REKLAMA

Soboń: Mamy przestrzeń do tego, aby deficyt był wyższy

2022-12-08 22:55
publikacja
2022-12-08 22:55

Mamy przestrzeń do tego, by deficyt - nie tylko budżetowy - był wyższy - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że deficyt "oczywiście" będzie wyższy, bo jest "konieczność większych wydatków w związku z osłonami energetycznymi".

Soboń: Mamy przestrzeń do tego, aby deficyt był wyższy
Soboń: Mamy przestrzeń do tego, aby deficyt był wyższy
fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / / FotoNews

Minister Soboń pytany w TVP Info o "rzeczywisty deficyt" w budżecie na 2023 r. w wysokości 206 mld zł, zamiast podanej w projekcie kwoty 70 mld zł odpowiedział, że "mitem" jest, że jakiekolwiek wydatki chowane są przed opinią publiczną. "Całość wydatków publicznych raportujemy do Komisji Europejskiej (...) są tam wydatki i budżetowe i pozabudżetowe oraz samorządowe i warto spojrzeć na nie w relacji do wzrostu gospodarczego" - zaznaczył.

Jak podał, w ostatnich latach (2019–2022) skumulowany wzrost PKB wyniósł 15 proc., a ten rok Polska zamknie w wśród 5 najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie "Będziemy największą gospodarką, wśród tych małych gospodarek" - dodał.

"W relacji do PKB, rok 2021 zamknęliśmy deficytem 1,8 proc., średnia dla UE to 4,7 proc. średnia w strefie euro wyniosła 5,1 proc. "Widać więc, że mamy przestrzeń do tego, aby deficyt całego sektora, nie tylko budżetowy, był wyższy. On oczywiście będzie wyższy, bo mamy konieczność większych wydatków w związku z osłonami energetycznymi" - podkreślił.

Dodał, że jeśli spojrzeć na dług Polski w stosunku do PKB, to jest to ok. 54 proc., w UE jest to 88 proc. "Widać też, że mamy przestrzeń, choć jesteśmy tym rządem, który sukcesywnie pomniejszał i deficyt i dług (...), gdyby nie covid, mielibyśmy do czynienia z budżetem zrównoważonym" - powiedział.

Jak zaznaczył Soboń, ze względu na uszczelnienie luki podatkowej - głównie na podatku VAT - która została obniżona z 24 proc. na 4 proc. "W tym roku CIT wzrasta nam o 40 proc. Przy obniżce PIT-u i uszczelnieniu CIT-u, mamy wyższe wpływy podatkowe i stabilną bazę podatkową, co pozwala nam na większe wydatki, przy mniejszym niż dotychczas zadłużeniu i przy lepszej strukturze" - dodał. Jak wyjaśnił, tylko 1/4 naszego długu, jest długiem zagranicznym.

"Jeśli natomiast chodzi o płynność i taką bieżąca sytuację budżetu, to mamy 126 mld zł rezerwy płynnościowej" - podał.

Według wiceszefa resortu finansów, potrzeby pożyczkowe w postaci obligacji zamknięte zostały już w sierpniu 2022 r. "A wszystko co robimy teraz, robimy z myślą o roku 2023. A te 2 proc. PKB, które mamy na obsługę długu w przyszłym roku, to jest dużo więcej niż płaciliśmy w poprzednich latach, ale to jest analogiczna kwota, jaką w każdym budżecie każdego roku miał rząd PO-PSL w dużo spokojniejszych czasach" - zaznaczył Soboń.

Na pytanie czy wystarczy pieniędzy w budżecie na wszystkie programy osłonowe wiceminister odpowiedział, że programy są potrzebne, by utrzymać polską gospodarkę w dobrej kondycji. "Nasza gospodarka wciąż jest w dobrej kondycji, to co złe jest z zewnątrz a dowodem są wyniki za 2021 rok i pierwszy kwartał 2022 roku z wynikiem 8,5 proc. To było rekordowe odbicie polskiej gospodarki po covidzie, co udało dzięki pomocy przedsiębiorcom" - ocenił.

Według Sobonia, tak samo będzie z wyjściem z wojennego kryzysu. "Teraz i w kolejnych latach, dzięki pomocy państwa, szybko gospodarka odzyska zdolność do rozwoju i wciąż będziemy tę gospodarkę, która po Chinach rozwijała się najszybciej lub prawie najszybciej" - zaznaczył. Podkreślił, że biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy, Polska w ostatnich 30 latach po Chinach odniosła największy sukces gospodarczy.

Dodał, że w sytuacji kryzysowej trzeba zachować zdrowe fundamenty gospodarki (...) i utrzymać w ryzach politykę makroekonomiczną, aby rósł złoty, żeby m.in na stacjach paliw płacić mniej. (PAP)

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
simonsoft8
to wygląda jakby miało zaraz upaść.
faramir_z_gondoru
Za same takie słowa w normalnym kraju już następnego dnia byłby bezrobotnym. W kraju ekonomicznych analfabetów na takie coś można sobie pozwolić.
andregru
A ile wydaliście poza budżetem a ile planujecie wydawać w nowym roku .
hfjdj
Niech pożyczają i wydają jak najwięcej. Jak to wszystko runie to lepiej mieć most wybudowany na kredyt niż brak kredytu i brak mostu. Pod mostem to i spać można latem.
jpelerj
Nie ma przestrzeni, ale dla rz
jpelerj
Dla rzadu PIS to po prostu konieczność, bo kasa pusta. co więcej, rozpaczliwie brakuje inwestorów, więc jedynym inwestorem ma być państwo (ale nie ma z czego). Ten wywiad niesamowicie obnaża głupotę pana S. ale też powiedział parę słów prawdy o polskiej gospodarce.
ministerprawdy
Cud mód - państwowe firmy w kosmos podnoszą ceny energii z polskich surowców a potem się program dopłat robi z deficytu. Przy okazji zarabiają handlarze niczym czyli powietrzem CO2 i opcjami a to wszystko szczodrze z budżetu podsypywane aby tylko inflacja była wyższa i wyższa.
loool
Może jakąś nową składkę ogłosić, dawno nic nie było.
men24a
"Koszty obsługi polskiego długu publicznego wzrosną najszybciej w całej Unii i w 2024 r. wyniosą ponad 105 mld zł - prognozuje Komisja Europejska. - To oznacza, że będą one aż 3,5-krotnie wyższe niż jeszcze w 2020 r. -"

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku z 1,5 procent do 0,7 procent.
"Koszty obsługi polskiego długu publicznego wzrosną najszybciej w całej Unii i w 2024 r. wyniosą ponad 105 mld zł - prognozuje Komisja Europejska. - To oznacza, że będą one aż 3,5-krotnie wyższe niż jeszcze w 2020 r. -"

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku z 1,5 procent do 0,7 procent. KE podwyższyła prognozy dla inflacji w Polsce.
tomkooo
Śmiało Stefan ląduj zmieścimy się;)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki