REKLAMA

Smog w UE. Prawie 240 tys. przedwczesnych zgonów w pierwszym roku pandemii z powodu zanieczyszczenia powietrza

2022-11-27 12:00
publikacja
2022-11-27 12:00

Mimo stopniowej poprawy jakości powietrza zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Smog w UE. Prawie 240 tys. przedwczesnych zgonów w pierwszym roku pandemii z powodu zanieczyszczenia powietrza
Smog w UE. Prawie 240 tys. przedwczesnych zgonów w pierwszym roku pandemii z powodu zanieczyszczenia powietrza
fot. Piotr Mitelski / / Shutterstock

To nieco więcej niż w 2019 roku, kiedy zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do przedwczesnej śmierci w UE około 231 tysięcy osób. Wzrost ten, przy zasadniczo spadkowej tendencji ostatnich lat, tłumaczy się w szczególności faktem, że COVID-19 najbardziej dotknął osoby z chorobami współistniejącymi związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, takimi jak nowotwory, choroby płuc lub cukrzyca typu 2.

Unijna agencja, która ma swoją siedzibę w stolicy Danii, Kopenhadze, podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków, zwłaszcza tych, którzy żyją w miastach.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że w latach 2005-2020 liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza spadła o 45 proc. W 2005 roku było ich w krajach UE 431 tysięcy, a na początku lat 90. - aż blisko milion.

Z raportu EEA wynika, że Unia Europejska znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza o 55 proc. w 2030 roku w porównaniu z 2005 r. 

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
arzab
Jak nie jesteśmy zakopconym grajdołem widać na mapie z airly.com ! A najlepiej to oglądać mając całą Europę na jednej stronie ! Już widać efekt PiS-owskiej "polityki klimatycznej" polegającej na obniżaniu norm paliw stałych i zezwalaniu na palenie czymkolwiek poza oponami !
innowierca
Ciekawe jaka jest metodologia, zeby zaliczyc zmarlego, jako zgon przedwczesny z powodu zanieczyszczenia powietrza. Czy smierc 80 latka od kilku lat chorujacego na pluca, lekarz zalicza do przedwczesnej spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza?? Kazdy rozumie, ze czyste powietrze jest najwazniejsze, ale metodologie wyliczen, szczegolnie Ciekawe jaka jest metodologia, zeby zaliczyc zmarlego, jako zgon przedwczesny z powodu zanieczyszczenia powietrza. Czy smierc 80 latka od kilku lat chorujacego na pluca, lekarz zalicza do przedwczesnej spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza?? Kazdy rozumie, ze czyste powietrze jest najwazniejsze, ale metodologie wyliczen, szczegolnie w EU, okazaly sie w ostatnich latach czesto zapotrzebowaniem politycznym, a statystyki parodia.
1984
Zbliżona do metodologii IDzD (inst. danych z ...) czyli prostactwo ^2. Za bazę bierze się stopień przekroczeń norm, tylko to. Nie zwraca sie uwagi na rzeczywistą ekspozycję która dla pyłów w Polsce jest bardzo niska. Największe stężenia są zimą gdy głównie siedzimy w domach, a na zachodzie mniejsze stężenia lecz okrągły rok. Dlatego Zbliżona do metodologii IDzD (inst. danych z ...) czyli prostactwo ^2. Za bazę bierze się stopień przekroczeń norm, tylko to. Nie zwraca sie uwagi na rzeczywistą ekspozycję która dla pyłów w Polsce jest bardzo niska. Największe stężenia są zimą gdy głównie siedzimy w domach, a na zachodzie mniejsze stężenia lecz okrągły rok. Dlatego inne instytucje bazujace np. na dachy o ilości przyjęć w szpitalach w czasie epizodów smogowych pokazują co innego. Te badania najwyżej stawiają Bałkany, Włochy i Niemcy, dopiero za nimi plasuje się Polska.

WHO i EEA ze swoim w 100% mechanicznym podejściem stawia nasz kraj w ścisłej czołówce śmiertelności od smogu. Powinienem napisać stawiała gdyż ostatnie dane są z 2020r, a w bieżącym roku powietrze w Polsce jest wyraźnie czystsze. Dlatego nawet u nich wyjdzie znacznie niższa śmiertelność.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki