torebek na rzyganie po kieszeniach nazbieralem - to moje !

! Odpowiedz
3 30 ~truth

tak samo mylił się w sprawie popierania PO i KOD-u. No cóż demencja starcza robi swoje.

! Odpowiedz
2 19 ~hehehe

Soros powinnien sie przed smiercia wycofac

same wpadki: obligacje ukrainskie, Kijowski, Petru, Majdown, DOnbas, Krym, reszta kolorowych rewolucji, Hilaria, wykop jego fundacji z rosnacej liczby krajów itd

! Odpowiedz
0 17 ~icek_cymbergaj

mlody jest - odrobi :)

"jeszcze czas, zeby zmieniac swiat,
mam dopiero 88 lat"

! Odpowiedz
7 3 ~alchemia

nic nei starcil magicy!

z zysku z 2016 to zadna strata dla niego!!!


Soos byl i jest jednymz najskuteczniszych inwestrow ktory uweilbia spekulowac,ale i bez spekulacji potrafi trafnie ocenic sytuacje gospodrcza ze wskzaniem na problemy min danej gospodrki!!!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Martin

Też bym potrafił przewidzieć zachowania jakbym je opłacał. Jak ze słynnym niemieckim gen. lisem pustyni. Jak znał pozycje Brytyjczyków to ich jechał, jak wywiad się skończył, to stracił 80% armii podwinął ogon i spie****ł. Myślisz, że do Portugalii, z Joasią to po co Petru pojechał? Może jeszcze powiesz że koleś, co teczkę za Balcerowiczem nosił przez ponad dekadę, nie zna J.D. Sachs'a i G. Soros'a?
wrealu24.pl/.../978-szok-soros-sie-przyznal-specjalnie-zalalem-europe-isl...
amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=176

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.